poniedziałek, 16 września 2019

Gala "30 Kreatywnych Wrocławia 2019" - czapki z głów

Na stronie głównej bloga, pod zdjęciem Wirtualnej Kultury, podano taką jej charakteryzację: "Seniorka, która stale coś nowego odkrywa dla Was i dla siebie. Kocha Wrocław i wrocławian". To jest najprawdziwsza prawda! Ona stale odkrywa coś, co potwierdza, że jest za co kochać wrocławian i Wrocław. Takim odkryciem ostatnio była dla niej piąta edycja "30 Kreatywnych Wrocławia", zwieńczona uroczystą Galą 12 września w Imparcie.

Ach, co to była za gala! Radość, duma, wzruszenie, entuzjazm, improwizacja, muzyka, światło, podziw i kot Wrocek (kolejność wymienienia przypadkowa). Wirtualna Kultura cieszyła się, że jest mieszkanką miasta, w którym działają wspaniali, pomysłowi ludzie.. 

Gości powitała Ewa Kaucz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej:
Był też Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Atmosferę tego wydarzenia bardzo dobrze oddaje relacja Tomasza Wysockiego, opublikowana na internetowych stronach Urzędu Miasta Wrocławia (www.wroclaw.pl):

Kliknijcie na zdjęcia, żeby kreatywnych wrocławian zobaczyć. Może ich znacie? .


Każdy z laureatów coś od siebie powiedział - nikt nie czytał z kartki. Zobaczenie kreatywnych wrocławian na żywo wyzwala zupełnie inne emocje niż czytanie o nich w internecie:
Żywy, spontaniczny, szczerze uradowany człowiek to jest to, co Wirtualna Kultura lubi oglądać. Ani przez sekundę nie nudziła się. Dała się ponieść niezwykłej atmosferze tego wydarzenia, któremu towarzyszyły występy artystyczne. Prowadzenie imprezy było super.

Ciąg dalszy Gali był w kuluarach, Wirtualna Kultura zjadła z przyjemnością kawałek ogromnego tortu. W tłumie szukała Agaty Bulicz i Martyny Wilk - obie przyjmowały zasłużone gratulacje od znajomych i robiły zdjęcia "na ściance" w holu. Na pierwszym zdjęciu powyżej Martyna jest z koleżankami. Obok Agata jest z Marią Miką i Jakubem Prusem (prezeską i wiceprezesem Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych). 

Martyna Wilk i DFOP zostali Kreatywnymi Wrocławia w ramach kategorii społeczeństwo/miasto. W tej samej kategorii zostały wyróżnione Anna Bartoszek i Magdalena Marciniak, czyli Pucybuty, kliknijcie: Pucybuty. Jest to niewielki zakład usługowy przy ulicy Sokolniczej, który zajmuje się renowacją butów i rozdawaniem ich potrzebującym. Zakład jest słynny na całą Polskę i jest naśladowany w innych miastach.

Największe wzruszenie wywołała ekipa Cafe Równik i historia jej powstania:
Kawiarnię otworzyło Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które od 1994 roku zajmuje się terapią dzieci z zaburzeniami rozwojowymi. To właśnie podopieczni stowarzyszenia pracują jako kelnerzy w Cafe Równik. Kawiarnia jest przy ulicy Jedności Narodowej 47. Wirtualna Kultura jeszcze tam nie była, ale pójdzie. Kreatywni wrocławianie z Cafe Równik wszystkich zapraszają.

Politechnika Wrocławska szczyci się, że wśród kreatywnych laureatów są jej pracownicy i absolwenci:
Firma założona przez Kacpra Budnika i Jana Byrtka, absolwentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej zajmuje się konstrukcją nowoczesnych dronów pomocnych w geodezji, budownictwie i rolnictwie, kliknijcie: BZB UAS Bezzałogowe Systemy Latające. Firma została Kreatywnym Wrocławia w kategorii biznes.

Inną kreatywną firmą jest Loca Bikes, produkująca unikalne rowery, jeżdżące dzieła sztuki, kliknijcie: Loca Bikes. Manufakturę rowerów założył Aleksander Zemke. Marcin Szott, Krzysztof i Marek Ostrowscy stworzyli najszybciej rozwijającą się z Europie firmę produkującą oświetlenie ledowe, kliknijcie: Luxon LED. Syntoil wymyślił nową, ekologiczną technologię oczyszczania sadzy z recyklingu opon, kliknijcie: Syntoil. Wrocławski biznes zrobił na Wirtualnej Kulturze duże wrażenie - zaczęła nawet żałować, że się nim do tej pory nie interesowała. Za rok przygotuje się lepiej.

Sukcesy odnoszą też firmy informatyczne. Bartosz Robaszewski stworzył firmę IT Look4App, kliknijcie: Bartosz Robaszewski. Przemysław Skrzek stworzył klaster nowych technologii, kliknijcie: It Corner. To naprawdę cieszy. Wrocławscy programiści potęgą są i basta. 

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Chodzisz Krysiu czasem po bardzo trudnych tematach, których ja bałabym się, a Ty poruszasz się tu niezwykle sprawnie. Jak można Ciebie nie kochać? Tyle nowych ciekawostek i takich bieżących niusów przeczytać w Twoim wydaniu to przyjemność wielka. Dziękuję Ci za to, i cieszę się tym jaka jesteś dzielna i odważna.
  Gratulacje dla wszystkich Zasłużonych Wrocławia i dla Ciebie kochana dziewczyno. pozdrawiam Majka

  OdpowiedzUsuń
 2. Maju, są tematy tabu. Czasami próbuję je przełamywać.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlaczego "tabu"?
  Dla kobiet tylko, czy w ogóle tabu?
  Ja widzę że dla Ciebie niema tabu i jestem ty zachwycona. Tak trzymaj!
  Pa ms

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, miałam na myśli tematy tabu "tak w ogóle" w Polsce. Każdy kraj ma chyba inne.

   Krystyna

   Usuń
 4. Wygląda to super. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń