środa, 17 października 2018

Czego możemy się spodziewać we wrocławskich muzeach?

Wirtualna Kultura, przeszkolona na warsztatach komputerowych przez Wiesię i Andrzeja, dobrze radzi sobie z wyszukiwarkami. Ostatnio zainteresowała się "filtrami", które są na stronach Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Jeśli wybierzecie "Wydarzenia", to za pomocą filtrów możecie wyświetlić informacje o wydarzeniach we wszystkich filiach Muzeum lub np. tylko w Pawilonie Czterech Kopuł. Dodatkowe filtry w kolejnej kolumnie "odcedzą" Wam wydarzenia przygotowane np. dla seniorów lub tylko wykłady. Fajna zabawa, spróbujcie:
Wirtualną Kulturę szczególnie zainteresował wykład Małgorzaty Santarek z cyklu "Prawdziwa twarz mistrza. Artyści Pawilonu" o Zdzisławie Beksińskim w Pawilonie Czterech Kopuł, 28 października, godz. 11, wstęp wolny, kliknijcie: Fotografie Beksińskiego.:

"Zdzisław Beksiński był artystą niezaspokojonym, wciąż poszukującym medium, które w pełni spełniłoby jego oczekiwania i pozwoliło na jak najlepsze uchwycenie kłębiących się w wyobraźni obrazów. Był nie tylko malarzem, ale również architektem, rzeźbiarzem, fotografem, eksperymentował z dźwiękiem, a także robił fotomontaże komputerowe. I choć najbardziej upodobał sobie malarstwo, był również autorem zdjęć, które dziś uważane są za jedne z najciekawszych w historii polskiej fotografii. W trakcie wykładu prelegentka zaprezentuje owe niezwykłe prace oraz opowie o tym, czym artysta się inspirował, co sądził o fotografii oraz dlaczego ostatecznie postanowił ją porzucić."


Na stronach Muzeum Pana Tadeusza takich filtrów nie ma, kliknijcie: Muzeum Pana Tadeusza. No cóż, Muzeum jest mniejsze. Wirtualną Kulturę zainteresował cykl "Misja: Polska. Misja: Wrocław - o powojennych dziejach miast":
Pierwsze spotkanie będzie 25 października, godz. 17, wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem). Profesor Marek Ordyłowski będzie opowiadał o oswajaniu miasta przez Polaków po II Wojnie Światowej.

Warto też zainteresować się "Środami nad książką" i koncertami w Muzeum Pana Tadeusza (szczegóły sprawdźcie w muzeum):
  • 11 listopada 2018, godz. 18, Magda Duś (fortepian), Bartek Duś (saksofon),
  • 9 grudnia 2018, godz. 18,  Bartłomiej Fraś (skrzypce), Gabriela Stanisz (fortepian),
  • 14 listopada 20189, godz. 17 (środa nad książką), Moja Wolna Europa, Spotkanie z red. Piotrem Załuskim, prowadzenie Mateusz Palka,
  • 12 grudnia 2018, godz 17 (środa nad książką), Lekcje u Różewicza, Spotkanie z Januszem Drzewieckim, prowadzenie Marcin Szyjka.

W Muzeum Architektury jest wystawa okresowa czynna do 13 stycznia 2019, kliknijcie:Stulecie niepodległości. Polska światu:

"Wystawa 1918–2018: stulecie niepodległości. Polska – światu to już trzeci wielki projekt realizowany przez Miasto Wrocław wspólnie z Muzeum Europy i firmą Tempora z Brukseli.

Wystawa 1918–2018: stulecie niepodległości. Polska – światu jest kolejną, ale po raz pierwszy tak kompleksową, okazją do odkrywania i opisywania roli, jaką na arenie międzynarodowej odegrali wybitni polscy twórcy i reprezentanci różnych dziedzin życia kulturalnego i społecznego. Są wśród nich zarówno wybitni uczeni, jak i przedstawiciele świata sztuki: muzycy, literaci, plastycy, architekci, twórcy kina oraz najważniejsze osobistości ze świata sportu i polityki.Sylwetki i dokonania wybitnych Polaków oraz związane z ich życiem i twórczością eksponaty zostaną ukazane na tle ważnych wydarzeń historycznych – dekad odzwierciedlających ówczesną sytuację polityczną i społeczną w Polce i na świecie."


Postscriptum. Czy zauważyliście na drzwiach do Muzeum Pana Tadeusza  żółty napis "poeta milczy pada deszcz"? Napis jest widoczny na zdjęciu powyżej. W Muzeum Pana Tadeusza wyjaśniono Wirtualnej Kulturze, że to jest związane z II Festiwalem Tradycji Literackich wrzesień- listopad 2018. Jest to cytat z wiersza Zbigniewa Herberta lub Juliusza Słowackiego. Niestety Wirtualna nie zapamiętała, o jaki wiersz dokładnie chodzi. Może Wy to sami sprawdzicie? Wstęp na wystawę czasową "Juliusz Słowacki i Zbigniew Herbert komentują Muzeum Pana Tadeusza" jest bezpłatny o godz. 11, 13 i 15:30. Bardzo ciekawa koncepcja wystawy. Wystawa jest czynna do 2 grudnia 2018, kliknijcie: Wystawa czasowa - Herbert i Słowacki. Może zainteresuje Was ten link, kliknijcie: Herbert - krótki rys biograficzny..

Uwaga. Po 5 minutach Wirtualna Kultura dostała odpowiedź od Basi, ale nie z Wrocławia. Jest to cytat z wiersza Herberta, kliknijcie: Zb. Herbert, O Troi

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Jak zwykle mam sie ochote przeprowadzic do Wroclawia. Gratulacje za tak ciekawe propozycje! Dzidka z Paryza

    OdpowiedzUsuń
  2. Do Muzeum Architektury, bardzo chętnie chodzę i na tą wystawę również się wybieram. Dziękuję Krysiu za ciekawe info. i do zobaczenia na koncercie. Pozdrawiam Bsia z Gaju

    OdpowiedzUsuń