piątek, 15 czerwca 2018

Sąsiedzkie spaceryPonad miesiąc temu "Wirtualna Kultura" zachęcała Was m.in. do sąsiedzkich spacerów i odwiedzania Parków ESK, kliknijcie tutaj: Z notatnika "Wirtualnej Kultury". Informacje na ten temat nie były wtedy zbyt szczegółowe.

Trzeba trochę po internecie pobuszować, żeby szczegóły spacerów znaleźć. Ogólne informacje o spacerach sąsiedzkich są na wielu stronach internetowych, ale brakuje na nich informacji o miejscach startów spacerów! Wreszcie "Wirtualna Kultura" to znalazła, kliknijcie: Strefa kultury - sąsiedzkie spacery:

 • 16 czerwca, 14 lipca, 25 sierpnia, 22 września spacerujemy po Ołbinie; START: pod pomnikiem papieża Jana XXIII (ul. Św. Marcina, obok pl. Bema).
 • 23 czerwca, 21 lipca, 1 września, 29 września spacerujemy po Brochowie; START: instalacja „Fotoplastykon – galeria audiowizualna” (podwórko między ulicami Chińską, 3 maja, Koreańską, obok budynku CESu).
 • 30 czerwca, 11 sierpnia, 8 września spacerujemy po Przedmieściu Oławskim; START: pod apteką o. Bonifrtatrów (ul. Traugutta 57/59).
 • 7 lipca, 18 sierpnia, 15 września spacerujemy po Kleczkowie; START: Dworzec PKP Nadodrze.
Spacery sąsiedzkie zawsze się zaczynają o godzinie 11.

Oto inne ważne wydarzenia, których daty trzeba koniecznie zapamiętać:
 • 23 czerwca, Noc Świętojańska na Kleczkowie,
 • 1 lipca, Finał akcji fotograficznej na podwórkach (Ołbin),
 • 28 lipca, Biesiada z potańcówką (Brochów),
 • 8 września, Dzień Trójkąta (Przedmieście Oławskie).
Ela z Sępolna, fanka Żółtego Parasola, zaproponowała, żeby przepisać na blogu informacje, które o sąsiedzkich spacerach są m.in. na Facebooku (kliknijcie: Sąsiedzkie spacery - Facebook) oraz na "wroclaw.go" (kliknijcie: Sąsiadujemy - spacery sąsiedzkie):

Spacery z przewodnikiem Szymonem Maraszewskim realizowane w ramach projektu „Sąsiadujemy“ to wyjątkowa okazja do poznania Ołbina, Brochowa, Przedmieścia Oławskiego i Kleczkowa. Trasa spacerów wiedzie przez ciekawe, często zapomniane zakamarki osiedli - poznamy niepowtarzalny klimat i lokalne historie związane z każdym z odwiedzanych obszarów. 

W tym roku do prowadzenia spacerów zaprosimy gości – specjalistów z różnych dziedzin a także samych mieszkańców, pasjonatów osiedlowej historii i architektury.  Wstęp: darmowy, nie obowiązują zapisy.

Miejsce startu spaceru ogłoszone będzie przed spacerem; czas trwania: od 2 do 3 godzin, zaczynamy zawsze o 11:00 .

A nasz sąsiedzki przewodnik to wyjątkowa postać! Szymon Maraszewski jest absolwentem filozofii, autorem książki „Wrocław. Miasto jest Twoje!” - subiektywnego przewodnika po ważnych i mniej znanych zakątkach stolicy Dolnego Śląska. Jest także licencjonowany przewodnikiem wrocławskim współpracującym z FREE walking TOUR od 2013 r.

W ramach projektów „Wrocław - wejście od podwórza” oraz „Sąsiadujemy” przeprowadził serię spacerów podwórkowych po oddalonych od centrum osiedlach: Ołbinie, Przedmieściu Oławskim, Hubach i Brochowie
."

"Wirtualna Kultura" ma nadzieję, że powyższe informacje zachęcą Was do poznawania zakamarków Wrocławia. Pamiętajcie, 16 czerwca jest w sobotę! Spacerujemy wtedy po Ołbinie.  Start o godzinie 11 pod pomnikiem papieża Jana XXIII (ul. Św. Marcina, obok pl. Bema).

Zagadka. Miejsce na pierwszym zdjęciu chyba rozpoznaliście. Drugie zdjęcie "Wirtualna Kultura" zrobiła na Przedmieściu Oławskim. Czy wiecie gdzie?

Uwaga. Relacja z sąsiedzkiego spaceru 16 czerwca jest tutaj (kliknijcie): Coś dla miłośników sąsiedzkich spacerów.
Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Owszem, owszem. To Plac Bema (miejsce, w którym łączy się Sienkiewicza, Bema i Poniatowskiego). Dodaję pozdrowienia i podziękowania za informacje. Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, jak zwykle strzał w dziesiątkę!

   A co z kamienicą na Przedmieściu Oławskim?

   Krystyna

   Usuń
 2. Jutro się wybieram na spacer Krysiu. Pozdrawiam Ela

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kamienica będąca przykładem rewelacyjnej renowacji znajduje się przy ul. B. Prusa 5. Łączę serdeczności.
  Ola

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, a to ciekawostka! We Wrocławiu są dwie takie same kamienice? Mnie się wydawało, że ta kamienica jest na Przedmieściu Oławskim obok Muzeum Etnograficznego.

   Krystyna

   Usuń