sobota, 18 listopada 2023

Alicja Szatkowska - Babcia Ala



W czwartek, 16 listopada 2023, Wirtualna Kultura wzięła udział w podniosłej uroczystości. Alicja Szatkowska odebrała nagrodę Rzecznika Praw Obywatelskich im. dr Macieja Lisa. Wręczył ją prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich (kliknijcie na zdjęcie trzecie): 

Wirtualna Kultura z radością poszła na tę wspaniałą uroczystość, bo Alicję poznała wiele lat temu i z podziwem obserwowała, jak od roku 1993 rozwija się Milickie Stowarzyszenie Dzieci i Osób Niepełnosprawnych, którego Alicja Szatkowska jest założycielem i prezesem, oraz Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, prowadzony przez Stowarzyszenie: 
Dzienny Ośrodek jest tylko jedną z wielu inicjatyw i placówek, o których wspomniano w zaproszeniu na uroczystość. 

Uroczystość odbyła się w Auli Fundacji Ewangelickiego Centrum Diakonii i Edukacji. Salę licznie wypełnili goście oficjalni i znajomi. Składali gratulacje. 


Laudację wygłosił Przemysław Walniczek z Milickiego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych (kliknijcie na zdjęcie poniżej). Z czułością Alicję Szatkowską nazywał on Babcią Alą. Może dlatego, że ona mówi do wszystkich pracowników: dziecko. 


Lista zasług i funkcji Babci Ali jest bardzo duża. Trudno to zliczyć. W uznaniu zasług na rzecz osób z niepełnosprawnościami, Alicja Szatkowska została uhonorowana prestiżową Europejską Nagrodą Obywatelską przyznaną przez Parlament Europejski.

Wzruszona laureatka tonęła w kwiatach. Gala była transmitowana:

Na zakończenie był koncert chóru Kantorzy Kajdasza. To w tym chórze śpiewał kiedyś dr Maciej Lis (1950-2015), patron Nagrody RPO. Był on m.in. organizatorem i dyrektorem (w latach 2004-2015) Zespołu Terenowego Biura Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu.


W zaproszeniu zacytowano wypowiedź Alicji Szatkowskiej:

"Naszą misją jest wsparcie od urodzenia po godną starość, tak aby osoby osiągnęły pomoc umożliwiającą największą samodzielność i niezależność” – mówiła to każdemu pracownikowi, podkreślając, jak ważne jest to, dla kogo pracujemy. (...)

Na początku zaczynaliśmy od zebranych 1000 zł pod kościołem, a dziś zatrudniamy ponad 200 osób"

Wśród projektów realizowanych przez MSPDiON w Miliczu Wirtualna Kultura zwróciła uwagę na ten o opiece  wytchnieniowej dla opiekunów osób z niepełnosprawnością:

Dodatek. Wirtualna Kultura-Popowiczanka została blogerką we wrześniu 2015, a już w listopadzie 2015 pisała na blogu z uznaniem o Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych: 

Od wielu lat jeden procent podatku przeznacza właśnie na Milickie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

  1. Jak to dobrze że Bóg dał nam takich ludzi, aby podglądać jak i co robią, aby kontemplować to wszystko we własnym sercu i czasem zapytać samego siebie, czy może ja też mogłabym coś zrobić dla innych?

    Piękna uroczystość. Zasłużone kwiaty i słowa uznania, także owacje. Wspaniale Krysiu, że piszesz o takich pięknych, ludzkich i społecznych sprawach. To one stanowią o życiu w prawdzie, a to ważne. Dziękuję za ten post. Serdeczne gratulacje dla pani Rzeczniczki.
    Pozdrawiam Majka

    OdpowiedzUsuń
  2. ..miało być: dla pani Alicji... Przepraszam ms

    OdpowiedzUsuń
  3. Takich ludzi oddanych tak szlachetnej sprawie należy nagradzać i wspierać w każdy możliwy sposób. Baca

    OdpowiedzUsuń
  4. Brawo dla Pani Alicji. 👏👏👏👏👏👏Dziękuję Krysiu. Piękne zdjęcia. 💓

    OdpowiedzUsuń
  5. Gratulacje. Super działalność. Krysi dziękuję za wspaniałą (jak zwykle) relację.
    Dzięki Krysi, która jest wszędzie, wiem jak wiele dzieje się we Wrocławiu i nie tylko we Wrocławiu ♥️

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja też na to Stowarzyszenie (MSPDiON) przeznaczam 1 % (o już 1,5)% a ponadto dałam zlecenie stałe i co miesiąc (z automatu są przesyłane pieniądze) - niewiele - ale regularnie - co miesiąc :-)

    OdpowiedzUsuń