wtorek, 5 września 2023

Grotowski polityczny i propozycje do rozważenia


Wirtualna Kultura trochę się zadomowiła w murach Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, a właściwie w sali na ostatnim piętrze. W tym roku w maju była tam na spektaklu "Daleko"
Też w  maju spędziła tam Noc Muzeów:
a w czerwcu wybrała się na spotkanie autorskie z Agnieszką Wójtowicz, która napisała książkę o Jerzym Grotowskim, reżyserze i reformatorze teatru XX wieku. Książka "Grotowski polityczny" to efekt żmudnych badań archiwalnych i poszukiwań autorki: 

Spotkanie prowadził profesor Janusz Degler, literaturoznawca, teatrolog:

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu w zapowiedzi spotkania napisał:
  • Nie myśl.
  • Jak już myślisz to nie mów.
  • Jak już mówisz to nie pisz.
  • Jak już napisałeś to nie podpisuj.
  • Jak już podpisałeś to odwołaj wszystko natychmiast.
Pięć przykazań partyjnych, które są znane z czasów dyktatury stalinowskiej, dobrze charakteryzują atmosferę panującą w 1957 roku. (...)

i przytoczył opinię prof. dr hab. Janusza Deglera:
 
"Grotowski polityczny” Agnieszki Wójtowicz to rezultat wieloletnich, żmudnych i szeroko zakrojonych badań archiwalnych. Imponująca jest ilość wykorzystanych dokumentów z kilkudziesięciu źródeł, w większości nieznanych. 

Wartość faktograficzna książki jest bezsporna, przy czym – co warto podkreślić – weryfikuje oraz wnosi wiele nowych ustaleń do historii lat 1955–1958. Na pewno wywoła dyskusje nie tylko z udziałem teatrologów, ale przede wszystkim historyków, bo pamięć o tym okresie jest ciągle żywa, czego dowodem są niedawne publikacje prasowe z okazji 65. rocznicy Października.


Książka Agnieszki Wójtowicz "Grotowski polityczny" została wydana przez Instytut Teatralny w roku 2023:
Jeśli zainteresował was "Grotowski polityczny", to możecie obejrzeć nagranie innego spotkania autorskiego:

Wiele lat temu Wirtualna Kultura obserwowała Janusza Deglera na spotkaniach w Salonie prof. Józefa Dudka. Imponował jej wiedzą i kulturą osobistą. Kliknijcie na miniatury zdjęć. Nie ukrywa, że to jego osoba przyciągnęła ją na spotkanie autorskie w Instytucie Grotowskiego - chciała profesora "zagadać o dawne czasy". Niestety zabrakło jej determinacji i wyszła przed końcem, gdy zaczęto nadawać stare, niewyraźne nagrania z udziałem Grotowskiego, chyba z lat pięćdziesiątych. Teraz tego żałuje.

Janusz Degler spotkanie z Agnieszką Wójtowicz rozpoczął od przeczytania listu, który w roku 1989 ona napisała do niego jako początkująca studentka z Krakowa. List był o Witkiewiczu. Okazało się, że Janusz Degler listów nie wyrzuca. Ma ich około 600 od 50 adresatów. Wszystkie zamierza przekazać do Ossolineum. Taki zbiór musi mieć niesamowitą wartość, nie tylko sentymentalną.

Dodatek. Propozycje do rozważania.
  • Premiera spektaklu Błoto, śr.–pt. 20–22 września 2023, godz. 19.00, Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, bilety 25/35 PLN, kliknijcie: Bilety, kliknijcie: Spektakl Błoto
  • Projekt „Wtargnięcia” zakłada muzyczne przenikania sakralnej muzyki prawosławnej do przestrzeni nieoczywistych, koncert, 30 września 2023,  godz. 19.00, Bulvary (Księcia Witolda 13), Wstęp wolny, kliknijcie: Koncert Aleksandry Koteckiej "Wtargnięcia"
  • Spektakl "Empuzjon",  pt.–niedz. 3–5 listopada 2023, godz. 19.00, Centrum Sztuk Performatywnych (Piekarnia, ul. Księcia Witolda 62-70), bilety 50/70 PLN, kliknijcie: Bilety, kliknijcie: Spektakl Empuzjon
Przypomnienie.
Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze: