wtorek, 22 maja 2018

Aktywne sąsiedztwo na zielonym mosteczku


Kto wyjaśni "Wirtualnej Kulturze", na czym polega "aktywne sąsiedztwo"? Zaprosiła ona Alę,  Basię i Olę na spotkanie na zielonym mosteczku na Przedmieściu Oławskim, żeby podyskutować o "aktywnym sąsiedztwie", ale z dyskusji nic nie wyszło, bo jej internetowa wyszukiwarka nie reaguje na hasło "aktywne sąsiedztwo". Co za pech! "Aktywne sąsiedztwo"  brzmi znakomicie, tylko co to jest i kogo dotyczy.

Być może sprawa się wyjaśni na 2. Kongresie Wrocławskich Organizacji Pozarządowych, który będzie 6 czerwca 2018, zajrzyjcie na Facebook Żółtego Parasola (Żółty Parasol - Facebook) oraz
Udział w kongresie jest bezpłatny. Zgłaszać się można do 30 maja, kliknijcie: Formularz zgłoszeniowy

W trakcie kongresu Joanna Warecka (wszyscy ją znamy) i Jacek Sutryk (Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miasta Wrocławia) będą moderatorami spotkania grupy branżowej "Aktywne sąsiedztwa". "Wirtualna Kultura" była na zeszłorocznym pierwszym kongresie wrocławskich NGO, więc wie, czego po kongresie można się spodziewać, kliknijcie: Popowiczanka na kongresie.

"Wirtualna kultura" podejrzewa, że "aktywne sąsiedztwo" polega na jakiejś współpracy między osiedlami. Tych osiedli musi chyba być dużo, skoro w nazwie grupy branżowej na Kongresie NGO jest liczba mnoga: "sąsiedztwa". Dlatego na spotkanie na zielonym mosteczku zaprosiła:
 • Alę z Popowic,
 • Basię z Gaju,
 • Olę z Psiego Pola.
W trakcie spotkania pojawił się pewien problem: trzeba będzie wybudować kanał łączący Gaj z Odrą, żeby z Popowic i Psiego Pola można było szybko na Gaj kajakiem dopłynąć. Wszystkie cztery przyjaciółki były zgodne, że wodna arteria wzmocniłaby "aktywność sąsiedzką:". Postanowiły przygotować petycję w tej sprawie do władz miasta. Petycja będzie napisana językiem asertywnym i to asertywność zdominowała dyskusję przy kawie na Przedmieściu Oławskim. Niestety "w kawie" nie wzięła udziału Joanna - powód podała 12 maja w komentarzu na blogu, kliknijcie: Z notatnika "Wirtualnej Kultury"

Cztery przyjaciółki niczego nowego na temat "aktywnego sąsiedztwa" nie wymyśliły, ale za to z bardzo dużym zaangażowaniem wymieniły opinie na temat "asertywnych komplementów" i "asertywnej odmowy". To na wypadek, gdyby musiały przekonywać jakiegoś wątpiącego urzędnika, że warto wybudować kanał Odra-Gaj. To musi się udać. A tymczasem kliknijcie na zdjęcia, żeby zielony mosteczek podziwiać.

Postscriptum. Ola w komentarzu podała link do piosenki Alibabek (kliknijcie): Jak dobrze mieć sąsiada - YouTube. Tutaj jest link do tej samej piosenki, ale w wykonaniu Haliny Kunickiej: H. Kunicka - YouTube

Postscriptum. W związku z komentarzem Basi przypominam daty spacerów sąsiedzkich, w tym na Brochowie, kliknijcie: Spacery sąsiedzkie
Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Aktywne sąsiedztwo ma chyba coś wspólnego z węglem (albo nawet i z koksem :-))
  https://www.youtube.com/watch?v=5fJ79zvagRE
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, bardzo dziękuję za przypomnienie piosenki "Jak dobrze mieć sąsiada". Dopisałam ten link we wpisie.

   Krystyna

   Usuń
 2. Miłe to było spotkanie, powinnyśmy poszerzać osiedlowe kontakty i często spotykać się aby omawiać zmiany na naszych osiedlach.
  Następne spotkanie proponuję na trochę zapomnianym osiedlu na Brochowie. Pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, pomysł z Brochowem świetny. W postscriptum do wpisu przypominam daty spacerów sąsiedzkich, w tym na Brochowie.

   Krystyna

   Usuń