wtorek, 25 lutego 2020

Superbohaterka od statystyki

Zobaczymy, czy po przeczytaniu tego wpisu przy porannej kawie i po kliknięciu poniżej na co najmniej dwa linki stwierdzicie, że macie zadatki na dobrego marketingowca. A wszystko to dzięki Janinie Bąk (znanej jako Janina Daily) - wykładowczyni, która lubi liczby, przystępnie opowiada o regresji i korelacji, prowadzi blog i jest jedną z dwunastu kandydatek na superbohaterkę 2019 "Wysokich Obcasów" (głosować na nominowane superbohaterki można do 14 marca br.). W uzasadnieniu jej nominacji napisano:

"Za najmilszą stronę internetu, walkę z fake newsami. Za wiarę, że matematyka, statystyka i logika są dla każdej i dla każdego."

Po przeczytaniu tego uzasadnienia Wirtualna Kultura (blogerka, wykładowczyni kochająca liczby zmiennoprzecinkowe - statystkę trochę mniej) od razu zaczęła buszować w internecie i oglądać porywające odczyty Janiny, pełne fantazji, anegdot i przykładów trafiających do każdego:


W marcu ukaże się jej książka: "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla", kliknijcie: Zapowiedź książki.

Z pierwszego odczytu powyżej dowiecie się, jaką rolę w rozwoju statystyki odegrał martwy łosoś włożony do rezonansu i dlaczego przyczyną zawałów jest język angielski. Te przykłady służą do ilustracji wyciągania błędnych wniosków z danych liczbowych. Janina mówi też o Andrew Wakefieldzie i jego pracy rzekomo pokazującej związek szczepień z autyzmem.

W drugim odczycie Janina omawia m.in. badania pokazujące, że liczba utonięć zależy od liczby sprzedanych lodów, a liczba noblistów w danym kraju od wielkości spożycia czekolady. Te badania były fałszywe, bo liczby utonięć i sprzedaży lodów zależą przede wszystkim od temperatury, a liczba noblistów głównie od PKB. Więcej możecie się sami dowiedzieć, klikając powyżej na linki.

Wirtualna Kultura była kiedyś w Barbarze na podsumowaniu badań wrocławskich uczestników kultury:
Badania przeprowadziła Agencja SmartScope na zlecenie Strefy Kultury Wrocław. Wirtualna Kultura wysłała do SmartScope mail z pytaniem, w jaki sposób badano, jak seniorzy korzystają z oferty kulturalnej im dedykowanej. Odpowiedzi nie otrzymała. Może powinna ponowić pytanie? Z badań wynikało, że korzystanie z oferty dedykowanej seniorom jest bardzo niskie i wynosi jedynie 16 procent. Jaki jest powód takiego stanu? Może Janina lepiej zbadałaby to?

Uwaga. Wirtualna Kultura powyższe zdjęcie zrobiła w deszczową niedzielę na Breweriach kawowych w Barbarze, kliknijcie: Brewerie kawowe (wpis na blogu). Teraz już wie, na czym polegają zawody baristów i że to był świetny marketing marki Etno Cafe.

Dodatek. Aby ułatwić Wam diagnozę, czy macie predyspozycje do bycia super marketingowcem, przypominam definicję marketingu (kliknijcie: Encyklopedia zarządzania - marketing):

"Marketing jest to sposób działania i zarządzania w firmie zorientowany na rynek i klienta. Są to wszelkie czynności wspierające sprzedaż wyrobów i usług, wykonywane różnymi metodami, technikami oddziaływania na nabywcę.Termin marketing pojawił się po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych."

Krystyna - Wirtualna Kultura

7 komentarzy:

 1. Odskoczylam od poziomu wirtualnej (....) bardzo, bardzo. Nie nadążam absolutnie. Krysiu ciągnij dzielnie swoje grono i do przodu..
  Liczę po cichu na obiecana kawkę na pływającej Odrze, gdy kiedyś wreszcie będzie można.
  Krysiu, w statystyce pracowałam ostatnie 17 lat w randze szefa wydz.Rolnictea, leśnictwa i Ochrony Środowiska. Wykonała w tych latach 11 spisów rolnych i coś koło tej liczby powszechnych. Lubię statystykę. Umie ja czytać i rozumieć co znaczy l.srednia. ale pani profesor jako naukowiec od m.inn.statystyki niejednego nauczyłaby mnie starego statystyka. Chylę czoła. Statystyka jest ciekawa dla konkretnego problemu, ale sama dla siebie? no nie wiem.
  Gratuluję Krysiu obranego,,kursu,, tak trzymaj. Gratulacje❣️kochana dla Ciebie 🌹. Pozdrawiam serdecznie wszystkich Czytelników naszego ulubionego bloga. Krysiu przytulam serdecznie i powodzenia - Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, o kawie na dachu Centrum Odra pamiętam. Niestety Centrum jeszcze nie zacumowało przy Moście Grunwaldzkim, a na Opatowice jest daleko.

   Kochana, Ty Poetka zaskoczyłaś mnie statystką stosowaną.

   Dziękuję za róże.

   Krystyna

   Usuń
  2. ...powiem więcej, poezja ze statystyką, odwrotnie brzmi harmonijnie: statystyka z poezja mają bardzo wiele wspólnego. O ile proza opisze każdy szczegół to poezja musi krótko zwięźle i na temat bo straci charakter literatury ciekawej. W statystyce jest identycznie: krótko zwięźle i na temat, jedna liczba, którą czytasz mnie mówi wiele, jeden wers powinien podobnie. Ja piszę z przesłaniem, ale opowiadam "jakąś" historię w sposób rzeczowy i staram się piękny, Koniec i kropka. 100 całusków ode mnie i do kolejnego artykułu/posta Majka
   ps
   nałożyłam sobie trochę różnych zajęć i zdrówko ma chimery, tak więc ścigam się z czasem....

   Usuń
  3. Maju, bardzo ciekawe rozważania. Poezja to królowa serc, a matematyka to królowa nauk. Obie są kochane.

   Krystyna

   Usuń
 2. \krysiu,
  w nawiązaniu do pewnego komentarza sprzed miesiąca/cy (chodzi o przemiłą panią Irenkę, jeśli masz kontakt przekaż adres naszego bloga "babielato2010. blogspot.com i tam jest ostatni z działów tzw salonik literacki, tam są moje w. Można tam wejść i poczytać, fajny relaks, sama tak czasem robię...
  Z tego miejsca dziękuję pani Irenie za wspaniale miłe i mądre słowa. Dziękuję Irenko, i polecam się Majka

  OdpowiedzUsuń