niedziela, 26 listopada 2023

Autorskie narracje filmów [bez barier!]


Wirtualna Kultura nie przypomina sobie, czy była kiedyś na jakimś seansie w kinie, na który wykupiono wszystkie bilety. To przydarzyło się jej w sobotę, 25 listopada 2025, w Dolnośląskim Centrum Filmowym (DCF). Wybrała się z Anią "w ciemno" na jeden z dwóch filmów wyświetlanych równolegle na Festiwalu Korelacje. Organizatorzy Festiwalu nie podali, jakie to będą filmy-niespodzianki. Wiadomo było jedynie, że są to filmy wybrane przez Dorotę Masłowską i Agnieszkę Wolny-Hamkało. Wirtualna Kultura z Anią zdecydowały się na film wybrany przez Dorotę Masłowską: 

"Festiwal Korelacje to nowy sposób doświadczania kultury, dostępny także dla osób ze szczególnymi potrzebami. Ekspertki od słów zaprezentują autorskie, opisowe narracje do wybranych przez siebie filmów. 25 listopada 2023 w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się prolog festiwalu. 

Swoimi interpretacjami na temat ulubionych filmów podzielą się Dorota Masłowska i Agnieszka Wolny-Hamkało.(...)

Autorki nagrają swoje autorskie narracje filmów, po czym zostaną one zaprezentowane w formie słuchowiska filmowego. Dzięki temu widzowie będą mogli je przeczytać, zobaczyć i/lub usłyszeć. Osoby niewidome usłyszą autorskie narracje, a osoby niesłyszące – przeczytają.

W pilotażowej edycji festiwalu wezmą udział dwie znakomite twórczynie:

Dorota Masłowska – laureatka Nagrody Literackiej „Nike”, pisarka, dramatopisarka, felietonistka, kompozytorka, piosenkarka i producentka muzyczna;

Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka, której wiersze przełożono na 15 języków, krytyczka literacka, pisarka i publicystka.
"

Widz słyszy oryginalną ścieżkę filmową i autorski komentarz (narrację) nagrany dodatkowo przez jedną z autorek. Obie ścieżki dźwiękowe są wyświetlane też jako tekst. 

Agnieszka Wolny-Hamkało wybrała film "Zabić tę miłość" sprzed półwieku: 

"Z pozoru film młodzieżowy, w rzeczywistości prześmiewczy dramat. Film wyświetlano tylko w kinach studyjnych."

Dorota Masłowska wybrała film "Wilczyca" Marka Piestraka

"Nagroda Filmowa Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za klasykę gatunku przyznawana jest twórcom polskiego kina za ponadczasowe dzieło. Uznawany za najlepszy horror w historii krajowej kinematografii film „Wilczyca” to produkcja, za którą Marek Piestrak otrzymał marszałkowską nagrodę w tej kategorii, wręczaną po raz pierwszy."

Po czterdziestu latach film "Wilczyca" raczej śmieszy niż straszy. Współcześni widzowie są wychowani na zupełnie innych horrorach. Zabawność tego filmu, wyświetlanego po latach, podkreśla komentarz Doroty Masłowskiej, która opowiada, co na ekranie widzi i jakie prawdopodobnie są zamiary bohaterów. 

Świetna zabawa. Fantastyczny pomysł! Bardzo ciekawa koncepcja, która przyciągnęła widzów do kina. Tak to zapowiadano na stronach wroclaw.pl

Po seansach było spotkanie z Dorotą Masłowską i Agnieszką Wolny-Hamkało. Obie twórczynie dodatkowych komentarzy (narracji) ciekawie opowiadały o pracy nad nimi. To był pionierski eksperyment. 

Pomysłodawcy Festiwalu Korelacje nie chcą schować do szuflady obu niezwykłych wersji filmów. Planują ponowną ich prezentację. Wirtualna Kultura nie może się doczekać, kiedy będzie mogła zobaczyć narrację Agnieszki Wolny-Hamkało do filmu "Zabić tę miłość". 

Zapowiedziano, że w przyszłym roku na Festiwalu Korelacje będzie więcej filmów - 8? Nie przegapcie tego! Wirtualna Kultura będzie śledzić zapowiedzi.

Uwaga. Wirtualna Kultura polecała Festiwal Korelacje w tym wpisie:

Kliknijcie na miniatury zdjęć.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Dziękuję.. Ale świetny tekst. I te filmy.!!!!!!!!!! 👏👏👏👏👏Dziękuję.

    OdpowiedzUsuń