sobota, 11 listopada 2023

Mowa ciała w teatrze oraz zdrowy ruch i oddech


Teatr ZAR zaprasza seniorów do udziału w warsztatach prowadzonych przez doświadczonych instruktorów Teatru ZAR. 21 listopada 2023 odbędą się dwa spotkania w Studio Instytutu im. J. Grotowskiego, ul. Na Grobli 30-32: 
  • godz. 12:00-13:30, warsztaty oddechowe oraz profilaktyki zdrowego ruchu dla seniorów, które poprowadzi Jakub Gontarski 
  • godz. 14:00-15:30, warsztaty teatralne dla seniorów „Mowa ciała w teatrze” przygotowane przez Kamilę Klamut,
  • zapisy: mailowe kontakt@teatrzar.pl lub  telefoniczne 603 530 253.
  • Można się zapisać na jedne warsztaty lub oba.
Organizatorzy zapewniają poczęstunek. Obowiązuje luźny strój niekrępujący ruchów oraz wygodne obuwie zmienne. Opisy warsztatów są podane niżej. 

Zajęcia odbędą się w ramach Klubu Aktywnych i Ciekawych Wrocławia. Do Klubu można się jeszcze zapisać:

W czwartek, 10 listopada, członkowie Klubu Aktywnych i Ciekawych Wrocławia byli na spektaklu  w Capitolu. 
"WAITS 2022 to kilkanaście piosenek, do których Konrad Imiela wraca po ponad 25 latach.
– Piosenki Toma Waitsa zaśpiewałem po raz pierwszy w 1995 roku, na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w recitalu „Rybi Puzon” w reżyserii Wojtka Kościelniaka. 
Na potrzeby tego spektaklu polskie teksty, na podstawie tłumaczeń Agnieszki Imieli, napisał Roman Kołakowski. "

Wirtualna Kultura z przyjemnością słuchała Konrada Imieli. Jeszcze zdążycie też go posłuchać. Spektakl będzie grany 11 listopada oraz 16 i 17 grudnia.


Warsztaty oddechowe oraz profilaktyki zdrowego ruchu dla seniorów


Prowadzenie: Jakub Gontarski
Termin: 21 listopada (wtorek), godz. 12:00 – 13:30, Studio Na Grobli, Instytut im. Jerzego Grotowskiego (ul. Na Grobli 30-32).

Uwaga: sala zlokalizowana jest na 2. piętrze, bez windy.

Prawidłowy oddech to klucz do harmonii i zdrowia. Certyfikowany trener oddechowy oraz ruchowy Jakub Gontarski zaprasza wszystkich seniorów na warsztaty, które wniosą dużo poprawy i zdrowia na poziomie układu oddechowego oraz ruchowego.

Zdrowy oddech to dostęp do dobrego samopoczucia i harmonii. Proste ćwiczenia wspierają głęboki stan relaksu, głęboki sen i przywraca koncentrację oraz życiodajną energię. Świadome oddychanie jest jednym z najważniejszych filarów zdrowia. W rzeczywistości oddech jest pierwszą i najbardziej podstawową funkcją autonomiczną, wpływającą na umysł, ciało i potencjał osobisty. 

Oddech to neurofizjologiczny zapis naszych doświadczeń, historii, przeżyć. Prawidłowy oddech to klucz do zdrowia, równowagi oraz relaksu. Od nas zależy jak integrujemy te filary i budujemy solidne fundamenty pozwalające wpływać na dobrą jakość naszego życia.

Ćwiczenia z profilaktyki zdrowego ruchu zwiększą ruchomość oraz mobilność kręgosłupa, ale też bioder, kolan czy np. obręczy barkowej. Zredukują ból, przyniosą ulgę, rozluźnienie oraz harmonię.

Buteyko Clinic International® to naukowa metoda oddechowa poprawiająca wydajność naszych procesów fizjologicznych i biomechanicznych ciała. To autorski program stworzony przez sławnego Dr.Konstantina Pawłowicza Butejko, a kontynuowany i rozwijany przez Patricka McKeowna, który jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie oddychania.


Warsztaty teatralne dla seniorów „Mowa ciała w teatrze”

Prowadzenie: Kamila Klamut
Termin: 21 listopada (wtorek), godz. 14:00 – 15:30, Studio Na Grobli, Instytut im. Jerzego Grotowskiego (ul. Na Grobli 30-32).

Uwaga: sala zlokalizowana jest na 2. piętrze, bez windy.

Postawa ciała, gest, mimika, spojrzenie to podstawowe narzędzia komunikacji niewerbalnej. Aktor z racji swego zawodu jest bardziej świadomy takich narzędzi, które pozwalają mu uwiarygodnić swoją obecność na scenie.

Kamila Klamut jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Od połowy lat 90. ściśle związana z Ośrodkiem Badań Twórczości Jerzego Grotowskiego i Poszukiwań Teatralno-Kulturowych, który w 2007 roku stał się Instytutem im. Jerzego Grotowskiego. 

Na zaproszenie Grzegorza Brala i Anny Zubrzycki w 1996 roku uczestniczyła w pracach nad powołaniem Teatru Pieśń Kozła oraz grała w pierwszym spektaklu zespołu, Pieśń Kozła – dytyramb.
Od 1999 roku współpracuje z Jarosławem Fretem, z którym wyprawiała się do różnych zakątków świata w poszukiwaniu najstarszych zachowanych form muzyki. 

Jest współtwórczynią i współinicjatorką powstania Teatru ZAR. Gra we wszystkich częściach tryptyku Teatru Ewangelie dzieciństwa (Ewangelie dzieciństwa, Cesarskie Cięcie i Anhelli) prezentowanych m.in. w Londynie, Florencji, Rzymie, Paryżu, Los Angeles, Chicago, San Francisco, Rio de Janeiro,
Sao Paulo, Seulu, Kairze, New Delhi, Pekinie (Olimpiada Teatralna) oraz w Edynburgu, gdzie podczas festiwalu Fringe spektakl Cesarskie cięcie. Próby o samobójstwie w sierpniu 2012 roku zdobył prestiżowe nagrody: Total Theatre w kategorii teatr fizyczny oraz Herald Angel.

W lutym 2014 miała miejsce premiera jej autorskiego spektaklu Camille, stworzonego wraz z Marianą Sadovską, którego inspiracją stało się życie i twórczość francuskiej rzeźbiarki Camille Claudel. We wrześniu 2014 podjęła współpracę ze Studio Matejka i zagrała w Harmonii Przeciwstawień. Polska, w
reżyserii Mateja Matejki. 

W kwietniu 2015 na zaproszenie Milana Kozanka wzięła udział w Couch Corner Performance tanecznym projekcie, który odbył się podczas festiwalu Cyrkulacje. Ściśle współpracuje z
programem BodyConstitution realizowanym przez Instytut Grotowskiego w domenie research in practice. Obecnie bierze udział w najnowszym projekcie Teatru ZAR Armine, Sister.

Projekt jest realizowany dzięki dofinansowaniu Gminy Wrocław.

Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia przysłane przez Majkę. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz