niedziela, 17 czerwca 2018

Zielony Ołbin


Czy chcecie mieć zielone podwórka na Ołbinie? Jeśli tak, to koniecznie
i przeczytajcie, kiedy na Waszym podwórku były lub będą konsultacje w sprawie zieleni. Najbliższe spotkanie będzie 21 czerwca, godz. 17:30-19:30, przestrzeń między ulicami Wyszyńskiego, Daszyńskiego, Żeromskiego, Orzeszkowej. Sami możecie zadecydować, jak zazielenić Wasze podwórka i dziedzińce między blokami.

Partnerami projektu są Gmina Wrocław, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, stowarzyszenie Żółty Parasol, Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. Realizatorem konsultacji jest Fundacja EkoRozwoju wspomagana przez projektantów z biura Dworniczak architektura krajobrazu, kliknijcie tutaj: Zazieleńmy wspólnie Ołbin.

Projekt jest finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji "Horyzont 2020", kliknijcie: Grow green. Joanna Kiernicka-Allavena, dyrektor Biura Ochrony Przyrody i Klimatu w Urzędzie Miejskim Wrocławia powiedziała, że (kliknijcie:  Włącz się w zazielenianie Ołbina):

"Celem projektu jest sprawdzenie możliwości przystosowanie miasta do zmian klimatu między innymi poprzez stworzenie katalogu demonstracyjnych rozwiązań zapewniających schronienie przed upałem, lokalne obniżenie temperatury, poprawę jakości powietrza i umożliwiających wykorzystanie wód opadowych."

Super sprawa! Po pierwszym cyklu spotkań w czerwcu powstaną propozycje rozwiązań, które zostaną zaprezentowane na kolejnych spotkaniach we wrześniu i październiku 2018. Ma powstać siedem parków kieszonkowych oraz zielone ściany i dachy, kliknijcie: Projekt Grow Green- YouTube.

Kliknijcie tutaj: Park kieszonkowy nr 4, żeby się przekonać, jak wygląda dziedziniec między kamienicami przy ulicy Walecznych pomiędzy ulicą Prusa i Reja, na którym ma powstać park kieszonkowy nr 4. Dzięki parkom kieszonkowym będzie ułatwiona integracja mieszkańców.

Projekt Grow Green jest międzynarodowy. Miasto Wrocław jest jednym z uczestników, kliknijcie: Grow Green - miasta partnerzy O historii parków kieszonkowych możecie przeczytać tutaj (kliknijcie): Park kieszonkowy - Wikipedia. Pierwsze tereny w Polsce, które nazwano parkami kieszonkowymi, powstały w roku 2016 w Krakowie i Łodzi.

I jak tu nie kochać Ołbina i Wrocławia, skoro są realizowane takie fantastyczne pomysły. "Wirtualna Kultura" już Wam zazdrości, kochani sąsiedzi.

Uwaga. Zdjęcia w tym wpisie nie są zrobione na Ołbinie.
Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz