poniedziałek, 22 października 2018

Dwa koncerty i nowe odkrycia

Dwa koncerty i nowe odkrycia. Wirtualna Kultura znowu coś "odkryła", znowu coś ją zaskoczyło. Odkryła dwa wrocławskie chóry i jeden teatr widowiskowy, a zaskoczyła ją Alina Puchalska.

W sobotę, 20 października 2018, seniorzy z Żółtego Parasola wybrali się na koncert "Carmina Burana", który był w Katedrze św. Magdaleny. I znowu niespodzianka. Uczestników wydarzenia powitała Alina Puchalska w imieniu jej Fundacji Smak Kultury. Tego Wirtualna Kultura nie spodziewała się. W imieniu Sceny Kamienica głos zabrał jej Dyrektor Artystyczny Maciej Michałkowski.

Pierwszy raz Wirtualna Kultura spotkała Alinę Puchalską w tramwaju nr 3:
Alina Puchalska namawiała wtedy do głosowania na projekt zgłoszony przez seniorów  Księża Małego. W ramach projektu powstała platforma internetowa na Księżu Małym, kliknijcie: Księże działa - kultura na dalekim osiedlu.

Drugi raz Wirtualna Kultura spotkała Alinę Puchalską na spotkaniu Grupy Dialogu Społecznego ds. Technologii Obywatelskich:
Trzeci raz na występach Teatru Tańca:
Aż trudno uwierzyć, że jedna i ta sama osoba, wrocławska seniorka, może mieć aż tyle różnych wcieleń. Czy znacie taką drugą osobę?

Koncert "Carmina Burana" był zrealizowany przez Fundację Smak Kultury i Scenę Kamienica. Był to największy do tej pory projekt przygotowany przez Scenę Kamienica. Została wystawiona inscenizowana wersja kameralna Wilhelma Killmayera.

Projekt dotacją celową sfinansował Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego w ramach programu „Aktywny Dolny Śląsk”, kliknijcie: Koszty projektu. Główni wykonawcy to:
Przygotowanie koncertu nie było proste. Na przykład, instrumenty perkusyjne wypożyczyła Filharmonia Sudecka. Organizatorzy wydarzenia dziękowali wielu instytucjom. Katedra pękała w szwach - część melomanów słuchała i oglądała na stojąco. Może to nawet lepiej, bo z tylnych miejsc siedzących artystów z Fantasmy nie było prawie widać, poza kolorowymi szarfami i innymi rekwizytami, jak ogromne koło (tortur?). Scena Kamienica umieściła na Facebooku zdjęcia z widowiska Carmina Burana, kliknijcie: Facebook Sceny Kamienica - zdjęcia.

Projekt "Wrocek Klasycznie" jest finansowany przez Gminę Wrocław. Koncerty są darmowe. Na ostatnim koncercie, w niedzielę 21 października 2018, były tłumy wrocławskich seniorów, w tym seniorzy z Żółtego Parasola. Koncert miał charakter patriotyczny, bo zbliża się 11 listopada. Koncert prowadził Jerzy Skoczylas, a towarzyszyły mu Aga Damrych i Marta Dzwonkowska (kliknijcie na zdjęcia).

Następny koncert "Wrocek klasycznie" będzie 18 listopada. Gośćmi specjalnymi będą uczniowie z XVII Liceum im. Agnieszki Osieckiej, kliknijcie: XVII Liceum.

Na ostatnim koncercie "Wrocek klasycznie" głównym gościem był Chór Piastuny, który zrobił bardzo duże wrażenie na Wirtualnej Kulturze. Kameralny Chór Piastuny powstał w roku 2005 i działa przy Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych „PIAST” przy ul. Rękodzielniczej. W tym samym budynku mieści się Rada Osiedla Pilczyce, Kozanów, Popowice Płn.Członkami chóru są ludzie w wieku 50+. Większość z nich wywodzi się z Reprezentacyjnego Dolnośląskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław”. Upływ czasu widać, co prawda,  na ich twarzach, ale to nie odbiło się na ich głosach. Można im tylko pozazdrościć wokalnych możliwości. Wirtualna Kultura z podziwem słuchała, jak soliści śpiewali.

Chór brał udział w wykonaniu Carmina Burana w maju 2016 w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. W koncercie pod dyrekcją Marka Pijarowskiego wzięły udział dodatkowo chór Politechniki Wrocławskiej, chór chłopięcy NFM, chór Gaudium z Pragi, chór Cappella Cantorum z Chemnitz oraz orkiestra symfoniczna i soliści Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wirtualna Kultura była wtedy na koncercie w Narodowym Forum Muzyki, kliknijcie: Carmina Burana. Posłuchajcie innego wykonania, kliknijcie: Koncert - YouTube Koncertował przy pawilonie polskim na Międzynarodowej Wystawie EXPO w Mediolanie rozpowszechniając Wrocław i region dolnośląski.

Postscriptum. Kiedyś w poszukiwaniu informacji o cyklu imprez "Wrocek klasycznie", Wirtualna Kultura trafiła na blog Klubu Aktywnych Kobiet, działającego przy Radzie Osiedla Strachocin, Swojczyce i Wojanów, kliknijcie: Klub Aktywnych Kobiet. Szkoda, że taki Klub nie działa, np. na Popowicach. Jak dotąd, Wirtualna Kultura nie natrafiła na Klub Aktywnych Mężczyzn, ale nie traci nadziei, bo na koncertach "Wrocek Klasycznie" panów nie brakuje.

Uwaga. Na koncercie w Katedrze był zakaz filmowania itd. Dlatego w tym wpisie są zdjęcia tylko z koncertu "Wrocek Klasycznie". Zdjęcia zrobił "Bojurek".

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

  1. Ja też byłam na koncercie"WROCEK KLASYCZNIE'już drugi raz.Byłam zachwycona.Jak to dobrze,że ktoś myśli o seniorach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Krysiu dzięki za wspaniałe recenzje i za info. Klubu Aktywne Kobiety.
    Pozdrawiam wszystkie seniorki i seniorów.Basia

    OdpowiedzUsuń