piątek, 22 września 2023

Magia wody w Klubie Muzyki i Literatury - wystawa prac Halkojan

Klub Muzyki i Literatury jest w samym sercu Wrocławia przy pl. Kościuszki 10. To miejsce spotkań i wystaw działa prężnie od roku 1959: 
Tym razem Wirtualna Kultura zachęca Was do obejrzenia wystawy "Magia wody" prac-fotografii duetu Halkojan:
Wernisaż, otwarcie wystawy, będzie 3 października 2023 o godzinie 18 (wtorek). W części muzycznej „Impresje Natury” Wojciecha Rohatyna Popkiewicza. 

Wystawa będzie czynna do 13 listopada 2023 (poniedziałek). Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–18.00, w soboty 12.00–18.00. Wstęp wolny. 

Duet Halkojan to Halina Krawczyk i Jan Pawelski. Wirtualna Kultura pisała o nich kilkakrotnie:

Obejrzała ich wystawy "Piękno i destrukcja" w marcu 2019 (fotografie muszli) i "Zrodzeni z czasu i wyobraźni"  w maju 2023 (fotografie kamieni),

Prace do "Magii wody" były już prawie gotowe w roku 2020, ale z powodu pandemii wystawa się wtedy nie odbyła. Wirtualna Kultura prezentowała niektóre z tych prac na blogu:

Twórcy tak opisują wystawę "Magia wody":

"Na wystawie prezentujemy ulotne struktury wody w różnych odsłonach, w zależności od jej stanu skupienia i fotografowanej przestrzeni. Woda jest trzecią najbardziej rozpowszechnioną molekułą we wszechświecie po wodorze i tlenku węgla. Pochłania światło czerwone 100 razy silniej niż niebieskie, stąd bierze się ten jej kolor. Jednak współuczestnicząc z otaczającymi wpływami koloru, będąc w ruchu, potrafi tworzyć nieskończone barwy i dodatkowo niezwykłe emocjonalne formy. 

Zdaniem japońskiego naukowca, woda reaguje na warunki środowiska, zanieczyszczenie, muzykę, modlitwę, a także myśli i słowa oraz nasze emocje, które w specyficzny sposób wpływają na kształt kryształów. Jest zatem kolejną częścią natury (po minerałach i kamieniach), która jest w symbiozie z człowiekiem i tworzy żywy świat równoległy. Wchodząc do środka tego magicznego świata, widzimy naturę w swojej niezwykłości i pięknie. 

Fotografie wykonane zostały w technice cyfrowej. Druk pigmentowy na papierze półbłyszczącym na ploterze graficznym. Życzymy niezapomnianych wrażeń w czasie zagłębiania się w Świat Wody."

oraz samych siebie:

"Fotografią, jako naszą pasją i stylem życia zajmujemy się od 12 lat. Pracujemy razem na każdym etapie procesu twórczego. Inspiruje nas natura, ale szczególnie w swojej tajemniczej głębi.

Poszukujemy obrazów niezwykłych, posiadających „stany emocjonalne” zarówno w treści, jak i estetyce. Naszym atelier są przeważnie miejsca mało odwiedzane, trudno dostępne i dzikie. 

Pokazujemy to, co jest na pierwszy rzut oka niewidoczne, dopiero głębsze wniknięcie w obiekt pozwala nam odkryć ukryte piękno i destrukcję. "

Trudno uwierzyć i z tym się pogodzić, że Halinki Krawczyk nie ma już wśród nas. Odeszła w sierpniu 2023. Zostały jej prace i pamięć o osobie pełnej życia oraz marzeń:

Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Sama zmagałam się z informacją o odejściu Halinki długo.... Nie pogodziłam się z nią do teraz, to takie przykre. To serdeczni ludzie i tacy kreatywni. A Halinka przenikała cudowność Natury do końca do dna jej niezwykłości....
  Dziękuję Krysiu że piszesz o tej wystawie. Również polecam, jest tyle materiałów do wnikliwej kontemplacji...
  Pozdrawiam Majka

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję Halinko, że byłaś z nami. Dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealne połączenie woda, muzyka i literatura. Woda w muzyce może być idealnie odtworzona, wtedy słyszysz, czujesz, a wyobraźnia pozwala tworzyć obrazy takie jakie chcesz ujrzeć.
  W literaturze udział dźwięku wody, jej obrazu w różnej postaci, można ujrzeć, zobaczyć oczami wyobraźni. Nie będę na wystawie, a lokalizacja jest bardzo trafna. Woda w Klubie Muzyki i Literatury to rzeczywiście Magia. Pozdrawiam Wrocław. Jestem bardzo ciekawa tej wystawy. Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję. Będę.

  OdpowiedzUsuń
 5. To bardzo przykre, że odeszła Pani Halina Krawczyk, osoba tak twórcza, pełna artystycznych planów i przedsięwzięć o których miałam okazje posłuchać podczas zwiedzania wystawy "Zrodzeni z czasu i ,wyobraźni", w maju br. Cieszę się, że miałam okazję Ją poznać.

  OdpowiedzUsuń