piątek, 6 września 2019

Finaliści Literackiej Nagrody NIKE 2019Wiadomość w ostatniej chwili. Znamy finalistów Literackiej Nagrody NIKE 2019: Rudzka, Szczygieł, Rejmer, Twardoch, Strachota, Kaczorowski, Kołodziejczyk, czyli cztery powieści, dwie książki reporterskie i jedna biografia. Wszystkim finalistom gratulujemy!!! Kto zostanie laureatem dowiemy się 6 października.

"Gazeta Wyborcza" rozpoczęła plebiscyt NIKE Czytelników. Na stronach internetowych Gazety można zagłosować na jedną z książek nominowanych do finału Nagrody Literackiej NIKE 2019 oraz wziąć udział w konkursie na recenzję wybranej przez siebie książki. Autor najciekawszej recenzji wygra voucher na wycieczkę o wartości 5 tys. zł. Na tekst o długości do 2 tys. znaków Gazeta czeka do 1 października 2019 r. do godz. 15. Fragmenty najciekawszej recenzji ukażą się w "Gazecie Wyborczej" 7 października 2019 r.

Wirtualna Kultura jest teraz w kropce, bo recenzję napisała w zeszłym roku, zanim książkę "Nie ma" przeczytała w całości:
Za recenzję dostała wyróżnienie. Nie wie teraz, co zrobić. Podobno dwa razy nie wchodzi się do tej samej rzeki. Oto recenzja napisana w listopadzie 2018:

Recenzja książki Mariusza Szczygła: "Nie ma". Czy można napisać recenzję jeszcze nieprzeczytanej do końca książki, aby zachęcić innych do jej przeczytania? Jestem przekonana, że przyznacie mi rację, że TAK. „Nie ma” to świeża bułeczka. Ukazała się w listopadzie 2018. Od razu ją kupiłam, bo:
  • Nie mogłam przegapić dzieła, które autor pisał z przerwami 9 lat.
  • Okoliczności zdobywania niektórych materiałów, aby opisane historie miały „story”, nadają się na temat oddzielnej publikacji.
  • Na okładce są czerwone meduzy (?) z obrazu Michała Mroczka.
  • Bohater książki, czyli „Nie ma”, ma wiele wcieleń. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma fikcji.
  • Akcja dzieje się w różnych krajach.
  • Książka jest osobista. Autor pisze też o swoim tacie Jerzym Szczygle.
  • Dedykacja i Ostatnie słowo są bardzo poruszające.
  • „Nie ma” to coś dla nas seniorów i tych, którzy seniorami będą. Stale jest obok nas.

Czy pamiętacie te wpisy na blogu:

oraz artykuł w "Gazecie Senior" (listopad 2018, strona 6):

Jeśli tak, to wiecie na kogo Wirtualna Kultura zagłosowała. 

Na Przystanku Prawda w Miedziance Wirtualna Kultura zapytała Mariusza Szczygła, dlaczego książkę "Nie ma" zadedykował tylko osobom już nieżyjącym, a kończy ją rozdział "Ostatnie słowo", które brzmi "Dziękuję". Okazało się, że jest to m.in. sposób na oswajanie śmierci. Bardzo ciekawy pomysł

O tym, co działo się na MiedziankaFest 2019, Wirtualna Kultura już na blogu napisała:
Krystyna - Wirtualna Kultura

1 komentarz: