sobota, 23 czerwca 2018

Emotikonki

Czy wypada seniorce się przyznać, że emotikonki to dla niej zagadkowy świat? Co prawda "Wirtualna Kultura" czasami się domyśla, co niektóre buźki znaczą, ale ich skrócony zapis jest nie do odgadnięcia. Dlaczego :) oznacza radość, a :( smutek? Czy to opowiada ruchom naszych ust? (zobaczcie zdjęcie obok). Może tak, a może nie.

Jeszcze gorzej jest z innym typograficznymi symbolami. Komentarz napisany na blogu do poprzedniego wpisu składał się tylko z dwóch znaków <3 (kliknijcie: Asertywne lato we Wrocławiu). Z tym "Wirtualna Kultura" poradzić sobie nie mogła. W poszukiwaniach znaczenia ciągów dziwnych znaczków pomogła jej Ela z Nadodrza, która przysłała poniższe zdjęcie listy emotikonek i ich typograficznych skrótów:


O pochodzeniu nazwy "emotikon" i o historii emotikonek możecie przeczytać tutaj (kliknijcie): Emotikon - Wikipedia. Każda z emotikonek ma wersję obrazkową i zapis za pomocą znaków typograficznych, np: :) :( <... Podobno na Twitterze jest 1100 emotikonek, kliknijcie: Twitter - Symbole. Jak tak dalej pójdzie, to w szkołach trzeba będzie wprowadzić nowy przedmiot. Jest jednak pewna wątpliwość. Czy ten nowy przedmiot o emotikonkach mógłby być zdawany na maturze?

"Wirtualna Kultura" nie wie, co jest powodem tak dużej popularności emotikonek, kliknijcie: Emotikonki oraz tutaj: Współczesne pismo obrazkowe. Może to jest powrót do korzeni - do pra-pra-pra-historii, gdy obowiązywał język obrazkowy, a nie fonetyczny? Przecież na treningu pamięci obrazy odgrywały bardzo pomocną rolę w zakładkowej metodzie zapamiętywania, kliknijcie: Seniorka Audrey 2018. Podobno większość z nas to wzrokowcy i wolimy przyswajać wiedzę za pomocą obrazów, czyli przez patrzenie, a nie przez słuchanie.

Czy zastępowanie słów obrazkami i znakami oznacza koniec pisania "normalnych" listów? Czy chcielibyście otrzymać list kończący się tak :-*3:), czyli całuję diabełek? My seniorzy musimy być przygotowani do korzystania z języka obrazów i symboli, żeby nie stracić kontaktu z "młodością". Młodzieżowym słowem roku 2017 zostało XD (iksde), które jest literowym skrótem śmiejącej się buzi ze zmrużonymi oczami, kliknijcie: Młodzieżowe słowo roku 2017.

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Fajnie,że o tym napisałaś. Rozjasniłaś mi trochę szare komoreczki bo nie miałam pełnej wiedzy. Teraz już mój 12 letni wnuczek mnie nie zaskoczy :-). Miłej niedzieli Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, dziękuję za przesłany uśmiech.
   Jestem bardzo ^-)

   Krystyna

   Usuń
 2. Nie zdawałem sobie sprawy, że aż tyle tego jest :O
  O uśmiechu, czy mrugnięciu, to oczywiście wiedziałem, ale widzę, że jest tego znacznie więcej. Człowiek naprawdę uczy się przez całe życie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Trochę mi się rozjaśniło,ale i tak co jakiś czas będę podglądać bo nie jestem w stanie tego SPAMIĘTAĆ.Dziękuję za "ściągę".
  KAZIA

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja myślałam że ten wystawiony język to całus :O

  OdpowiedzUsuń