niedziela, 16 lutego 2020

Szeptet synagogalny

Stanisław Rybarczyk dyrygent, animator kultury, pedagog może opowiadać godzinami o muzyce żydowskiej. "Praca" dyrygenta jest skomplikowana. Na sobotnim koncercie w Synagodze pod Białym Bocianem, po zakończeniu szabatu, Rybarczyk dyrygował jednocześnie chórem i pianistą na scenie, a na balkonie trębaczem i kimś, kto grał chyba na dzwoneczkach. Tak wyglądało wykonanie pierwszego utworu. Wykorzystywał nie tylko dłonie, ale też oczy i wargi. Wirtualna Kultura siedząc w pierwszym rzędzie, odnotowała pełną gamę jego min i gestów. Nie może odżałować, że nie uwieczniła tego w smartfonie.

Rybarczyk jest też żartownisiem. Septet trębacza Piotra Wojtasika nazwał szeptetem. Pochwalił się, że chór został zaproszony na Jazz nad Odrą i że ukaże się jakaś niezwykła płyta jazzowo-synagogalna (?). To będzie sensacja.

Koncert składał się z dwóch części. W pierwszej śpiewał Chór Synagogi pod Białym Bocianem przy akompaniamencie Piotra Rojka. Chór ma niesamowitą solistkę Magdalenę Dynowską. Było widać, że Stanisław Rybarczyk jest z nich dumny i ich kocha.

W drugiej części na scenie pojawiła się śmietanka polskiego jazzu - septet Wojtasika w nietypowym składzie. Wojtasik do współpracy zaprosił wrocławską wokalistkę młodego pokolenia Magdalenę Zawartko i poznańską harfistkę Julię Ziembińską. Grał też legendarny perkusista Kazimierz Jonkiś. "Szeptet" wykonał tradycyjną muzykę żydowską w aranżacji jazzowej Wojtasika.
Kliknijcie na zdjęcia z koncertu:


Wirtualna Kultura na jazzie się nie zna, ale z zachwytem słuchała solówek, nagradzanych brawami, i podziwiała metamorfozę Magdaleny Zawartko - ona tym razem śpiewała jazz po hebrajsku. Czy pamiętacie ten wpis:
Rybarczyk twierdził, że jakieś utwory wykonane przez chór pojawiły się też w jazzowej części koncertu. Niestety Wirtualna Kultura tego nie uchwyciła, mimo że siedziała obok głośnika.
  
Koncert był częścią projektu skierowanego do wrocławskich seniorów, dofinansowanego przez Gminę Wrocław. Bilety dla seniorów były po 20 zł. Skorzystali z tego seniorzy z Żółtego Parasola - wiadomo dzięki Ani Jurkowskiej, która śledzi na Facebooku kulturalne propozycje.

W czwartek w ramach tego projektu było w Synagodze bezpłatne spotkanie z kulturą i muzyką żydowską, o której mówili: Naczelny Rabin Wrocławia i Dolnego Śląska David Basok wraz z Rebecyn Danielle Chaimovitz-Basok. Całość poprowadził Stanisław Rybarczyk. "Parasolki" i "Parasole" byli też na czwartkowym  spotkaniu. O tym Wirtualna Kultura napisze innym razem.

Krystyna - Wirtualna Kultura.  

2 komentarze:

  1. BYŁAM NA OBYDWÓCH SPOTKANIACH I BYŁAM ZACHWYCONA.MOŻE WYBIORĘ SIĘ NA JAZZ NAD ODRĄ.TO BYŁO PIĘKNE. KAZIA

    OdpowiedzUsuń
  2. Płyta jazzowo-synagogalna .Ciekawe i intrygujące zestawienie ,muszę ja mieć :) Pozdrawiam Halinka

    OdpowiedzUsuń