poniedziałek, 20 listopada 2023

Czy da się poprawić pamięć - refleksje ze spotkania z Danielem Wójcikiem

Wirtualna Kultura wzięła udział w warsztatach z Danielem Wójcikiem, które zorganizowała Przestrzeń Trzeciego Wieku - WCRS: 

Bardzo ciekawe doświadczenie. Na czwartym piętrze w PTW z Danielem Wójcikiem spotkali się licznie seniorzy, którzy chcieli się coś dowiedzieć dla siebie, i ci, którzy zajmują się na co dzień osobami z demencją i w związku z tym mają własne obserwacje na ten temat. 

Daniel Wójcik, psycholog kliniczny z 17letnim doświadczeniem, z Wrocławskiego Centrum Alzheimerowskiego: 
zaproponował ciekawą formę warsztatów. Poprosił, by każdy z uczestników spotkania anonimowo napisał na kartce słowo lub zdanie, który kojarzy mu się z demencją i chorobą Alzheimera. Potem omawiał tematy, które na tych kartach pojawiły się. Wciągał też uczestników do dyskusji - niektórzy chętnie podawali przykład ze swojego otoczenia. Ta forma zajęć była ciekawsza i skuteczniejsza niż tradycyjny wykład ilustrowany slajdami.

W trakcie rozmów wyjaśniło się, że często obserwowane przez nas objawy kłopotów z pamięcią tak naprawdę nie świadczą o braku pamięci tylko o braku koncentracji i uwagi. Z wiekiem maleje zdolność podzielności uwagi.
 • Kłopot ze znalezieniem odruchowo położonych gdzieś kluczy świadczy o dekoncentracji, nie o braku pamięci.
 • Zapomnienie, po co się poszło do drugiego pokoju, to nie jest zaburzenie pamięci, bo zapomnieliśmy, co myśleliśmy, a nie co mieliśmy zapamiętane.  
 • Zapominanie nazwisk aktorów to nic groźnego. Gorzej jest, gdy nie pamięta się imion członków rodziny.
Tradycyjne ćwiczenie (trening) pamięci to tylko aktywizacja, raczej nie poprawia pamięci. Rozwiązywanie krzyżówek też nic nie daje. To jest odwoływanie się do naszej pamięci semantycznej. Może uspakajać i relaksować. 

Najlepszym treningiem pamięci podobno są:
 • spotkania towarzyskie - one oddziaływują na nasze różne zmysły, 
 • uczenie się nowych rzeczy, najlepiej praktycznych - ugotowanie nowej potrawy,
 • zmiana nawyków - chodzenie do innych sklepów, zmiana sposobu robienia czegoś, łamanie schematów, przeprowadzki,
Daniel Wójcik mówił też, jak reagować na zachowanie osób, które mają demencję.
 • Nie ma sensu poprawianie, gdy taka osoba coś źle powie. Nie protestować, nie korygować, tylko zmienić temat, odwrócić jej uwagę.
 • Osoby z demencją często oskarżają o kradzieże. To jest obrona przed tym, że się wszystko straciło. Skoro ktoś im coś "ukradł", to znaczy, że to coś miały. W takiej sytuacji nie powinno się konfrontować.
Demencja to choroba. Nie ma czegoś takiego jak demencja starcza. Chorować mogą też młodzi. Była też mowa o czynnikach zwiększających ryzyko choroby Alzheimera, o diecie - warto stosować dietę śródziemnomorską, genach, lekach spowalniających rozwój choroby, itp.

Najbardziej Wirtualną Kulturę zaskoczyła informacja, że są różne warianty choroby Alzheimera. Można mieć bardzo dobrą pamięć, a nie mieć orientacji w terenie, w przestrzeni. Taka osoba patrzy i "nie widzi", bo nie jest w stanie analizować bodźców wzrokowych. 

