niedziela, 15 września 2019

Siedem zasad Leonarda da Vinci

Za oknem słoneczny schyłek lata, a w Żółtym Parasolu praca wre. Seniorki uczą się kreatywnego myślenia. Wymyślają nowe dyscypliny sportu. Ania w niebieskich okularach utrudnia im to. Nowe dyscypliny sportu muszą mieć coś wspólnego z trzema słowami wylosowanymi przez Anię. Karkołomne ćwiczenie, wymagające długiego treningu kreatywności.

Oto przykład. Na czym może polegać nowa dyscyplina sportu, w której występuje szminka, generał i kurczak? Czy może być być bieg generałów za kurczakiem? Tylko co z tym biegiem lub kurczakiem ma wspólnego szminka? Jak mierzyć rywalizację?

Inny przykład: skrzynka pocztowa, drabina i motyl. Tym razem uczestniczki warsztatów zabłysnęły wyobraźnią. Śmiechu było przy tym co nie miara. Gra miała polegać na łapaniu motyla w skrzynkę pocztową. Tylko kto był na drabinie: motyl czy uczestnik gry? Na szczęście Ania była wspaniałomyślna i zgodziła się na skreślenie jednego z trzech wylosowanych słów.  Lucynie nowa dyscyplina sportu skojarzyła się z bardzo popularną  w Kanadzie grą lacrosse, kliknijcie: Lacrosse - Wikipedia:

" zespołowa gra sportowa pochodzenia  indiańskiego, której zasady ostatecznie ustalono w pierwszej połowie XIX wieku w Kanadzie (gdzie uznano ją za sport narodowy); rozgrywana na trawiastym boisku, polega na umieszczeniu za pomocą specjalnej, trójkątnej rakiety piłki w bramce przeciwnika;   1904 i 1908 konkurencja olimpijska; uznawana za pierwowzór  hokeja na lodzie."

Następne ćwiczenie polegało na wymyślaniu związków między losowo wybranymi wyrazami i określeniu siły ich powiązania. Oto przykład. Określ związki i ich siłę między drabiną i 

modelką, trumną, miską, skórką, bandytą i papierosem. 
Zestaw słów wyzwolił wspomnienia. Seniorki przypomniały sobie nazwy papierosów, które kiedyś w Polsce były i grę "Wiem" z lat 70tych.  Z ustalaniem związków między słowami było już trudniej. Sami się o tym przekonajcie i wymyślcie  związek między teleskopem i liściem!!!

Michael J.Gelb w książce "Myśleć jak Leonardo da Vinci" omawia 7 zasad, które były częścią geniuszu Leonardo da Vinci. Oto one:

ciekawość, eksperyment, zmysły, rozmycie, sztuka/nauka, cielesność, spójność.

Każdą z zasad Leonarda można potraktować jako strategię rozwijania własnej kreatywności. Więcej możecie przeczytać tutaj:

5 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super zabawy..
  Tak bawić potrafią się tylko Seniorzy, i jaka aktywność dla naszych umysłów, nie mówiąc już o relaksie. I to jest kreatywne myślenie, a nie rozwiązywanie krzyżówek bez końca i... "na akord" (bez sensu). Też to robiłam, ale szczęśliwie dawno wyrosłam. Szukajmy czegoś nowego, innego, trudniejszego, nawet bardzo trudnego i wtedy to ma sens, bo zmusza nasz mózg do tworzenia nowych neuronów w miejsca wymierających. Miłego szukania prawdziwie ciekawych zabaw życzy Majka

  OdpowiedzUsuń
 3. A swoją drogą ten Leonardo, to był faktycznie łebski facet,
  Panowie, czy jesteście podobni, tacy sami? czy już się do wzoru zbliżacie?
  Pozwólcie się, proszę! tacy właśnie poznać bo czasu szkoda.
  I nie chowajcie się kochani po kątach, przecież wiemy że gdzieś tam jesteście...
  Pozdrawiam serdecznie odważnych Majka

  OdpowiedzUsuń
 4. Maju, Twój apel do panów jest bardzo ważny. Kiedyś Poznań próbował ich "uaktywnić", niestety bez skutku. Pisano o tym w Gazecie Senior. Wrocław też się martwi brakiem ich aktywności. Wiem to z rozmów.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale, ale...
  mnie się wiele razy udało przeczytać super wpisy poczynione właśnie przez naszych Kolegów. Dlatego wiem, że gdzieś tam są tacy, Wspaniali ! rzec trzeba...
  Czasem może nieśmiali w sposób zalotny? My to oczywiście wszystko doceniamy, ale przecież pisać (tak jak śpiewać!) - każdy może, nawet jeśli czasem ciut gorzej,
  to i tak przecież zawsze jest OK!
  Zapraszamy Panowie, pozdrawiając serdecznie i zachęcająco...
  Majka

  OdpowiedzUsuń