poniedziałek, 9 września 2019

30 Kreatywnych Wrocławia 2019

30 Kreatywnych Wrocławia to projekt, w którym wyróżnia się 30 wyjątkowych wrocławian w czterech kategoriach: nauka, biznes, kultura/sztuka/dizajn, społeczeństwo/miasto.

W tym roku zgłoszenia kandydatów przyjmowano do 10 kwietnia, kliknijcie: Cel projektu i zgłoszenia. Każdy mógł zgłosić kandydata lub grupę:

"Dlatego zachęcamy Państwa do wskazania osób, do których powinno trafić przyznawane to wyróżnienie. To nadzwyczajna okazja, aby szerzej zaprezentować ludzi ambitnych, utalentowanych, pracowitych i wrażliwych."

Konkurencja była ogromna. Zgłoszono 190 kandydatur, a kapituła projektu mogła wybrać tylko 30 kreatywnych Wrocławia. Gdy termin zgłoszeń minął, na internetowej stronie Wrocławia ukazał się komunikat opisujący dalsze działania (kliknijcie: Zakończenie zgłoszeń):

"Potem odszukamy ich w miejscach, gdzie uczą się, pracują, tworzą swoją sztukę czy udzielają się społecznie. Umówimy się na spotkanie, żeby dokładnie wypytać ich o tę działalność, o plany na przyszłość, a także o marzenia, które napędzają ich do kreatywności. 

Spróbujemy pokazać wszystkim, jak rodzi się sukces, nie tylko finansowy, który wymaga czasem twardej dyscypliny, wyrzeczeń i konsekwencji. Wiadomo – nic nikomu nie spada z nieba, oprócz... deszczu, gradu i śniegu."

Kapituła projektu zapowiedziała, że we wrześniu będzie bal kreatywnych wrocławian. Kto wie, kiedy i gdzie? Oto szczęśliwcy:
Wśród nich w kategorii społeczeństwo/miasto jest Martyna Wilk - pomysłodawczyni i liderka projektu "Wrocławski wolontariusz IT", z którego dwóch edycji my wrocławscy seniorzy już skorzystaliśmy i czekamy na więcej. 

Martyna jest radną Rady Osiedla Powstańców Śląskich, członkinią Dolnośląskiego Kongresu Kobiet, więcej o niej i jej dewizach życiowych możecie przeczytać tutaj, kliknijcie: Martyna Wilk:

"Marzy mi się, żebyśmy wszyscy zrozumieli i pamiętali, że to, czego potrzebujemy w życiu społecznym, to dobra komunikacja i to o nią musimy w szczególności dbać. Czy nam się to podoba, czy nie, komunikacja jest od tego, żeby się o nią potykać i żeby czasami szwankowała – bo to znaczy, że wciąż jesteśmy w dialogu. A ten dialog jest nam niezwykle potrzebny."

O projekcie Wrocławski wolontariusz IT Martyna mówi tak "Największą siłą tego projektu jest to, że wolontariusze uczą się również od beneficjentów – to jest dwustronna wymiana wiedzy." Wirtualna Kultura poznała Martynę w styczniu 2018 na spotkaniu Grupy Dialogu Społecznego ds. Technologii Obywatelskich, 
i od tej pory śledzi jej działania społeczne i wolontariackie. Są nawet znajomymi na Facebooku. Martyna w weekendy wędruje po górach i dolinach, a potem publikuje przepiękne zdjęcia na Facebooku. Ostatnio spotkały się na MiedziankaFest2019:


Wśród 30 Kreatywnych Wrocławia 2019 jest Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, która istnieje już 15 lat, kliknijcie: DFOP:

"Za nami 15 lat pełnych ciekawych doświadczeń i wyzwań, bowiem przez ten okres mnóstwo osób i organizacji angażowało się w działania realizowane przez Federację - mówi Maria Lewandowska-Mika, prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. – Chcemy nadal się rozwijać i być silnym partnerem dla samorządu lokalnego oraz lobbować na rzecz organizacji.(...)

Wszystkie wydarzenia organizowane są w taki sposób, aby stały się miejscem spotkań, w trakcie których następuje wymiana cennych doświadczeń, dialogu o mieście i ważnych sprawach dla każdej z organizacji - mówi Agata Bulicz z DFOP.

Wirtualna Kultura poznała Agatę Bulicz w roku 2016: 
Ostatnio spotkała ją w maju na Kongresie Wrocławskich Organizacji Pozarządowych:

Jak widzicie, Wirtualna Kultura trzyma rękę na pulsie. Spotyka na swojej drodze wspaniałych, kreatywnych wrocławian. Z tegorocznych kreatywnych wrocławian zna z opowiadań jeszcze jedną osobę: Rafała Werona, profesora Politechniki Wrocławskiej, laureata nagrody im. Hugona Steinhausa przyznawanej przez Polskie Towarzystwo Matematyczne  kliknijcie: Rafał Weron. Chętnie poznałaby innych kreatywnych wybrańców, na przykład klubokawiarnię Cafe Równik przy ulicy Jedności Narodowej, kliknijcie: Cafe Równik.

Tegoroczna edycja "30 kreatywnych Wrocławia" była jubileuszowa. Wszystko zaczęło się w roku 2015. 
Już teraz możemy się zastanowić, kogo zgłosić za rok. Rozglądajmy się wokół - kreatywnych nie brakuje.

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz