W pierwszy weekend jesieni Basia z Gaju i Wirtualna Kultura pojechały autobusem na wycieczkę na Śląsk Cieszyński: Cieszyn, Ustroń, Wisła, Istebna, Koniaków. Wycieczka dla seniorów była zorganizowana przez Jadzię i Irka Spychalskich, czyli "Wycieczki dla każdego".
Wirtualna Kultura jeździ na "wycieczki dla każdego" od roku 2014. Wiele wycieczek opisała na blogu "Popowiczanie", kliknijcie: Blog "Popowiczanie". Basia była pierwszy raz.
Dlaczego Wirtualna Kultura na wycieczkę się wybrała? Powodów było kilka, w tym:
- chęć zobaczenia Cieszyna (nigdy tam nie była),
- fantastyczna atmosfera wycieczek i bardzo ciekawe programy na miarę sił seniorów,
- okazja do spotkania "starych znajomych", którzy na "wycieczki dla każdego" jeżdżą regularnie i tworzą "wycieczkową rodzinę" - bycie razem to bardzo duży "plus" wycieczek.
Na górze zamkowej Wirtualna Kultura spotkała Waldka Rudyka, który akurat robił "instalację":
- kliknijcie: Waldemar Rudyk - instalacje,
- kliknijcie: Waldemar Rudyk - wystawy i książki,
- kliknijcie: MOKSiR,
- kliknijcie: Gliwickie Metamorfozy z wizytą w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chełmku.
Wirtualna Kultura zaczepiła Waldka, żeby mu powiedzieć, że na ESK 2016 na Kozanowie jakiś artysta też zrobił instalację z desek:
- kliknijcie: Popowiczanki na Kozanowie w poszukiwaniu cudownego.
Jednak największym zaskoczeniem był lokalny przewodnik Janek Pollok. Trzeba przyznać, że Jadzia ma szczególny dar wybierania lokalnych przewodników. To są ludzie, którzy kochają swoje małe ojczyzny i opowiadają o nich z ogromną pasją. Takich przewodników Wirtualna Kultura podziwia i nawet im zazdrości. Na zdjęciu obok Janka stoi Irek.
Janek przez dwa dni opowiadał o ziemi cieszyńskiej, jej historii i przyrodzie, pokazywał najciekawsze jej zakątki. Przez cały czas Wirtualna Kultura się zastanawiała, skąd on to wszystko wie. To Janek zaproponował trasę wycieczki po Cieszynie i Śląsku Cieszyńskim. Nie zabrakło Wenecji w Cieszynie, studni Trzech Braci, wieży piastowskiej, kościołów, pijalni w Ustroniu, skoczni narciarskiej w Wiśle Malince, zapory w Wiśle Czarnym, koronkarek w Koniakowie. Uczestnicy wycieczki przekroczyli też granicę polsko-czeską.
Wirtualna Kultura musiała się wdrapać na szczyt Koczi Zamek (847 m. wysokości), mimo że wiatr chciał ją zdmuchnąć. Ze szczytu był panoramiczny widok na przepiękną okolicę. Na szczycie jest pamiątkowa tablica. Nazwa szczytu pochodzi od nazwiska węgierskiego grafa Kocsi, który podobno na szczycie miał zamek, kliknijcie: Koczy Zamek - Wikipedia.
A na koniec największa atrakcja wycieczki: Chata Kawuloka z roku 1863 i Janusz (Janko) Macoszek z Istebnej - kopalnia talentów wszelakich: Ślązak roku 2010, uczeń muzykantki Zuzanny Kawulok, członek Zespołu Regionalnego "Istebna", itd. Gra na wielu góralskich instrumentach. Ma niesamowity dar opowiadania - tak zniewalający, że się z Chaty Kawuloka nie chciało wyjść. Janko jest z Jadzią i "Bojurkiem" na dwóch pierwszych zdjęciach.
