niedziela, 12 listopada 2023

Polonez na emeryturze


Wirtualna Kultura naoglądała się różnych polonezów, w tym kilkukrotnie tego z filmu Andrzeja Wajdy

i w wykonaniu wrocławskich seniorów w maju 2023: 
Możecie wierzyć albo nie, ale ona nie miała balu maturalnego (studniówki) i nie zatańczyła poloneza przed maturą. Dlatego z radością wybrała się na Wrocławską Radosną Paradę Niepodległości 11 listopada 2023, na koniec której seniorzy mieli zatańczyć poloneza przed budynkiem Centrum Historii Zajezdnia - po odśpiewaniu hymnu o dwunastej. 

Udało się! Razem z wieloma seniorami Wirtualna Kultura zatańczyła poloneza w parze z przystojnym tancerzem. Ona nie spodziewała się, że tempo poloneza nie uwzględnia liczby jej lat, ale dała radę. Za rok przed paradą wybierze się na jakiś trening, bo na "zakrętach" trzeba wydłużyć krok, co świetnie udokumentowała na zdjęciu Agnieszka Żebrowska z Przestrzeni Trzeciego Wieku - WCRS:


Nie wiadomo dlaczego to zdjęcie skojarzyło się Wirtualnej Kulturze z pracą Pauliny Ołowskiej, prezentowaną w Krupa Art Foundation:
Czyżby chodziło o nogi? Na tych zdjęciach jest więcej nóg: 


Żarty, żartami, czas na poważniejsze refleksje. Wrocławskie Radosne Parady Niepodległości kojarzą się Wirtualnej Kulturze z uczniami. To grupy uczniów maszerują w paradach i rywalizują o najciekawsze pokazy. W tym roku do "szkół" dołączyli seniorzy. Ten pomysł Przestrzeni Trzeciego Wieku - WCRS bardzo ucieszył Wirtualną Kulturę, która często narzekała, że seniorów nie widać w "życiu Wrocławia", a przecież jest ich 170 tysięcy.  Brawo Przestrzeń Trzeciego Wieku za pomysł i jego sprawną realizację! Okolicznościowe przypinki są piękne. Miła pamiątka. Kliknijcie na pierwsze zdjęcie, na którym są dwie królowe i król seniorów z poprzednich lat oraz część zespołu Przestrzeni Trzeciego Wieku.
Wirtualna Kultura na placu Wolności spotkała Basię i Wandę. Miło było robić wspólne zdjęcia. Potem razem "paradowały". Basia przyszła z własną flagą, czym zaimponowała Wirtualnej Kulturze.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, razem z osobami towarzyszącymi podszedł na placu Wolności i do uczniów jednej ze szkół, i do grupy seniorów. Rozdawał uśmiechy i chorągwie. Wirtualna Kultura też dostała chorągiew na bardzo długim kiju. Kliknijcie na zdjęcie czwarte. Dziennikarze pytali seniorów o święto niepodległości: 
Seniorów było wreszcie widać! Jako pierwsi dołączyli do parady za grupą "oficjeli". Szkoda tylko, że seniorów nie było więcej. Może następnym razem uda się ich namówić.

Czy wiecie, ile radości może dać "bycie razem"? Wrocławianie z okien i balkonów pozdrawiali uczestników Radosnej Parady. Młode małżeństwa szły z małymi dziećmi. Serce się radowało. Na zakończenie Wirtualna Kultura musi się do czegoś przyznać. Ona pomyliła dwa razy kroki w polonezie. Tak się zapatrzyła na uśmiechnięte tłumy na placu obok Centrum Historii Zajezdnia, życzliwie oglądające tańczących seniorów, że miała wrażenie, iż płynie. Niosła ją sympatia wrocławian. Ona dziękuje Przestrzeni Trzeciego Wieku za niezapomniane chwile. Wyszła z domu o godzinie 9tej. Wróciła po pięciu godzinach w świątecznym, radosnym nastroju. Głównym organizatorem całego wydarzenia było Centrum Historii Zajezdnia.


Uwaga. Więcej zdjęć z Radosnej Parady jest w galerii na blogu:
Niektóre zdjęcia Wirtualna Kultura dostała od Agnieszki Żebrowskiej i Andrzeja Gaszewskiego, który wspaniale się prezentuje wśród mażoretek. Kliknijcie na miniaturę ostatniego zdjęcia.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

11 komentarzy:

 1. Piękny pomysł. Dzięki za relację pełną radości i humoru. Tak trzymać!
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniale się prezentujecie.!!!!!! Brawo.!!!!! Krysiu, polonez zatańczony przepięknie. 👏👏👏👏

  OdpowiedzUsuń
 3. Radość i niepodległość.

  OdpowiedzUsuń
 4. To była naprawdę Radosna Parada Niepodległości.
  Następnym razem dołączcie wszyscy do nas ! Basia K.

  OdpowiedzUsuń
 5. Było pięknie, szkoda, ze z powodu kontuzji nie mogłam uczestniczyć w paradzie. Dziękuję za relacje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widać na zdjęciach uśmiechnięte i zadowolone twarze uczestników parady!! Impreza się
  udała.W dzisiejszych czasach rzadko można spotkać tak rozweselone towarzystwo.
  A ten polonez w skręcie zewnętrzny tancerz krok prawie w szpagacie,fajna zabawa.Baca

  OdpowiedzUsuń
 7. Katarzyna Delikowska12 listopada 2023 11:09

  Krysiu bardzo dziękujemy za expresową relację i miłe słowa.Nas bardzo cieszy kiedy możemy włączać wrocławskich seniorów w wydarzenia dziejące się w naszym mieście. A 11 listopada to dzień szczególny, któy powinniśmy szczególnie celebrować zwlaszcza z seniorami, którzy budowali tę niepodległość i nasze miasto. Z ogromną radością i nieukrywaną dumą patrzyłam na zadowolonych, dzielnie maszerujących a później tańczączych seniorów. To pokazuje, że nasze działania mają sens. Wszystkim obecnym seniorom bardzo dziękuje za obecność i niezwykłą atmosferę a nieobecnych już dziś zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powody do dumy są. Organizacja udziału seniorów jako grupy w Radosnej Paradzie Niepodległości to skomplikowana "logistyka", a ich radość potwierdza sens takich działań. Życzę PTW-WCRS więcej takich sukcesów. Krystyna

   Usuń
 8. Dziękuję za piękną relację i zdjęcia. Zawsze chętnie wszystko oglądam. Pozdrawiam serdecznie. Iwona Migniewicz

  OdpowiedzUsuń
 9. Przepięknie ...
  Coś wspaniałego. Piękne fotki. Wspaniali Seniorzy. Cudna uroczystość. Wielkie, piękne i radosne świętowanie!!!!
  Tak powinno być zawsze. Krysiu, wspaniała relacja. A Twój polonez jest godny zazdrości. Gratulacje!!!
  Tysiąc buziaków wszystkim Seniorom. Tak trzymajmy!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Krysiu, Twoja aktywność, wczorajszy taniec i wpisy sprawiają, że niemal dosłownie widzimy, iż "płyniesz", a zarazem płoniesz entuzjazmem. Niekiedy nas nim zarażasz i oby tak dalej :-)
  Ola

  OdpowiedzUsuń