niedziela, 10 czerwca 2018

Miedzianka

Basia i Krysia, znane czytelnikom bloga z majowej wyprawy na Radunię, nie próżnują. Myślą i planują, planują i myślą, co tu robić na wakacjach, gdy warsztatów dla seniorów w Żółtym Parasolu nie będzie.

Z pomocą przyszła im Ela z Sępolna, znawczyni historii Ołbina. Ela swoim komentarzem do wpisu o "kaprysikach", kliknijcie: Wasze kaprysiki, zwróciła uwagę Krysi na Miedziankę. I co się okazało? W ostatni weekend sierpnia 2018 w  Miedziance koło Janowic Wielkich będzie Miedzianka Fest. Festiwal reportażu jest w ostatni weekend wakacji, czyli 24-26 sierpnia 2018.

Oto oficjalna strona festiwalu (kliknijcie): Miedzianka Fest 2018. W festiwalu udział wezmą m.in.
To jest wystarczający powód, żeby na festiwal pojechać. Lista festiwalowych gości stale rośnie. Swój przyjazd do Miedzianki zapowiedziała m.in. Olga Tokarczuk (zdobywczyni prestiżowej nagrody Bookera 2018):


W roku 2016 "Popowiczanka" zachwyciła się Springerem, bo on przez cztery lata jeździł po Polsce, żeby fotografować podwórka, kliknijcie: Wrocław od strony podwórka. Jego debiutancki reportaż "Miedzianka. Historia znikania" znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki w 2011, kliknijcie tutaj: Finaliści nagrody im. R. Kapuścińskiego 2011 i w finale Nagrody Literackiej Nike w 2012, kliknijcie tutaj: Finaliści nagrody NIKE 2012. Od sukcesu Filipa Springera zaczęło się drugie życie Miedzianki, kliknijcie: Miedzianka - Wikipedia.

Krysia Miedzianki nie zna, ale za to w wieku przedszkolnym była w pobliskim Marciszowie. Jak myślicie, czy powinna pojechać do Miedzianki? Do tego zachęca ją kolega, który lubi tam wędrować po Rudawach Janowickich. Zaproponował Basi i Krysi nocleg w namiocie na jego działce w Mniszkowie, zobaczcie zdjęcie powyżej i obejrzyjcie ten film, kliknijcie: Mniszków - YouTube.Postscriptum. Komentarz Eli pojawił się na blogu przed śniadaniem, który Basia zjadła w Rynku 4 czerwca 2018 (kliknijcie na zdjęcia). Co prawda, Basia nie spotkała Makłowicza, ale jajecznicę według jego przepisu zjadła. Krysia się spóźniła i jajecznicy nawet nie widziała, kliknijcie: Festiwal Wolności.


Krystyna -  Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Uwielbiam reportaże, dlatego myślę, że jeśli tylko nadarzy się okazja, to warto brać udział w wydarzeniach tego rodzaju :)

    OdpowiedzUsuń