- kliknijcie: Macoszek i Chata Kawuloka - film YouTube
- kliknijcie: Janusz Macoszek - Ślązak roku 2010,
- kliknijcie: Izba regionalna "Chata Kawuloka" - Wikipedia,
- kliknijcie: Zespół Regionalny "Istebna",
Zespół Regionalny "Istebna" należy do najstarszych polskich zespołów folklorystycznych. Jest laureatem Nagrody Kolberga w 2011 roku. W roku 2016 Chata Kawuloka otrzymała nagrodę im. ks. Leopolda Jana Szersznika, kliknijcie: Nagroda dla Chaty Kawuloka,
"Nagroda im. ks. Leopolda Jana Szersznika w kategorii ochrony dziedzictwa kulturowego przypadła „...Chacie Kawuloka”. W uzasadnieniu tego wyboru starosta mówił o wieloletniej wytrwałej pracy kolejnych kustoszy chaty na rzecz ochrony pamięci o kulturze Górali Śląskich. Nagrodę odebrał obecny opiekun spuścizny po Janie Kawuloku i propagator istebniańskiej tradycji – Janusz Macoszek. Po zakończeniu uroczystości w cieszyńskim muzeum kustosz Chaty Kawuloka w towarzystwie Przewodniczącej Komisji Kultury, Sportu i Promocji Powiatu – Łucji Michałek i przedstawicielek Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej udał się do Pani Zuzanny Kawulok w celu przekazania zacnej nagrody i gratulacji ze strony władz Powiatu Cieszyńskiego...".
Uwaga. Zuzanna Kawulok zmarła 1 kwietnia 2018.
I co? Zazdrościcie Basi i Wirtualnej Kulturze, że na takiej wycieczce były? Informacje o "Wycieczkach dla każdego" znajdziecie tutaj:
- kliknijcie: Wycieczki dla każdego - home page,
- kliknijcie: Wycieczki dla każdego - Facebook.
Na koniec coś do obejrzenia:
- kliknijcie: Cieszyn od kuchni - film,
- kliknijcie: Strój cieszyński - film.
Uwaga. Wszystkie zdjęcia do tego wpisie zrobił "Bojurek".
Krystyna - Wirtualna Kultura
Oczywiście ogromnie zazdrościmy obydwu Paniom.
OdpowiedzUsuńOla
Olu, w "wycieczkach dla każdego" można się zakochać z wzajemnością.
UsuńKrystyna
Oj tak, wycieczka była fantastyczna. Potwierdzam, bardzo ciekawie o ziemi cieszyńskiej opowiadał sympatyczny przewodnik Pan Jan. A ja, poznałam miłych i przyjaznych sympatyków górskich(nie tylko) wycieczek. Zachęcona przyjazną atmosferą na pewno wybiorę się na następne wycieczki. Pozdrawiam Basia
OdpowiedzUsuńProszę o informację o następnej wycieczce dla seniorów,bo o tej nie wiedziałam.
OdpowiedzUsuńWe wpisie jest link do strony domowej (home page) "Wycieczek dla każdego". Tam odpowiednie informacje są.
UsuńKrystyna
Cieszyn - Cieszynem, ale czy do Bielska-Białej zajrzeliście? Piękne urokliwe miasteczko!
OdpowiedzUsuńNie, w Bielsku Białej nie byliśmy. Za to dwa lata temu byliśmy w Pszczynie, Goczałkowie Zdroju, Ogrodach Kapias i Tychach. Browary też zwiedzamy.
UsuńKrystyna
No to jeszcze lepiej! Wynika z tego, że byliście wszędzie tylko nie w Bielsku. To następnym razem nie ma wyjścia - trzeba odwiedzić to miasto.
UsuńMam wielka ochote jezdzic na te wycieczki z Wirtualna Kultura. Ale tak na prawde to pomysly i komentarze sa prawdziwe i swietnie napisane . Jestem zachwycona , ze moja kolezanka z podstawowki, znana matematyczka ma taki talent pisarski!!! Sciskam z Paryza
OdpowiedzUsuń