sobota, 12 października 2019

Wrocław świętuje sukces Olgi TokarczukWirtualna Kultura wczoraj świętowała, ale nie sama, bo z Uniwersytetem Wrocławskim. Z okazji Nobla dla Olgi Tokarczuk Uniwersytet przyłączył do radości, która płynie z całego świata. Uroczyste spotkanie na Uniwersytecie miało część oficjalną i nieoficjalną. Zaczęło się w piątek, 11 października, o godzinie 19.

Część oficjalna:
 • Dziekan Wydziału Filologii mówił, za co cenimy i lubimy Olgę Tokarczuk i dlaczego Nobel Literacki jej się należał.
 • Urszula Glensk w wykładzie "Nieufność wobec zastanego" analizowała twórczość Olgi Tokarczuk. 
 • JM Rektor Uniwersytetu wzniósł "toast" na cześć Noblistki egzemplarzem jednej z jej książek i fragment książki przeczytał. 
 • Monika Braun, aktorka i wykładowca, przeczytała w porywający sposób fragmenty "Ksiąg Jakubowych". Czytany na głos tekst pokazuje, jak genialną pisarką jest Olga Tokarczuk. Wirtualna Kultura przekonała się, że żywe słowo ma przewagę nad literą na papierze. Chyba zacznie "czytać" audiobooki.
 • Janusz Degler mówił, że trud napisania noweli jest większy niż napisania powieści. Bardzo wysoko ocenił nowele Olgi Tokarczuk z "Gry na wielu bębenkach". 
Największe wrażenie na Wirtualnej Kulturze zrobiło szczere wyznanie Urszuli Glensk, jak twórczość Olgi Tokarczuk wpływa na jej codzienne życie. To, co ją otacza, i to, co robi na co dzień, stale kojarzy się jej z tym, co Olga Tokarczuk napisała w książkach. Czy to dobrze czy źle? I jak z tym żyć? Tego Wirtualna Kultura nie wie.

Wirtualna Kultura robiła notatki, ale tak była przejęta udziałem w tym radosnym wydarzeniu, że nie zapamiętała:
 • kto powiedział, że pisanie powieści to odniesienie do lat dzieciństwa,
 • kto uważał, że autor powinien mieć szacunek dla tłumacza,
 • kto stwierdził, że cel podróży nie jest ważny tylko sama podróż,
 • kto sądzi, że konieczne jest ograniczenie cywilizacji, żeby uratować naturę, 
 • kto mówił, że przeszłość wpływa na teraźniejszość i stąd się wzięła retrotopia,
 • kto nie może sobie wyobrazić świata bez dziedziczenia - bogaci rodzą bogatych,
 • itd.
ani, co to ma wspólnego z twórczością Olgi Tokarczuk.

W części nieoficjalnej były pamiątkowe zdjęcia, rozmowy, radość, ... Wrocław cieszył się i pięknie wyglądał (zobaczcie zdjęcia powyżej). Poniżej są zdjęcia Olgi Tokarczuk z MiedziankaFest 2018.


Wrocław to wspaniałe miasto z fantazją, które świętuje sukces swojej Honorowej Obywatelki Noblistki Olgi Tokarczuk. Każdy widz kina Nowe Horyzonty, który przyjdzie do niego z książką Olgi Tokarczuk, będzie mógł kupić bilet w zniżkowej cenie. Zniżkowa cena 15 zł obejmuje wszystkie filmy repertuarowe. Promocja obejmuje także bilet dla osoby towarzyszącej. Akcja potrwa przez cały weekend, od 11 do 13 października, w Kinie Nowe Horyzonty.

Wrocławskie MPK też świętuje przyznanie Literackiego Nobla Oldze Tokarczuk. Każdy pasażer, który w trakcie podróży wrocławskim tramwajem lub autobusem  będzie miał przy sobie książkę nowej polskiej noblistki, w najbliższy weekend nie będzie musiał kasować biletu. Z darmowych przejazdów będzie można skorzystać do końca tygodnia, czyli do niedzieli, 13 października. Warunkiem darmowego przejazdu jest posiadanie przy sobie książki Olgi Tokarczuk.
Kraków też świętuje. Podjęto decyzję o utworzeniu na terenie nowohuckich Kujaw Lasu Prawiek. Jest to forma uczczenia dorobku pisarki przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. 29 października o godzinie 10.00  krakowianie będą wspólne sadzić drzewa. Wydarzenie będzie częścią odbywającego się w tym czasie w Krakowie Festiwalu Conrada. 25 tysięcy drzew to hołd dla Noblistki.

O Oldze Tokarczuk można pisać i pisać, czytać i czytać,

Krystyna - Wirtualna Kultura 

2 komentarze:

 1. Wyjątkowy - pod względem ogromnej dawki radości i energii - wpis.
  Gratulacje dla Noblistki, podziękowania dla W. Kultury :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Olu, radości i dumy na uniwersyteckim spotkaniu faktycznie było dużo.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń