wtorek, 14 listopada 2023

Jak Pedro Almodóvar nakręcił film


Wirtualna Kultura wybrała się w niedzielę na jeden z pięciu filmów wyświetlanych w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF) w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego: 
W programie były filmy nagradzane i przedpremierowe 
 • 20 000 gatunków pszczół | reż. Estibaliz Urresola Solaguren
 • Opadające liście | reż. Aki Kaurismäki
 • Dziwne ścieżki życia | reż. Pedro Almodóvar
 • Powoli | reż. Marija Kavtaradze
 • La Chimera | reż. Alice Rohrwacher
Tylko nazwisko jednego reżysera było jej znane. Był nim Pedro Almodóvar
To zadecydowało, że wybrała się na "Dziwne ścieżki życia", a nie na "20 000 gatunków pszczół". 

Z braku czasu nie zapoznała się z jakąś informacją, o czym film jest. Jeszcze się dobrze w fotelu nie rozsiadła, gdy na ekranie pojawiły się końcowe napisy - bardzo dużo nazwisk itp. Szok. W pierwszej chwili myślała, że ktoś pomylił taśmy. Jednak nie. Film naprawdę trwał tylko 31 minut. 
Oto fragment zapowiedzi filmu:

"Silva (Pedro Pascal) jedzie konno przez pustynię, by odwiedzić szeryfa Jake’a (Ethan Hawke). Dwadzieścia pięć lat wcześniej mężczyźni, pracowali razem jako najemni strzelcy. Pretekstem Silvy do odwiedzin jest powspominanie starych czasów.

Po wspólnie spędzonej nocy Jake zdaje sobie jednak sprawę, że Silva wcale nie przyjechał wspominać starej znajomości. To zupełnie inny powód".

Na ekranie tyle się zadziało, że 31 minut dostarczyło wystarczająco dużo emocji. Dwaj mężczyźni, niemłodzi bohaterowie filmu, znaleźli się w bardzo trudnej moralnie sytuacji. Musieli podjąć decyzje wbrew swoim uczuciom. Wirtualna Kultura nie będzie zdradzać treści, bo jest przekonana, że na film się wybierzecie. 

Gdy wszystkie napisy zniknęły, zdezorientowana Wirtualna Kultura chciała wyjść, a tu na ekranie pojawił się Pedro Almodóvar i jakaś dziennikarka. Zaczęła się bardzo ciekawa półgodzinna  rozmowa.

Wirtualna Kultura wpadła w zachwyt. Ona uwielbia spotkania autorskie pisarzy. Tym razem było to spotkanie autorskie z genialnym reżyserem filmowym. Coś tak niezwykłego dla niej widziała pierwszy raz. Pedro Almodóvar oczarował ją całkowicie. Uroczy, bardzo mądry człowiek. 

Pedro Almodóvar opowiadał, 
 • gdzie szukał inspiracji do dekoracji, kostiumów, plenerów, 
 • dlaczego bohaterowie wypowiadają takie a nie inne słowa i co z nich wynika
 • itd.
Każdy szczegół w filmie był bardzo przemyślany, wymagał poszukiwań, oglądania innych filmów itd. I rzecz najciekawsza. Okazało się, że wystarczy pomysł na jedną scenę, żeby nakręcić cały film. Opis sceny, która była punktem wyjścia do nakręcenia "Dziwnych ścieżek życia", Pedro Almodóvar miał od dawna w szufladzie. Takich scen ma on w szufladzie więcej. Nic, tylko kręcić filmy. Niektóre z tych scen opublikowano w książce jako opowiadania.  

Dziennikarka dociekała, czy Pedro Almodóvar miał pomysł na nakręcenie pełnometrażowego filmu. Miał. Co więcej, zdradził szczegóły ewentualnej fabuły i uzasadnił, jak film musiałby się skończyć. Oczywiście, nie zamierza go nakręcić.

Pedro Almodóvar mówił też o tym, że w Hiszpanii są modne małe przedstawienia teatralne, na przykład w domu dla pięciu osób, które siedzą za stołem. 

"Dziwne ścieżki życia" były dzisiaj w Filmowym Klubie Seniorów (od 17 listopada będzie można je oglądać codziennie):
W ostatni wtorek listopada w FKS będzie dokumentalny film Siostrzeństwo świętej sauny, który Wirtualna Kultura już widziała w maju:

Dodatek. Bardzo ciekawa propozycja DCF
Festiwal Korelacje to nowy sposób doświadczania kultury, dostępny także dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ekspertki od słów zaprezentują autorskie, opisowe narracje do wybranych przez siebie filmów. 25 listopada 2023 w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się prolog festiwalu. Swoimi interpretacjami na temat ulubionych filmów podzielą się Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało. (...)

Program pilotażowego festiwalu:

25 listopada | sobota

18:00 | pokaz filmu-niespodzianki z narracją Doroty Masłowskiej (sala Warszawa)

18:00 | pokaz filmu-niespodzianki z narracją Agnieszki Wolny-Hamkało (sala Lwów)

20:00 | spotkanie z autorkami oraz Piotrem Krzykwą – pomysłodawcą Festiwalu Korelacje (sala Warszawa), prowadzący: Jan Pelczar, dyskusja tłumaczona na PJM

Bilety: 25 zł – ulgowy I 35 zł – normalny


Uwaga. Zdjęcia szwedzkiej sarenki przysłała Ania. Na drugim zdjęciu jest okno, nie ramy obrazu. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Krysiu! Bardzo dziękuję, już po dzisiejszej rozmowie zaciekawiłaś mnie, a po przeczytaniu jeszcze bardziej. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. No jak tu nie iść na ten film. Dziękuję Krysiu, dziękuję.!!!!!!

  OdpowiedzUsuń