Szary, lutowy dzień, psa z budy nie wyciągniesz. Tak było w ostatni czwartek. Mimo "psiej" pogody, seniorzy nie zawiedli. Tłumnie przyszli do Domu dla Kultury OP ENHEIM przy Placu Solnym 4 na pierwszy spacer z Ewą Plutą z nowej edycji Senior Art Walk (SAW), organizowanej przez Fundację Art Transparent ze środków Gminy Wrocław.
Wirtualną Kulturę przyciągnęła na SAW nie tylko wystawa "Postacie płynącego świata",
- kliknijcie: Wystawa,
- kliknijcie: Godziny otwarcia galerii w trakcie trwania wystaw,
- kliknijcie: Kama Wróbel o wystawie - YouTube,
- kliknijcie: Obraz za 90 milionów (wpis na blogu),
Wirtualna Kultura dnia otwartego nie przegapi, bo koniecznie chce zobaczyć piwnice. Będą też wydarzenia towarzyszące wystawie: zwiedzanie kuratorskie (chyba 16 marca), spotkanie o bajkach braci Grimm i wykład o ukiyo-e, kliknijcie: Ukiyo-e - Wikipedia.
Bajki braci Grimm były największym zaskoczeniem dla Wirtualnej Kultury. Okazało się, że aby w pełni skorzystać z wystawy, trzeba było je przeczytać. To bajki były inspiracją dla cyklu sześciu akwafort Davida Hockneya "Six Fairy Tales from the Brothers Grimm" z roku 1969. Na przykład, bajki o morskiej śwince i roszpunce. Dobra znajomość baśni była niezbędna do zrozumienia, jakie przesłanie zawiera twórczość Hockney. Na szczęście Ola z Przedmieścia Oławskiego wie wszystko o baśniach braci Grimm i bezbłędnie kojarzyła je z akwafortami Hockneya.
Wirtualna Kultura przekonała się, że błędnie myślała, że Andersen napisał wszystkie znane jej baśnie! Co gorsze, ona nie pamięta, czy sama czytała Jasia i Małgosię, czy mama jej tę bajkę opowiadała. Może to wszystko dlatego, że w roku 1951 wprowadzono cenzurę na niektóre wydania baśni braci Grimm,
- kliknijcie: Baśnie braci Grimm - Wikipedia.
Pracom Hockneya, uważanego za jednego z najważniejszych brytyjskich artystów XX wieku,
- kliknijcie: David Hockney - home page,
"Będąc na wodzie musisz ciągle uważać, czy oddychasz regularnie"?
To bardzo pożyteczna rada dla żeglarzy.
O historii kamienicy Oppenheimów mówiła Ewa Pluta, a o wystawie opowiadała Kama Wróbel, Dyrektor Artystyczna OP ENHEIM. Była też dwójka wolontariuszy (?) Marta Michalec i Adam Pacholak, z którymi Wirtualna Kultura sobie pogawędziła, bo była bardzo ciekawa, dlaczego kurator wystawy uważa, że wystawa jest o tęsknotach za władzą, pieniędzmi, sukcesami. Okazało się, że to wszystko wynika z morałów bajek braci Grimm. Cała wyżej wspomniana czwórka jest na zdjęciach poniżej (kliknijcie na zdjęcia):
Seniorzy byli bardzo dociekliwi i chętnie pytali. To bardzo cieszyło organizatorów. Jak ściągnąć taką kolekcją i jak ją ubezpieczyć? Organizacja wystawy "Postacie płynącego świata" możliwa była dzięki wspólnym staraniom Fundacji OP ENHEIM i berlińskiego Georg Kolbe Muzeum, gdzie wystawa była dostępna w dniach 12 października 2019 - 12 stycznia 2020. Kama Wróbel z dumą mówiła, że takiej wystawy nie ma ani w Warszawie ani w innych miastach w Polsce.
Wirtualna Kultura dociekała, jak opracowuje się materiały o wystawie i czy Hockney o nich wie. Okazało się, że wie i że korzystano z archiwów. Kuratorem wystawy jest Matilda Felix. Wystawa będzie czynna we Wrocławiu do końca kwietnia 2020.
Dom dla Kultury OP ENHEIM to prywatna instytucja kulturalna. Chodzi się w nim po podłodze, która ma 300 lat. Fragment zabytkowej podłogi widać na zdjęciu z czterema młodymi seniorkami z Żółtego Parasola. Pochodzenie lustra, w którym Wirtualna Kultura zrobiła sobie selfie, nie jest jej znane.
Kamienica została kupiona w 2013 roku przez Violę Wojnowski, prezes Fundacji OP ENHEIM. Uroczyste otwarcie gruntownie odrestaurowanego obiektu było w roku 2018. Kama Wróbel podkreślała filantropijny charakter działalności Domu dla Kultury,
- kliknijcie: Fundacja OP ENHEIM i Dom dla Kultury,
- kliknijcie: Kama Wróbel o Domu dla Kultury - YouTube.
O wrażeniach z drugiej części SAW 6 lutego 2020, czyli wizyty na wystawie "Paralele" Elżbiety Woźniewskiej w Galerii Miejskiej przy ulicy Kiełbaśniczej 28, dowiecie się z następnego wpisu na blogu. Na razie obejrzyjcie zdjęcia (kliknijcie): Galeria zdjęć (blog).
Następny spacer SAW już 20 lutego, godz. 16, Centrum Sztuki WRO, ul. Widok 7, "Ślady. Interaktywny Plac Zabaw". Seniorzy z Żółtego Parasola dobrze znają Centrum Sztuki WRO,
- kliknijcie: Informatyka w Centrum Sztuki WRO (wpis na blogu),
- kliknijcie: Człowiek się przebije przez przyrodę (wpis na blogu).
Uwaga 1. Spacery SAW mają jeszcze jeden "plus". Wirtualna Kultura na czwartkowym spacerze spotkała koleżanki z różnych osiedli, w tym z Maślic, Gądowa, Swojczyc, Ołbina, Sępolna, Krzyków i Przedmieścia Oławskiego.
Uwaga 2. Wirtualna Kultura w niedzielę jeszcze raz wybrała się na wystawę w Domu dla Kultury. Znowu spotkała Adama, ale w innym sweterku (zobaczcie ostatnie zdjęcie). To nie jest fatamorgana. Tym razem jej podziw wzbudziły okucia (klamki) okienne. Są oryginalne i niespotykane!
Krystyna - Wirtualna Kultura
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz