środa, 18 września 2019

Głosujmy na projekty WBO 2019

Uwaga. Tutaj jest link do formularza do głosowania na projekty WBO 2019 (kliknijcie): Formularz do glosowania.


W piątek 20 września 2019 rozpocznie się głosowanie na tegoroczne projekty WBO (Wrocławski Budżet Obywatelski) i potrwa do 7 października. W rywalizacji bierze udział aż 235 projektów. Do podziału jest 25 mln zł.

Każdy mieszkaniec i mieszkanka, który/a ma PESEL, może oddać swój głos na jeden projekt ponadosiedlowy i jeden osiedlowy. W tym roku w wyborze projektów mogą wziąć udział także dzieci i młodzież.

Najwięcej projektów (aż 95) jest związanych z zielenią i rekreacją.

W ramach Pakietu dla Ołbina zaproponowano dwa projekty: 

Projekt ponadosiedlowy nr 132: „Zieleń to życie, ruch to zdrowie – nasadzenia, rekreacja i zielone zakątki w całym mieście”. Projekt będzie realizowany w kooperacji czterech osiedli:

 • GAJOWICE – Park przy Kwaśnej – zieleń, oświetlenie parkowe, mała architektura, urządzenia sportowo-rekreacyjne.
 • MAŚLICE - Pierwszy etap budowy Parku Rędzińskiego - oczyszczenie części parku, rewitalizacja części zieleni, ciągi komunikacyjne i uzupełnienie mała architektura (z wyłączeniem działki nr 24/3, AM 18).
 • OŁBIN – pierwszy etap projektu „Wrocław idzie nad rzekę” - zieleń, mała architektura, bezpieczeństwo na pierwszej części drogi biegnącej w stronę ul. Pasterskiej od skweru Ludzi ze Znakiem P.
 • ZAKRZÓW - kolejny etap prac na terenie Wrocławskiej Areny Sportu.
Projekt osiedlowy nr 33: Boisko dla Ołbina.Budowa boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią poliuretanową, przy Liceum Ogólnokształcącym nr 1, im. Danuty Siedzikówny INKI. Będzie ono służyło zarówno młodzieży ze szkoły, jak również, w godzinach popołudniowych i w dni wolne od zajęć lekcyjnych, mieszkańcom dzielnicy Ołbin i młodzieży z pobliskich szkół.  Inwestycja składać się będzie z:

 • boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią poliuretanową o wymiarach 40x26 m umożliwiającego grę w piłkę ręczną oraz równoczesnej gry 2 zespołów w koszykówkę i jednego boiska do gry w siatkówkę,
 • oświetlenia, umożliwiającego grę po zmroku.


Na Popowicach można głosować na projekt osiedlowy "PopoEnergia" nr 55 i projekt ponadosiedlowy "17 Południk" nr 237:

Projekt osiedlowy nr 55: PopoEnergia, oświetlenie Polany i Parku Popowickiego

Opis projektu
 • oświetlenie głównej alejki na polanie oraz w parku popowickim (łączna długości alejek do oświetlenia to prawie 1,5 km) - główna alejka prowadzącą przez park i polanę w stronę placu zabaw dla najmłodszych dzieci (długość ok. 330 metrów) i aleja wokół polany (długość ok. 1155 metrów),
 • montaż skrzynki elektrycznej zamykanej na klucz z możliwością podpięcia przedłużacza na wysokości wejścia na teren polany. 

Projekt ponadosiedlowy nr 237: Wyznaczenie 17 południka przez miasto WROCŁAW oraz markera na Polanie Popowickiej.

Projekt zakłada stworzenie markera, wyznaczającego 17 południk na Polanie Popowickiej oraz słupów na linii południka, na głównych ulicach Wrocławia. Byłaby to kolejna atrakcja turystyczna miasta, ale również element edukacyjny dla uczniów, na plenerowe lekcje geografii. Marker byłby betonowym półkolem, ustawionym na linii S-N. Na obwodzie półkola znajdowałyby się nazwy miast, krajów i mórz, przez które przebiega 17 południk oraz odległości do nich od Wrocławia. Granitowe słupy byłyby na przecięciu głównych ulic z 17 południkiem a przy nich tablice informacyjne i nasadzenia drzew.


W sobotę 21 września na Popowicach będzie piknik WBO, w trakcie którego będzie można głosować na projekty WBO w godzinach 13-16.
Wyjaśnienie. Projekty WBO mogą dotyczyć tylko terenów, które należą do miasta. Takim terenem na Popowicach jest tylko Park i Polana Popowicka. Projekt nr 55 jest kontynuacją zwycięskiego projektu zeszłorocznego "Zielone płuca Popowic".


Zmiany w głosowaniu (kliknijcie: WBO 2019)

W tej edycji WBO organizatorzy wprowadzili zmiany w zasadach głosowania, w części wymusiła to ustawa przyjęta przez Sejm w ubiegłym roku. Najważniejsze z nich to:
 • Głosować mogą wszyscy bez względu na wiek, czyli także dzieci i młodzież przed 18. rokiem życia. Warunek: należy podać numer PESEL. Dziecko nie musi mieć dowodu osobistego, numer PESEL otrzymuje każdy wraz z aktem urodzenia.
 • Głosować można będzie przez internet na stronie WBO lub za pomocą papierowego formularza.
 • Bramka do głosowania przez internet będzie tutaj (kliknijcie): WBO 2019.
 • Aby oddać głos za pomocą papierowego formularza, należy się zgłosić do jednego z czterech punktów obsługi mieszkańca, okazać dowód, pobrać formularz i wypełniony wrzucić do urny (w ubiegłym roku formularz można było samemu wydrukować).
 • Obcokrajowcy, aby uczestniczyć w głosowaniu, powinni zgłosić się w Wydziale Partycypacji Społecznej UM, warunek dotyczący numeru PESEL ich nie dotyczy; uczestnik głosowania nie musi udowadniać, że mieszka we Wrocławiu - zameldowanie nie jest wymagane, wystarczy, że to zadeklaruje.

Uwaga. Wirtualna Kultura dostała od Barbary z zagranicy zdjęcia jesiennych kwiatów. Czytelnicy bloga są na całym świecie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Irena ze Szczepina22 września 2019 12:38

  Bardzo ważny blog. Głosowanie na projekty WBO w 2019r. Czy doceniamy to, że głosując nareszcie mamy wpływ na to, co zmieni się na lepsze w kochanym przez nas wszystkich Wrocławiu? Cieszy również fakt, że 95 projektów dotyczy zieleni i rekreacji. To dobry znak. Chcemy mieszkać i wypoczywać wśród zieleni i w egologicznych warunkach. Brawo! Tak trzymać! Głosujmy! Głosujmy! Głosujmy!

  OdpowiedzUsuń
 2. I to jest obywatelska postawa..
  Brawo pani Ireno, zmobilizowana jestem na więcej niż 100%
  Musimy się sami "podkręcać", bo jak nie my to kto? no kto?
  Miłej niedzieli Majka

  OdpowiedzUsuń