środa, 24 października 2018

Zabawy wspomagające pamięć


Wirtualna Kultury zastanawiała się ostatnio, jak naukowcy mierzą przepływ krwi w mózgu. Podobno od tego przepływu zależy zdolność do rozumowania i logicznego myślenia. Jacyś nieznani Wirtualnej Kulturze naukowcy stwierdzili, że ćwiczenia poznawcze zwiększają przepływ krwi w mózgu o niemal 8 procent. Niestety ona nie wie, czy to dużo czy mało i czy czasami to nie jest błąd drukarski. Czemu 8 a nie 9???

Możecie wierzyć albo nie, ale podobno gry typu "memory" świetnie się nadają do treningu pamięci i koncentracji. Znakomite efekty daje też rozwiązywanie krzyżówek. Wirtualna Kultura całkowicie to zaniedbała. Wygląda na to, że zamiast pisać na blogu powinna rozwiązywać krzyżówki tak jak jej koleżanki seniorki.


Zamiast krzyżówek można rozwiązywać rebusy i kalambury. Jeszcze lepsze efekty daje nauka języka obcego, bo zapamiętywanie słówek i reguł gramatycznych to i trening pamięci, i satysfakcja, że się robi postępy. Kliknijcie na zdjęcia, żeby zobaczyć, jak seniorki pamięć ćwiczyły.


Trening koncentracji należy rozpocząć od tego, co sprawia przyjemność. I tak trenuje nas seniorki Ania w niebieskich okularach. Ostatnie dwa treningi z Anią to prawdziwa zabawa i wyzwanie: kalambury, rebusy, ciągi liczbowe, zbiory słów na daną literę, np. nazwiska pisarzy na literę G.

Co i jak narysować, żeby koleżanki zgadły takie zwroty i metafory: 
 • kobieta w klasą,
 • gwóźdź programu,
 • słowa rzucone  na wiatr,
 • hart ducha,
 • bieg wydarzeń.
Uczestniczki warsztatów świetnie wypadły - i te które rysowały, i te, które zgadywały. Wirtualna Kultura była pod ogromnym wrażeniem umiejętności koleżanek. Sama miała narysować "rzucanie słów na wiatr". "Rzucanie" miała obrazować postać rzucająca kulą na boisku, ale trudno było rysunek "rozgryź". Widocznie narysowana przez Wirtualną Kulturę kula była kwadratowa, a boisko za małe.


Po takich ćwiczeniach zgadywanie reguł, według których tworzy się kolejne wyrazy ciągu liczb, było w niektórych przypadkach proste. Oto to ćwiczenie. Dane są jakieś liczby. Na ich podstawie podaj dwie następne liczby.
 • Dane: 8, 27, 64. Odpowiedź: 125, 216, bo są to liczby 2, 3, 4, 5, 6 podniesione do potęgi trzeciej
 • Dane: 102, 103, 106, 111. Odpowiedź: 118, 127, bo do poprzedniej liczby dodaje się kolejno 1, 3, 5, 7, 9.
 • Dane: 63, 21, 72, 24. Odpowiedź: 81, 27 Trzecia liczba powstaje z pierwszej liczby przez dodanie do niej 9. Czwarta liczby liczba powstaje przez podzielenie trzeciej przez 3. Piąta liczba powstała z trzeciej przez dodanie 9. Szósta przez podzielenie piątej przez 3. Może Wy widzicie jakąś inną regułę?
 • Dane: 251, 240, 80, 69. Odpowiedź: sami ją zgadnijcie!
Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. To bardzo
  ciekawe zabawy, chetnie bym wzięła udział w takich zajęciach

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem czy poprawnie rozwiązałam zagadkę, tą liczbą jest -11.
  Odpowiedz Krysiu czy mam rację. Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, w książce podano, że następne liczby to 13 i 2. Żadna z nas nie wiedziała, skąd się bierze 13. Ja myślałam, że odpowiedź to: 23 i 12.

   Krystyna

   Usuń
 3. 251-240=11 240:80=3 69-3=66 66:3=2 11+2=13
  Ja tak wykombinowałam,ale naciągałam do podanego wyniku.Ciekawe czy o to chodziło.
  KAZIA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kaziu, chodziło o wspólną zabawę.
   Bardzo dziękuję, że wzięłaś w niej udział.

   Krystyna

   Usuń