środa, 19 lutego 2020

Bracia Grimm

Jeśli wybieracie się znowu na jakąś wystawę w muzeum lub galerii, to musicie być przygotowani na nowe odkrycia. Efektem wizyty Wirtualnej Kultury w Domu dla Kultury OP ENHEIM, pl. Solny 4, na wystawie "Postacie płynącego świata" było odkrycie przez nią baśni braci Grimm, a dokładnie mówiąc odkrycie, że ona nic nie wie o Grimmach:

Na szczęście jest internet, a w nim wiele przydatnych i nieprzydatnych informacji (kliknijcie: Baśnie braci Grimm - Wikipedia):
  • W 2005 roku baśnie braci Grimm zostały wpisane przez  UNECSO na listę Pamięć Świata.
  • Pierwsze polskie wydanie baśni, pt. Baśnie dla dzieci i młodzieży, ukazało się w roku 1895.
  • Najnowszy pełny przekład wszystkich 200 baśni braci Grimm stworzyła Eliza Pieciul-Karmińska w 2010.

Warto już teraz rozszerzyć wiedzę o braciach Grimm, bo 3 kwietnia 2020, godz. 18:30, w Domu dla Kultury będzie można zabłysnąć w dyskusji po wykładzie Grzegorza Kowala o europejskiej historii braci Grimm (zobaczcie poniżej harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie prac Davida Hockneya i Asany Fujikawy).

Eliza Pieciul-Karmińska jest germanistką, językoznawczynią, tłumaczką, profesorką na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Publikuje m.in. w Kwartalniku Przekrój:

Informacji o baśniach braci Grimm jest dużo. Jest nawet muzeum ich imienia:

Harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie "Postacie płynącego świata"
(na wydarzenia w Salonie Herz są zapisy pod adresem: visit@openheim.org)
  • 19 luty, godz. 18:00, galeria, 1. piętro, Oprowadzanie po wystawie.
  • 6 marzec, godz. 18:30, Salon Herz, 5. piętro, OP_Talks, Ukiyo, spotkanie z Maciejem Krzywdą-Pogorzelskim (Fundacja NAMI), który opowie  tradycyjnych japońskich drzeworytach i związanej z nimi kulturze miasta Edo.
  • 18 marzec, godz. 18:00, galeria, 1. piętro + Salon Herz, 5. piętro. Oprowadzanie z udziałem kuratorki Matildy Felix i specjalne spotkanie, które odbędzie się w Salonie Herz. 
  • 3 kwiecień, godz. 18:30, Salon Herz, 5. piętro, OP_Talks, Europejska historia braci Grimm, wykładu dr hab. Grzegorza Kowala nawiązujący do prezentowanego w przestrzeni OP ENHEIM cyklu akwafort Davida Hockney Six Fairy Tales from Brothers Grimm.
  • 15 kwiecień, godz. 13:00, galeria, 1. piętro, BAW - Baby Art Walk po wystawie z Fundacja Art Transparent, Baby Art Walk to kulturalne spacery dla rodzin z małymi dziećmi organizowane przez Fundację Art Transparent.
  • 22 kwiecień, godz. 18:00, galeria, 1. piętro, Oprowadzanie po wystawie.
  • 23 kwiecień, godz. 18:30, Salon Herz, 5. piętro. Spotkanie wokół twórczości Davida Hockneya poprowadzi Przemysław Głowacki. Więcej informacji wkrótce.

Uwaga. Wirtualna Kultura dostała prosto z Domu dla Kultury OP ENHEIM harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie:

Sama zrobiła powyższe zdjęcie kolekcji aniołków z całego świata (kliknijcie na zdjęcie).

 Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz