sobota, 12 maja 2018

Z notatnika "Wirtualnej Kultury"


Entuzjazm "Wirtualnej Kultury" nigdy nie słabnie i od czasu do czasu próbuje ona zarazić nim inne osoby - szczególnie seniorów. Tylko czy seniorzy to zauważają? Tego nie jest pewna. Dlatego postanowiła napisać jasno w telegraficznym skrócie, co ją ostatnio ucieszyło, zafascynowało, zaskoczyło itd.

Może się okazać, że to samo już wszyscy zauważyli. Jeśli tak, to radość "Wirtualnej Kultury" będzie jeszcze większa, bo miło jest poznać nowych, aktywnych ludzi, a takich na swojej drodze "Wirtualna Kultura" stale spotyka.
 1. Sąsiedzkie spacery, kliknijcie: Sąsiedzkie spacery,
 2. Premiera filmu Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna"  na festiwalu w Cannes, Cannes 2018 - Film Web,
 3. Warsztaty "O matko" w Centrum Historii Zajezdnia, kliknijcie: Pomysłowi - warsztaty "Od matki",
 4. Czwarta edycja parków ESK, kliknijcie:Parki ESK 2018 oraz tutaj: Parki ESK - home page


Ad 1. Sąsiedzkie spacery, czas trwania 2-3 godziny, start o godz. 11, wstęp wolny, nie ma zapisów. Zobaczcie: strona www organizatora - Facebook. Daty spacerów:
 • 12 maja, 16 czerwca, 14 lipca, 25 sierpnia, 22 września spacerujemy po Ołbinie,
 • 19 maja, 23 czerwca, 21 lipca, 1 września, 29 września spacerujemy po Brochowie,
 • 26 maja, 30 czerwca, 11 sierpnia, 8 września spacerujemy po Przedmieściu Oławskim, 
 • 9 czerwca, 7 lipca, 18 sierpnia, 15 września spacerujemy po Kleczkowie. 

"Wirtualna Kultura" z dumą stwierdziła, że ona takie sąsiedzkie spacery sama zaczęła dawno, dawno temu, gdy była "Popowiczanką". Zachęcała wtedy, pod wpływem artykułu Filipa Sprinegra, do odkrywania wrocławskich podwórek. Zakochała się wtedy w podwórkach przy ulicy Rydygiera i Roosevelta, na Nadodrzu i Przedmieściu Oławskim. Uwierzcie jej - warto poznawać Wrocław od strony podwórka.

Ad 2.  "Zimna wojna", reżysera "Idy", jest to film, na który "Wirtualna Kultura" czeka z utęsknieniem. Fantastyczni aktorzy (Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza), fantastyczni scenarzyści (Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki)  i fantastyczny temat, kliknijcie: Zimna woda - Film Web

Niestety :Wirtualna Kultura" nie wie, gdzie będzie polska premiera tego filmu 8 czerwca. Na razie możecie się wybrać 15 maja 2018 do Dolnośląskiego Centrum Filmowego na spotkanie z Marcinem Mellerem, kliknijcie: Spotkanie z M. Mellerem. "Wirtualna Kultura" była już na podobnym spotkaniu w Mediatece i zdjęcie z Marcinem ma, kliknijcie: Gaumardżos - życzę ci zwycięstwa .

Ad 3.  O warsztatach  herstorii mówionej wkrótce na blogu się dowiecie. "Wirtualna Kultura" spędziła wczoraj 5 godzin w Centrum Historii Zajezdnia. Warsztaty prowadziła Lena Bielska, kliknijcie: Fundacja "Herstory" - aktualności. Następne zajęcia będą 24 i 25 maja, finał 30 maja. Kliknijcie na ostatnie zdjęcie powyżej. 

Ad 4. Od 12 maja do 29 września 2018 w soboty i niedziele, godz. 14-20, znowu ożyją "kontenery kultury".  Jeden z nich stoi w Parku im. Tołpy. "Wirtualna Kultura" jeszcze jako "Popowiczanka" odkryła  z Marysią ten kontener (pawilon, moduł) na Ołbinie i zazdrościła, że Popowice takiego miejsca nie mają, kliknijcie: Parki pełne kontenerów kultury 

Oto lista Parków ESK we Wrocławiu:
 • Park Grabiszyński, Park Słoneczny na Gaju, Park Południowy, Polana na Karłowicach, Park Leśnicki, Park im. Staszica na Nadodrzu, Park Strachociński, Skwer de Veuster na Szczepinie, 
 • Park Tarnogajski (uwaga – ten pawilon będzie otwarty 19 maja wraz z otwarciem Parku Tarnogajskiego).
Postscriptum. Czy rozpoznajecie, gdzie "Wirtualna Kultura" zrobiła zdjęcia?

Krystyna - Wirtualna Kultura

11 komentarzy:

 1. Owszem, owszem. Przedmieście Oławskie, most nad Oławą i budynki przy ulicy Walońskiej.
  Jaka za to nagroda?
  :-)
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, odpowiedź wyśmienita. W nagrodę zapraszam na kawę do "Przystanku Wrocek" obok zielonego mosteczka.

   Krystyna

   Usuń
 2. Tak mi spieszno do nagrody :-), że pominęłam budynek Politechniki w Parku S.Tołpy, wnętrze biblioteki Grafit i murale przy ul. Roosevelta. Tudzież info o jednym z programów GDS (realizowanym m.in. na Ołbinie). Udanego weekendu wszystkim Parasolowiczom. Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, drobna korekta. Żółte fotele i ogłoszenie są z Centrum Historii Zajezdnia.

   Czekam na możliwość "wręczenia" nagrody.

   Krystyna

   Usuń
 3. Witaj Krysiu, też wiedziałam gdzie robiłaś zdjęcia (tylko jednego zdjęcia nie odgadłam, tego ze zwierzętami). Krysiu fajnie, że zapraszasz na spotkanie z Marcinem Mellerem, ja byłam w piątek (11.05.18) w DCF i pytałam o wejściówki i niestety już wszystkie rozdane. Rozczarowana i smutna poszłam do Capitolu na Franka Sinatrę, Deana Martina i Samma Davisa Jr. Elle Fitzgerald, Violettę Villas i Sisters. Było cudownie i wyszłam z Capitolu szczęśliwa i usatysfakcjonowana. Występ był artystyczny a owacje kilkakrotne i na stojąco. Pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, obawiałam się, że "na Mellera" będzie trudno się dostać. Dwa lata temu w Mediatece były tłumy i siedzących miejsc nie starczyło.

   Cieszę się, że spektakl w Capitolu podobał się. Mnie też.

   Krystyna

   Usuń
  2. Basiu, jeszcze jedno. Ciebie też zapraszam na kawę w "Przystanku Wrocek".

   Krystyna

   Usuń
 4. Proszę mnie do kawy doliczyć, niestety tylko na niby bo roboty huk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asiu,
   z przyjemnością Ciebie do kawy dopiszę, tylko muszę uprzedzić, że przed kawą planuję pokaz Zumby na zielonym mosteczku.

   Krystyna

   Usuń
 5. Krysiu, z miłą chęcią na kawę się zaproszę, tylko kiedy i nie wiem gdzie jest "Przystanek wrocek." Bądźmy w kontakcie.
  Do Zumby się dołączę i będę ćwiczyć z Tobą.
  Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, to jest na Przedmieściu Oławskim przy ulicy Szybkiej. Dam Ci znać.

   Krystyna

   Usuń