czwartek, 10 października 2019

Nobel Literacki 2018 dla Olgi Tokarczuk


Wirtualna Kultura to prawdziwa szczęściara. Na zeszłorocznym festiwalu MiedziankaFest 2018 była nie tylko na odczycie Olgi Tokarczuk, ale przez chwilę mogła porozmawiać z nią o festiwalu Góry Literatury, który co roku w lipcu odbywa się w Nowej Rudzie i okolicach. Wtedy nie myślała, że rozmawia z przyszłą noblistką.

Nowa Ruda łączy je obie tak, jak spojrzenie na wiele ważnych spraw, o których Olga mówiła i w Miedziance, i we Wrocławiu na Zakazanych lekturach. To stwierdzenie nie jest objawem jakiejś zarozumiałości ze strony Wirtualnej Kultury, tylko objawem podziwu dla osobowości i poglądów Olgi. Catherine, koleżanka Wirtualnej Kultury, była na spotkaniu z Olgą w Paryżu i takie same odniosła wrażenia.

Wirtualna Kultura z uwagą śledziła notowania bukmacherów, którzy stawiali Olgę Tokarczuk na trzecim miejscu. Na szczęście pomylili się. 10 października 2019 to dzień kolejnego wielkiego sukcesu Olgi. Wszyscy jesteśmy dumni i szczęśliwi. Cieszymy się razem z nią i gratulujemy.

W tym roku przyznano dwa Noble Literackie. Nagroda za rok 2018 powędrowała do Olgi Tokarczuk, za rok 2019 do Austriaka Petera Handke.

Informacja o nagrodzie dotarła do Olgi Tokarczuk w trakcie jej podróży po Niemczech. Mieszkańcy Bielefeld spotkają się z nią dzisiaj, Dusseldorfu w poniedziałek. My wrocławianie musimy poczekać do 20 października. Wtedy Olga będzie w Oratorium Marianum (gmach główny Uniwersytetu) o godzinie 16, ostatniego dnia Bruno Schulz Festiwal. Temat spotkania: "Zmyślenie i prawda".

W dzisiejszej rozmowie telefonicznej z Katarzyną Kolendą Zaleską, redaktorką TVN, Olga Tokarczuk podkreśliła, że wierzy w powieść i jest szczęśliwa, że to "powieść" wyróżniono. Jest dumna, że "lokalne" książki są uniwersalne dla ludzi na świecie. Powieść to niesamowity, głęboki sposób komunikacji.

W czerwcu 2019 Olga Tokarczuk został Honorową Obywatelką Wrocławia:

Oto lista wielu nagród, które Olga już otrzymała i filmów oraz spektakli, opartych na jej twórczości:

Na zakończenie coś z internetu:

Kliknijcie na zdjęcia zrobione w Miedziance na zeszłorocznym festiwalu reportażu MiedziankaFest 2018.

Dodatek. Wrocław radośnie świętował Nobla Honorowej Obywatelki Wrocławia:
Krystyna - Ziętak

2 komentarze:

 1. wspanialy wpis i wszyscy jestesmy dumni z Olgi Tokarczuk Dziekuje za zdjecie naszej klasy . Ty jestes najwiecej usmiechnieta. Dla czytelnikow podaje Twoje miejsce na zdjeciu we Wspomnieniach noworudzkich : 2-gi rzad 3-cia a ja 6- ta. Catherine

  OdpowiedzUsuń
 2. To wspaniała wiadomość!
  Wszyscy jesteśmy absolutnie dumni z takiej decyzji Komisji.
  Polskie sukcesy w literaturze, ich ocena na arenie światowej to ogromny sukces.
  Wspaniale, że Ty Krysiu tak błyskawicznie tę wiadomość napisałaś dla nas ze swoim bardzo stosownym komentarzem. Jestem szczęśliwa. Gratulacje dla pani Olgi Tokarczuk. Pozdrawiam serdecznie wszystkich cieszących się z takiego wyróżnienia MS

  OdpowiedzUsuń