Uszkodzenie czołowych płatów mózgu wpływa na zachowanie się. Taka osoby wypija cudzą kawę, gdy chce się jej pić. Wirtualna Kultura pomyślała sobie, że seniorzy, którzy dają się nabrać "na wnuczka", może mają uszkodzone płaty czołowe, bo nie myślą prawidłowo.

Dwa pożyteczne linki:
"Innowacja Opiekunowie Opiekunom powstała z myślą o opiekunach osób z chorobami otępiennymi jak również o samych chorych."
"Siłownia Pamięci powstała z myślą o osobach starszych, w trosce o ich samodzielność, komfort życia i bezpieczeństwo. A do tego niezbędny jest sprawny umysł, czyli pamięć, logiczne myślenie, orientacja w przestrzeni, uwaga i planowanie. 

Wraz z ekspertami w dziedzinie psychologii, terapii zajęciowej i gerontologii opracowujemy materiały i narzędzia do treningu umysłu i wszystkie udostępniamy bezpłatnie. 

Trening umysłu to ćwiczenia, które angażują różne obszary i funkcje mózgu, m.in. logiczne myślenie, pamięć, kreatywność, koncentracja i koordynacja wzrokowo-ruchowa. 

Badania dowodzą, że systematyczne ćwiczenia umysłu przynoszą wymierne efekty – poprawę sprawności umysłu lub utrzymanie aktualnego stanu, mogą nawet opóźnić objawy demencji o 5-10 lat."


Zestaw narzędzi do terapii osób cierpiących na choroby otępienne:

Uwaga. To, co Wirtualna Kultura napisała w tym wpisie, nie może być traktowane poważnie. To wszystko mogło się jej tylko wydawać. Kliknijcie na miniatury zdjęć. One są prawdziwe. 

Trochę podstawowych informacji o chorobach otępiennych jest na stronie:
Warto się zapisać na bezpłatne badanie pamięci we Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim. 

Telefon 533 260 085. 

Zróbcie to koniecznie, gdy macie problemy z pamięcią i czujecie się zdezorientowani. 

Wrocławskie Centrum Alzheimerowskie mieście się przy ul. Generała Sikorskiego 7, lokal 7h (wejście od strony rzeki, budynek Atal Towers).

Dodatek. Medycyna praktyczna:
Krystyna - Wirtualna Kultura

9 komentarzy:

 1. Coś dla mnie. Dziękuję Krysiu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedyś ktoś napisał, że
  mózg upiększa człowieka choć go nie widać, ale jak się go nie ma to widać!
  Basia K

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest bardzo dobry, zwięzły i z humorem komentarz. Podoba mi się. Brawo Basiu!!!

   Usuń
  2. Dziękuję Maju.

   Usuń
 3. Bardzo dziękuję Ci Maju za brawa! Basia K

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatne informacje dla każdego seniora. Dzięki. Małgorzata

  OdpowiedzUsuń
 5. Jest to bardzo dobra i przydatna zabawa te ćwiczenia w Siłowni Pamięci. Baca

  OdpowiedzUsuń
 6. Uczestniczyłam w dwóch rodzajach warsztatów. Temat ten sam ale bardzo różnie i ciekawie prowadzone. Wszystkie mądre uwagi z tego posta były zastosowane. Badania też zrobiłam bo wydawało mi się że ta pamięć już nie tamta z młodości. Ale normy wg mnie są bardzo szeroko zakreślone i kazano mi przyjść za trzy La do kontroli. Byłam z koleżanką, która jednak dostała skierowanie na szczegółowe jeszcze badania. Te badania na ulicy Kijowskiego są tylko przesiewowe i bywają wstępem do tzw pogłębionych... Trzeba jednak kontrolować siebie w każdym zakresie. Chociażby dla uspokojenia siebie...
  Pozdrawiam Majka

  OdpowiedzUsuń
 7. ....miało być: na ulicy Sikorskiego, nie wiem czemu poprawiono mój tekst i zmieniono nazwę ulicy. Przepraszam za tamte literówki...

  OdpowiedzUsuń