poniedziałek, 9 września 2019

Wirtualna Kultura na dożynkach


W sobotni poranek, 7 września, Wirtualna Kultura ubrała się "na cebulkę": T-shirt, bluzka, sweter i kurtka na deszcz. Do torby włożyła parasol i prowiant. Tak przygotowana wybrała się na wycieczkę dla każdego z Jadzią i Irkiem trasą: Środa Śląska-Lubiąż-Wołów. Kliknijcie na zdjęcia rynków w Środzie Śląskiej i Wołowie:


Nie wiedziała, że z przyczyn obiektywnych punktem kulminacyjnym wycieczki będą dożynki gminne w wiosce Konary zamiast święta wina w Środzie Śląskiej, które zostało przeniesiono na inny dzień. To było bardzo dobre "zrządzenie losu".

Po pierwsze, na dożynkach w Konarach spotkała Małgorzatę Majeran-Kokott z Polskiego Radia Wrocław, znawczynię i miłośniczkę zespołów ludowych (zobaczcie dwa pierwsze zdjęcia). Po drugie, ona (mieszczuch, który boi się nawet gęsi) znalazła się w świecie ludzi szczęśliwych, przyjaznych i dumnych z tego, co robią. Nie miała pojęcia, jak ważne dla lokalnych społeczności są wieńce dożynkowe. To wszystko stało się dzięki Jadzi Spychalskiej (Jurek zrobił zdjęcie Wirtualnej Kulturze z Jadzią w Konarach), kliknijcie: Wycieczki dla każdego 2019.

W Muzeum Regionalnym w Środzie Śląskiej dowiedziała się, jak wyglądają wieloetapowe eliminacje i regulamin konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Praca nad wieńcem musi być udokumentowana! Dowiedziała się też, że na dożynkach wojewódzkich w Niemczy powiat średzki będzie reprezentował wieniec ze wsi Chomiąża.

Nie miała wyjścia. Musiała pojechać do Niemczy, żeby wieniec średzki zobaczyć. Do udziału w wojewódzkich dożynkach w Niemczy zachęciła ją również redaktor Majeran-Kokott, która dożynki w Niemczy prowadziła.

Wirtualna Kultura od czasu do czasu ma szczęście. Basi ze Swojczyc spodobał się trochę zwariowany pomysł  Wirtualnej Kultury i razem w niedzielne południe pojechały do Niemczy na Dożynki Wojewódzko-Diecezjalne 2019:
Dożynki były bardzo uroczyste i sprawnie zorganizowane.  Zjechał się cały Dolny Śląsk. Nad stołami i miejscami do siedzenia były "dachy" chroniące przed deszczem, którego na szczęście nie było. Było zaplecze gastronomiczne i parkingi na łąkach. Wirtualna Kultura co nieco zjadła i cierpliwie czekała na korowód dożynkowy, a władze powiatów nie mogły się doczekać, który wieniec wygra. Taka "zdrowa" rywalizacja jest urocza i podnosi na duchu.

W korowodzie dożynkowym szły delegacje wsi i powiatów z wieńcami, które zostały zakwalifikowane do konkursu wojewódzkiego.Były oficjalne przemówienia, gratulacje, podziękowania na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim.Zespół Śląsk jak zwykle urzekł śpiewem, tańcem i strojami. Jednak największym odkryciem dla Basi i Wirtualnej Kultury był Zespół Taneczny Joanki z Niemczy, który m.in. pokazał Obrzęd Dożynkowy "Misterium Chleba":
Wirtualna Kultura znalazła wieniec z Chomiąży i jego twórczynie. Cel wyprawy do Niemczy został znaleziony i sfotografowany. Kliknijcie na zdjęcia. Winiec reprezentujący powiat średzki został wyróżniony.


Basia zakochała się w strojach ludowych Zespołu Marzenie ze wsi Szklarki. Zespół polubił Basię i przy okazji Wirtualną Kulturę, co widać dobrze na zdjęciu poniżej. Basia miała "nosa".Wieniec ze Szklarek wygrał wojewódzki konkurs.

Redaktor Majeran-Kokott namówiła "szefową" zespołu chyba na nagranie. Zespół jest znany i odniósł już wiele sukcesów. Teraz do swoich sukcesów wieś Szklarki (gmina Przemków, powiat polkowicki) dołączyła pierwsze miejsce w wojewódzkim konkursie na wieniec dożynkowy. Brawo!!! Zespół Marzenie okazał się super przyjazny. Wirtualna Kultura była nim oczarowana.

Basia i Wirtualna Kultura teraz trzymają kciuki za "Szklarki", żeby wygrały konkurs ogólnopolski na najpiękniejszy wieniec. Dożynki Prezydenckie będą w Spale 14-15 września 2019:
Na Dożynkach Prezydenckich wystąpi Zespół Mazowsze.

Uwaga. Z powodu wielu wrażeń z dożynek Wirtualna Kultura nie ma już siły, żeby napisać o panu Zbyszku z Muzeum Regionalnego w Środzie Śląskiej, który z niesamowitą pasją przybliżył wycieczkowiczom historię miasta, kościołów, czasów napoleońskich, skarbu - na ulicy cudów kończąc. Takie są uroki wycieczek. Wszędzie można spotkać fantastycznych pasjonatów i lokalnych patriotów.

Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię zespoły ludowe, zwłaszcza, że przez 7 lat sama w takim zespole śpiewałam... W tym roku byłam na dożynkach w Kobierzycach i w Szymanowie. Robię zdjęcia, próbuję wiejskiego chleba, spotykam znajomych /jak zresztą co roku/.
    Podziwiam p. red. M.Majeran-Kokot za Jej wieloletnie zainteresowanie kulturą ludową i za Jej wkład w szerzenie wiedzy o zespołach, którą przekazuje słuchaczom w każdym tygodniu.
    Wirtualna Kulturo - gdzie Ciebie nie ma? :). Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za bogate info...

    OdpowiedzUsuń