niedziela, 6 października 2019

NIKE Czytelników 2019

Wiadomość z ostatniej chwili. 23. Nagroda Literacka Nike dla Mariusza Szczygła. Na początku laudacji prof. Marek Zaleski powiedział:

"Nagradzamy książkę, która jest niczym rozsypane archiwum z poszukiwań odpowiedzi na pytanie fundamentalne: dlaczego raczej czegoś "nie ma" niż jest."

Sto lat, sto lat niech Mariusz żyje nam!!!

Czy widzieliście kiedyś Wirtualną Kulturę uradowaną? Tak? Ale czy aż tak, gdy się dowiedziała, że Mariusz Szczygieł dostał wczoraj NIKE Czytelników 2019? Ona już w roku 2017 przewidziała, że tak będzie, mimo że wtedy jeszcze nie wiedziała, że Mariusz pisze "Nie ma". Pisała na blogu "Popowiczanie" o spotkaniach autorskich z Mariuszem, kliknijcie: Blog Popowiczanie.

Najzabawniejszą (matematyczną!) opinię o "Nie ma" powiedział sam Mariusz:

"Ma" to czterdzieści procent "Nie ma".

Miał rację, bo 2/5=0.40. Czy przeczytaliście kiedyś opinię Wirtualnej Kultury o "Nie ma" (kliknijcie: Seniorki seniorom polecają):


Czy można napisać recenzję jeszcze nieprzeczytanej do końca książki, aby zachęcić innych do jej przeczytania? Jestem przekonana, że przyznacie mi rację, że TAK. „Nie ma” to świeża bułeczka. Ukazała się w listopadzie 2018. Od razu ją kupiłam, bo:
 • Nie mogłam przegapić dzieła, które autor pisał z przerwami 9 lat.
 • Okoliczności zdobywania niektórych materiałów, aby opisane historie miały „story”, nadają się na temat oddzielnej publikacji.
 • Na okładce są czerwone meduzy (?) z obrazu Michała Mroczka.
 • Bohater książki, czyli „Nie ma”, ma wiele wcieleń. Nie ma kogoś. Nie ma czegoś. Nie ma fikcji.
 • Akcja dzieje się w różnych krajach.
 • Książka jest osobista. Autor pisze też o swoim tacie Jerzym Szczygle.
 • Dedykacja i Ostatnie słowo są bardzo poruszające.
 • „Nie ma” to coś dla nas seniorów i tych, którzy seniorami będą. Stale jest obok nas.

W oczekiwaniu na ogłoszenie werdyktu jury Literackiej Nagrody NIKE 2019 (dzisiaj o godzinie 20) możecie jeszcze raz przeczytać:

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Nie czytałam "Nie ma", ale skoro Wirtualna Kultura ma o tej książce tak dobre zdanie i skoro tę pozycję wybrali głosujący czytelnicy, to - musi być świetna. Ja jednak opowiedziałabym się za dziełem Urszuli Glensk o Hirszfeldach. To ogromna praca, doskonale napisane źródło wiedzy o niezwykłych ludziach (Ludwik i żona), ich osiągnięciach, zasługach dla nauki i czasach.

  Trzymam kciuki
  Ola

  OdpowiedzUsuń
 2. Olu, bardzo mnie ucieszyła Twoja opinia. Ja już w maju 2019 postulowałam przyznanie dwóch statuetek NIKE 2019.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluję dobrego wyboru, Wirtualna Kulturo. To radocha dla Ciebie. Ta druga książka też jest dobra, ale to są dwa różne gatunki.

  Baca

  OdpowiedzUsuń
 4. Super! Gratulacje dla pana Mariusza!

  OdpowiedzUsuń