poniedziałek, 8 października 2018

Trigramy, czyli tribondy


Wirtualna Kultura i inne seniorki wytrwale trenują pamięć. Ostatnio ćwiczą kreatywność i twórcze myślenie, oczywiście pod kierunkiem Ani w niebieskich okularach. Na przykład, musiały zgadywać, co mogą opisywać dwa słowa: białe i miękkie? To może być mąka, pasta, cukier, żagiel,... A co określają trzy słowa: białe, miękkie i słodkie? Jedna z uczestniczek warsztatów z treningu pamięci wymyśliła, że to jest nieupieczona beza.


Czy wiecie, ile uczestniczki warsztatów podały przymiotników na literę "f"?  Wirtualna Kultura doliczyła się ich aż 21. Przymiotnik fusiasty najbardziej jej się spodobał, bo nie znała go wcześniej. Od takiej rozgrzewki był już tylko jeden krok do łańcuchów i gwiazd skojarzeń.

Jak od słowa traktor dojść do słowa płaszcz? Oto jeden z przykładów łańcucha skojarzeń:


traktor - rolnik - owca - wełna - płaszcz.  

A jak od słowa chleb dojść do słowa codzienność?


chleb-posiłek-śniadanie-codzienność.

Jakie słowa tworzą gwiazdę skojarzeń ze słowem ładny (ładna)? Oto one: pogoda, kolor, dziewczyna, dziecko, róża, żagiel, muzyka, obraz, ... Bardzo dużą gwiazdę skojarzeń seniorki wymyśliły dla słowa chleb. Może Wy spróbujecie sami to zrobić?

A teraz najciekawsze ćwiczenie: trigramy, nazywane też tribondami. Ćwiczenie polega na podaniu takich trzech słów, żeby na ich podstawie można było zgadnąć słowo czwarte. Oto przykład. Co określają słowa zgryz -dziadek-jesień. Odpowiedź: określają orzech. Oto dalsze przykłady:

  • teatr-mięso-odzież (odp. sztuka),
  • telefon-życie-odcinek (odp. linia), 
  • Persja-nalot-podłoga (odp. dywan),
  • świeca-kwiat-skrzydło (odp. pszczoła).

Te wszystkie ćwiczenia to świetny sposób na jesienne długie wieczory w gronie rodziny lub przyjaciół. Zobaczcie tę grę (po wejściu kliknijcie na start):  Tribondy - gra.

Więcej o technikach ćwiczenia kreatywności poczytajcie tutaj (kliknijcie):  Konektia.pl - To kojarzy mi się z

Postscriptum.Dodatkowe linki:Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze: