wtorek, 24 września 2019

Wirtualna Kultura na Równiku


Jak wiecie, Wirtualna Kultura na Gali 30 Kreatywnych Wrocławia dowiedziała się, kto prowadzi Cafe Równik. Ekipa Równika znalazła się zasłużenie wśród tegorocznych 30 Kreatywnych Wrocławia. Ze sceny zapraszali wszystkich wrocławian do prowadzonego przez siebie Równika. Wirtualna Kultura z zaproszenia skorzystała i wybrała się dzisiaj na obiad na ulicę Jedności Narodowej 47, obok poczty.

Powitał ją bardzo sympatyczny Piotr (jest on na pierwszym zdjęciu), który był trochę smutny, bo oprócz Wirtualnej Kultury nikogo akurat w Równiku nie było nikogo. Może było za wcześnie na pierogi, naleśniki i gołąbki różnego rodzaju. Do koloru i do wyboru. Wirtualna Kultura długo się zastanawiała i wybrała zupę pomidorową krem oraz naleśniki ze szpinakiem i suszonymi pomidorami, zapiekane z serem. Pychota! Na deser nie miała już miejsca w żołądku, ale herbatę wypiła i przeczytała kartkę z bajką, która leżała na stoliku.


Piotr pracuje w Równiku od samego początku i bardzo chętnie obsługuje gości. Zapytał Wirtualną Kulturę, czy obiad jej smakował i ponownie zaprosił. Wirtualna Kultura na pewno tam się wybierze, bo miła i fachowa obsługa oraz torty ją kuszą.

Otwarcie Cafe Równik było dużym wydarzeniem. Oto foto-relacja:

"Radości z powstania takiego wyjątkowego miejsca nie krył rektor Adam Jezierski. – Stoję i podziwiam. Podziwiam wszystkich, którzy byli zaangażowani w to wielkie dzieło – mówił rektor. Prof. Miodek wyraził swoją radość, że to właśnie w kierowanym przez niego Instytucie Filologii Polskiej wiele lat temu swój początek miała logopedia i praca naukowa Młynarskiej i Smereki, której jednym z naukowych osiągnięć jest klubokawiarnia. – W Instytucie Filologii Polskiej stworzyli piękne logopedyczne dzieło, które rozeszło się po Wrocławiu, szczególnie po Nadodrzu. To właśnie połączenie teorii i nauki z praktyką zaowocowało Równikiem. Niech Wam się tu darzy – powiedział prof. Miodek do zgromadzonych.

Jacek Sutryk z Urzędu Miejskiego Wrocławia również nie krył radości, że powstanie Równika wpisało się w trwającą od kilku lat rewitalizację Nadodrza. – Równik to szczególne miejsce, które z jednej strony służy integracji i adaptacji społecznej osób niepełnosprawnych, z drugiej zaprasza mieszkańców Wrocławia, oferując im nie tylko poczęstunek, ale także wiele działalności w warstwie artystycznej.
"


Historia Cafe Równik jest niezwykła. Lokal jest prowadzony przez Stowarzyszenie Twórców i Zwolenników Psychostymulacji. Powstał w czerwcu 2018.
"Klubokawiarnia Café Równik jest efektem wieloletniej współpracy Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym powstała opracowana naukowo metoda terapii mowy i myślenia, oraz współpracującego z uczelnią od 1995 r. Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji, które jest miejscem, gdzie pod okiem specjalistów prowadzona jest terapia osób niepełnosprawnych z zaburzeniami autystycznymi i upośledzeniem umysłowym. 

Wspólna inicjatywa Uniwersytetu i Stowarzyszenia, będąc kolejnym etapem wieloletniego programu terapii osób z zaburzeniami mowy i myślenia, jest aktywizacją zawodową tych osób. Poprzednie etapy były realizowane w ramach metody terapeutycznej Dyna-Lingua M.S. stworzonej i stale rozwijanej przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego – językoznawczynię dr hab. Małgorzatę Młynarską, prof. UWr oraz psychologa dr. hab. Tomasza Smerekę."

Kulinarni spec od razu zainteresowali się Cafe Równikiem. Oni wiedzą, co smaczne:

Na Facebooku możecie dowiedzieć się, co tam dzieje się na bieżąco. To nie przypadek, że w lokalu stoi pianino. Równik jest klubokawiarnią. W piątek, 27 września, o godzinie 17 będzie recital Klaudii Budner "Bez słów o miłości".
Klaudia Budner jest znana z programu "MUST BE THE MUSIC" czy "MAM TALENT". Ponadto zaprzyjaźniona z Równikiem apteka Ziko zadba o zdrowie gości Równika, ponieważ w tym dniu będzie można wykonać pomiary ciśnienia, a każda pani będzie mogła uzyskać konsultacje kosmetyczne i zrobić badanie skóry głowy. Bilet: 10 zł (płatne przy wejściu). Cały dochód będzie przekazany na utrzymanie miejsc pracy w Równiku dla osób niepełnosprawnych.

5 października o godzinie 18, będzie wykład dr hab. Tomasza Semereka  "O depresji inaczej". Koniecznie wybierzcie się na Nadodrze do Równika. Naprawdę warto.

Uwaga. Czy zauważyliście w tytule tego wpisu błąd? Wirtualna Kultura nie była na równiku. Ona była w równiku.

Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Ciekawy reportaż,pecha miałaś że na obiedzie byłaś sama. Baca

  OdpowiedzUsuń
 2. Krysiu, zscheciłaś mnie tymi smakołykami więc do zobaczenia w Rowniku. Pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
 3. Byłam tam dwukrotnie z Siostrą,żeby coś zjeść i wesprzeć działalność; pewnie jeszcze nie raz tam wpadnę :) Ciekawa jestem czy koncepcja utworzenia takiego miejsca będzie powielana we Wrocławiu, bo aż się prosi aby każda dzielnica miasta spróbowała zainicjować i pomóc w zorganizowaniu podobnych placówek (nawet niekoniecznie gastronomicznych...) Pozdrawiam Alicja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alicjo, to miłe, że chodzimy podobnymi szlakami po Wrocławiu. Twój pomysł spodobał mi się.

   Krystyna

   Usuń
 4. Irena ze Szczepina25 września 2019 11:34

  Czasami bywam w tamtej dzielnicy i kiedy jestem bardzo głodna jem obiad w barze "MEWA". Z przyjemnością zmienię lokal na Cafe Równik zwłaszcza, że bardzo lubię zupy krem i podobnie jak TY Krysiu naleśniki ze szpinakiem. Do zobaczenia na obiadku.Dziękuję za kolejną ciekawą podpowiedź.

  OdpowiedzUsuń