wtorek, 13 października 2020

Zwycięskie projekty WBO 2020 i konsultacje społeczne


Brawo wrocławianie! Ponad dziewięćdziesiąt jeden tysięcy ważnych głosów oddano na projekty WBO 2020. Dwadzieścia zwycięskich projektów dostanie 25 milionów złotych dofinansowania z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Górą były projekty ponadosiedlowe "zielone" (kliknijcie: Wyniki WBO 2020):

 • Pierwsze miejsce. Zielono mi, etap 2, Lipa Piotrowska, Pawłowice, Widawa, Sołtysowice, Polanowice – Poświętne – Ligota, 6148 głosów,
 • Drugie miejsce. Zieleń i sport we Wrocławiu, Gajowice, Maślice, Ołbin i Zakrzów, 5660 głosów. 
 • Ostatnie miejsce. Kolej na Zieleń, etap 2, Park Henrykowski, 4431 głosów.
Oto pierwsze miejsca wśród projektów osiedlowych:
 • Pierwsze miejsce. EDUFUN, Kozanowska Osada Przygody, etap 1, 3051 głosów, 
 • Drugie miejsce, Swojczycki Park Czarna Woda, etap 3, 3024 głosów,
 • Trzecie miejsce. Budowa miejsc parkingowych wzdłuż ul. Idzikowskiego wraz z infrastrukturą towarzyszącą – progi spowalniające, zieleń, 2976 głosów.

Pełna lista zwycięskich projektów osiedlowych i ponadosiedlowych oraz statystyka:
Głosowało więcej kobiet niż mężczyzn. Seniorzy 60+ przegrali z dziećmi w wieku 0-12 lat. Najwięcej ważnych głosów oddali mieszkańcy Wrocławia w wieku 31-40 lat.

Pod koniec września Wirtualna Kultura brała udział spotkaniu online, w ramach Dojrzałej Partycypacji, o społecznych konsultacjach prowadzonych we Wrocławiu:
Samorządy są zobowiązane przeprowadzać takie konsultacje. Anna Cwynar i Monika Glińska z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich  (Foundation for European Studies – w skrócie FEPS) opowiadały, jak konsultacje przygotowuje i przeprowadza się.  FEPS wygrał przetarg na przeprowadzanie konsultacji:
Pracy jest dużo. Wirtualna Kultura była mile zaskoczona skalą konsultacji. Bez FEPS urzędnicy miejscy nie daliby rady. 

Stosuje się różne kanały dotarcia do mieszkańców, aby ich zachęcić do udziału w konsultacjach.  Jednym z głównych sposobów jest internet, ale też spotkania, festyny lub gry miejskie (raczej dla młodzieży). Wirtualna Kultura dociekała, czy wiadomo, jaka jest skala cyfrowego wykluczenia we Wrocławiu. Takich danych chyba nie ma. Czasami potrzebne są mediacje, bo pojawiają się konflikty. Konsultuje się też projekty WBO.  Konsultowano, na przykład, zieleń na ul. Żeromskiego:

Opowieść o konsultacjach społecznych Anny Cwynar i Moniki Glińskiej była ilustrowana zdjęciami miejsc, których one dotyczyły. Była to świetna okazja, żeby zobaczyć, jak Wrocław zmienia się i pięknieje. Skwer wrocławianek w rejonie Purkyniego, staw na Maślicach, Kępa Mieszczańska (dojście do Odry), skwer Bełzy na Karłowicach, Wyspa Słodowa itp.

Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia z Polany Popowickiej, na której zrealizowano projekty WBO (kliknijcie). W tym roku Popowice przegrały, kliknijcie: WBO 2020 - głosujmy. Górka Szczepińska odpadła.

Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Ktoś wygrał ktoś przegrał?NIE!Wygrali Wrocławianie LECH

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lechu, masz rację. To tak jak z pytaniem, czy połowa szklanki jest pusta, czy polowa szklanki jest pełna.

   Krystyna

   Usuń
  2. Krystyno z WK Twoje pytanie to filozofia
   50% to matematyka zaś projekt WBO to satysfakcja i przyjemność a w szczególności zbiorowa odpowiedzialność mieszkańców LECH

   Usuń
  3. Lechu, wrocławianie mają satysfakcję, bo liczniej niż warszawiacy głosowali. Po drugie cieszę się, że na Ołbinie ulica Żeromskiego "wygrała", bo w roku 1964 mieszkałam tam koło kina w pokoju sublokatorskim. Po trzecie zapraszam na "przegraną" Górkę Szczepińską. Może własnymi siłami coś tam zrobimy.

   Krystyna

   Usuń