poniedziałek, 6 listopada 2023

Gala dla kobiet oraz spektakl i konferencja dla chłopaków

Wirtualna Kultura - Popowiczanka w roku 2016 była na Gali plebiscytu na "Wpływową kobietę", zorganizowanego przez Gazetę Wrocławską na Dolnym Śląsku .
Uroczystość uświetnił wykład prof. Dariusza Kałki o kardioseksuologii, o której Popowiczanka pisała na blogu już w roku 2015:
Była lekko zaskoczona, że na babskiej uroczystości zaplanowano wykład o problemach męskich.

Na Facebooku Wrocławskiej Rady Kobiet są informacje o wyborach Laureatek tytułu Wrocławianka Roku 2023. Zwyciężczynie poznamy podczas uroczystej gali z udziałem Prezydenta Miasta Wrocławia 27 listopada 2023 w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, 
Rejestracja na Galę: https://psj.wroclaw.pl/

W tym roku "babską" Galę "Wrocławianka roku 2023" uświetni  Natalia Przybysz z premierowym programem muzycznym “Dla superkobiet Wrocławia”. 

Organizatorem plebiscytu Wrocławianka Roku jest Wrocławska Rada Kobiet, działająca przy prezydencie Wrocławia. W tym roku jest to czwarta edycja plebiscytu. A nominować można było w siedmiu kategoriach:
  • działalność równościowa,
  • działalność społeczna i edukacyjna,
  • działalność proekologiczna,
  • działalność artystyczna,
  • działalność naukowo-badawcza,
  • działalność small biznes (mała przedsiębiorczość),
  • kategoria specjalna: teraz młodość – siła młodości.

Jak widzicie we Wrocławiu o kobietach jest głośno. Na szczęście o chłopakach i mężczyznach nie zapomina się. W najbliższym czasie będą dwa męskie wydarzenia:
  • 30 listopada 2023 (czwartek), godz. 19, Ośrodek Postaw Twórczych, spektakl Kolektywu Kobietostan, kliknijcie: Chłopaki. Prawo głosu
  • 1 grudnia 2023, godz. 10-15, Konferencja "Zmiany wzorców męskości - jak włączać w równość chłopaków i mężczyzn", zorganizowana przez Fundację HerStory" w Barbarze, kliknijcie: Konferencja w Barbarze.

Spektakl Kolektywu Kobietostan "Chłopaki. Prawo głosu" w reżyserii Weroniki Fibich - 30 listopada, godz. 19

Koncept i wykonanie: Agnieszka Bresler
Tekst i wykonanie: Martyna Dębowska
Muzyka i wykonanie: Iwona Konecka
Ośrodek Postaw Twórczych, ul. Działkowa 15, kliknijcie: Ośrodek Postaw Twórczych
Czas trwania: 75 minut
Bilety: 40zł, dostępne na platformie ekobilet od 6 listopada.


Konferencja "Zmiany wzorców męskości - jak włączać w równość chłopaków i mężczyzn" - 1 grudnia, godz. 10-15

Wśród zaproszonych gościń i gości są:
  • dr Katarzyna Chajbos-Walczak i dr Zofia Małkowicz – autorki raportu z badania mechanizmów działania przemocy w odniesieniu do chłopców
  • Magda Szewciów i Maciej Barczak – osoby trenerskie, które zainicjowały stworzenie antyprzemocowej metody pracy z chłopakami SZTAMA
  • Patryk Moszka – trener antydyskryminacyjny, pracujący między innymi właśnie w tej nowej metodzie.
  • Izabela Pawłowska – Przewodnicząca Wrocławskiego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
  • Agnieszka Bresler – inicjatorka i prezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan.
Konferencję poprowadzi prezeska Fundacji HerStory, trenerka i terapeutka Lena Bielska.

Rejestracja (formularz): kliknijcie: Formularz do wypełnienia

"Mamy XXI wiek i 2023 rok i nadal zastanawiamy się, czy chłopcy w przedszkolu mogą bawić się lalkami i płakać, gdy im smutno. Nadal też nie mamy systemowych rozwiązań dla antyprzemocowej i równościowej pracy z chłopcami. Uczymy dziewczyny i kobiety samoobrony i asertywności, a jakie przesłanie mamy dla chłopców i mężczyzn?

Zapraszamy do udziału w konferencji o rekomendacjach i praktykach równościowej, antyprzemocowej pracy z chłopakami. Co mamy w planach?
  • Przedstawimy Wam wyniki raportu z ważnego badania. Pozwala ono zidentyfikować oraz zrozumieć mechanizmy działania przemocy rówieśniczej w odniesieniu do chłopców. Daje także rekomendacje do antyprzemocowej pracy, włączającej chłopców w równość.
  • Opowiemy o ewolucji naszej metody pracy z chłopakami – SZTAMY
  • Porozmawiamy o dobrych praktykach włączania chłopaków i mężczyzn w równość!"

Dodatek.
Wirtualna Kultura już w roku 2021 rozczulała się nad losem mężczyzn. Czy pamiętacie te wpisy:
Do pierwszego z nich było 15 komentarzy, a do drugiego 14. Z okazji Dnia Kobiet 2022 Wirtualna Kultura opublikowała w Gazecie Senior artykuł: "Czy mężczyźni są dyskryminowani?". Oto jego fragmenty:

"Czy są jakieś obszary życia, w których sytuacja polskich mężczyzn jest gorsza niż kobiet? Tak – zdrowie i wykształcenie. Mężczyźni żyją średnio osiem lat krócej niż kobiety i są gorzej wykształceni. Michał Gulczyński w jednym z wywiadów powiedział, że wśród absolwentów uczelni wyższych w grupie wiekowej 25-34 lata na 100 mężczyzn przypada 156 kobiet. A czy kobiety są pokrzywdzone? Tak – mniej zarabiają. (...)

Na internetowej platformie Gazety Wyborczej opublikowano przeprowadzoną przez Grzegorza Szymanika rozmowę, w której M. Gulczyński stwierdził: „Irytuje mnie wszechobecna narracja, że to mężczyźni są wszystkiemu winni. I muszą robić miejsce kobietom”. Mniej kobiet niż mężczyzn zajmuje wysokie stanowiska, ale to wśród mężczyzn jest więcej bezdomnych i samobójców. Przyczyn gorszej sytuacji mężczyzn doszukiwał się on m.in. w sfeminizowaniu zawodu nauczyciela."

Uwaga. Kliknijcie na miniatury zdjęć jesieni. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: