sobota, 21 września 2019

Światowy Dzień Choroby Alzheimera


Wirtualna Kultura nie byłaby sobą, gdyby nie wybrała się dzisiaj, 21 września 2019, na Psie Pole, aby z okazji Światowego Dnia Choroby Alzheimera spotkać się tam z przedstawicielami Wrocławskiego Centrum Alzheimera i Dolnośląskiej Fundacji Alzheimerowskiej (kliknijcie: Radio Rodzina - info o wydarzeniu na Psim Polu). Wszystko po to, żeby o tej chorobie XXI wieku napisać na blogu


Była tam jako jedna z pierwszych, żeby móc robić zdjęcia "bez widowni" - RODO obowiązuje.

Udział Wirtualnej Kultury w wydarzeniu na Psim Polu potwierdzają zdjęcia, które są już na Facebooku Centrum.
Możecie na jednym z nich zobaczyć, jak seniorka Krystyna - Wirtualna Kultura udzielała wywiadu telewizji TVP 3 Wrocław (kliknijcie: Relacja w Faktach TVP3 Wrocław - YouTube). Skrót tego zdjęcia jest obok.

Czego Wirtualna Kultura dowiedziała się na spotkaniu w słońcu na Psim Polu?
 • Wrocławskie Centrum Alzheimerowskie ma nową siedzibę przy ulicy Sikorskiego 7 g,h,j (dawniej było przy ul Hallera).
 • Centrum zaprasza na bezpłatne badania pamięci w siedzibie przy ul. Sikorskiego.
 • Fundacja przy współpracy z Centrum organizuje bezpłatne dwudniowe szkolenia dla opiekunów osób starszych. Na szkoleniach zapewnia profesjonalną opiekę nad podopiecznymi opiekunów w tym samym budynku i bezpłatny obiad.
 • Fundacja zaprasza na szkolenia "Portmonetka pod kontrolą" -  jak uniknąć nadużyć finansowych i nieuczciwych ofert.
 • Zapisy na badania i szkolenia są pod numerem 533 260 085. Szkolenia odbywają się we Wrocławskim Centrum Alzheimerowskim, ul. Sikorskiego 7.
 • Światowy Dzień Choroby Alzheimera obchodzono na rynku na Psim Polu, bo miasto Wrocław promuje tę dzielnicę. 
 • Wydarzenie było dofinansowane przez Mikrogranty NGO (zobaczcie napisy na torbie, którą Wirtualna Kultura dostała).
 • Wszystko przygotowali bardzo młodzi ludzie z Centrum i Fundacji. Bardzo to Wirtualną Kulturę ucieszyło. Zawsze z sercem popiera działania młodych na rzecz seniorów. 

Wirtualna Kultura dostała bardzo ciekawe materiały - są w torbie, którą ma na zdjęciu powyżej (zdjęcie jest z Facebooka Centrum), w tym
 • ćwiczenia usprawniające pamięć, 
 • poradnik dla osób dotkniętych chorobami otępiennymi oraz ich opiekunów, 
 • książeczkę z propozycjami jadłospisów dla osób chorych na chorobę o Alzheimera. 
Warto to wiedzieć.

Na zdjęciach poniżej jest informacja o szkoleniach prowadzonych przez Fundację (kliknijcie na zdjęcia, żeby je powiększyć).


W Polsce z otępieniem żyje podobno ponad 500 tys. osób, w tym ponad 300 tys. cierpi na chorobę Alzheimera. Choroba Alzheimera będzie głównym tematem październikowego numeru Gazety Senior, który ukaże się 25 września 2019.
Z tej okazji Wirtualna Kultura napisała dla Gazety felieton "O czym seniorki nie rozmawiają przy kawie?". Ciekawej lektury!

Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Dzień dobry
  Dawno mnie tu nie było.

  Napisałaś Krysiu bardzo ciekawy post w mądrym temacie - (nie pomylić z modnym), mądry, bo pokazując problem podaje jednocześnie namiary na możliwość badania, leczenia, postępowania. To potrzebne wskazania. Ja uczestniczyłam już w szkoleniu na temat, gdzie wykładowcy to specjaliści, chwilami nawet zbyt "wyspecjalizowani", ale głownie chodziło o poznanie problemu bez strachu, z nadzieją na pomoc, i umiejętność postępowania w przyjazny sposób.
  Nowa siedziba Wrocławskiego Centru jest tak bliziutko mnie, ze teraz na pewno zrobię badania i mogę się nawet nimi podzielić Krysiu na naszym ulubionym blogu, cokolwiek się okaże...
  Pozdrawiam wszystkich zdrowiutkich ja rybki Seniorów, ja co prawda chwilowo zaziębiona, ale też rybka - Majka

  OdpowiedzUsuń
 2. Maju, bardzo mądra postawa. Czekam na Twoje wrażenia z badań. Też się wybieram.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Irena ze Szczepina22 września 2019 13:00

  Bardzo ważny blog.W klubie seniora dwie koleżanki mają chorych mężów na Alzheimera.Z pewnością skorzystają z Twoich wiadomości(ćwiczenia, jadłospis). Każda informacja jest dla opiekunów bardzo ważna. Życzę zdrowia i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń