czwartek, 22 października 2020

Inwazja "Ę"

Nie pytajcie, ile mamy liter w języku polskim. Być może za dużo?!? Czy są nam potrzebne Ą, Ę, Ż, Ź, Ś,Ć? Gdyby skreślić "ą", to nie byłoby problemu z "włączaniem" i z "włanczaniem".  Po co się męczyć z "wziąść" i "wziąć", itd. Wirtualna Kultura już pisała o problemach z "ó" i "u", kliknijcie: Zmiany ortograficzne

Z wymienionych liter szczególnie prześladuje ją "ę", a dokładnie mówiąc "się" i jego położenie w zdaniu. Jak pisać:

 • Dzień skończył się zachodem słońca.
 • Dzień się skończył zachodem słońca.
 • Dzień być może się skończył zachodem słońca.
 • Dzień być może skończył się zachodem słońca.
Co wybieracie?

Jest jeszcze jeden powód pisania o "ę".  Ono występuje w nazwie "Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”",  Towarzystwo wspólnie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolność organizuje konkursy "Senior w akcji" na finansowanie pomysłów seniorów.  
Oto filmiki pokazujące, co chodzi po głowach seniorów. To może zainspirować uczestników projektu "Partycypacja Dojrzała":
Wirtualną Kulturę szczególnie urzekł projekt zrealizowany w Wałbrzychu - istne wariactwo. Tyle można wyrazić ruchem ciała, bez słów:
Film "Inwazja ruchem" to efekt międzypokoleniowych warsztatów, podczas których uczestnicy uczyli się różnorodnych technik tańca współczesnego i świadomości własnego ciała. Etiudy taneczne prezentowano podczas happeningów. Film powstał w ramach programu społecznego „Seniorzy w akcji" realizowanego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę" i Polsko-Amerykańską Fundację Wolność. 

Wirtualna Kultura wie, że seniorki (seniorzy też?) uwielbiają taniec. Czy pamiętacie ten wpis:
Projekt "Inwazja ruchem" to potwierdza.

Jedną z  inicjatyw Towarzystwa "e" i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność to projekt „UTW dla społeczności” skierowany do Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które dzięki cyklom szkoleń wzmocnią kompetencje liderskie swoich słuchaczy. Otrzymają również roczne wsparcie w budowaniu grup wolontariuszy, którzy chcą działać nie tylko na rzecz otoczenia i społeczności lokalnych, ale także na rzecz rozwoju swojego UTW. W procesie rekrutacji organizatorzy wyłonią 3-osobowe zespoły z 10 uniwersytetów z całej Polski. Zgłaszać się można do 8 listopada 2020.
Uwaga. Zdjęcie pięknych astrów zrobiła Basia ze Swojczyc.
Krystyna - Wirtualna Kultura 

5 komentarzy:

 1. UTW piękna sprawa.Czy muszą się reklamować w dobie koronawirusa Lech

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lechu, UTW nie reklamują się. To dla UTW przygotowano ofertę, której forma będzie na pewno dostosowana do "doby koronawirusa". Od tego są zajęcia online.

   Krystyna

   Usuń
 2. Krysiu,
  dla mnie (intuicyjnie) najlepszą formą wariantu pierwszego jest wyrażenie:
  "Dzień skończył się zachodem słońca" ... (skądinąd nie mógł skończyć się inaczej, bo niby czym? wschodem słońca?). Może dziwna ta uwaga, ale czyż nie jest logiczna? z uśmiechem i z przymrużeniem oka.
  W projekcie Towarzystwa Inicjatyw Społecznych ę osobiście brałam udział dobrych kilka lat temu, i chociaż mój wniosek zajął 7 miejsce na ponad (700) siedemset wszystkich to i tak "przepadł" jako że nagrodzonych finansowym wsparciem były tylko trzy pierwsze wnioski. Przykro mi tylko było, że był tak blisko, a cieszyłam się że tak daleko zawędrował. Inicjatywa "Seniorzy w akcji" jest świetnym pomysłem na nas seniorów. Jestem ciekawa szczegółów, będę więc obserwować cd...
  Miłego czwartku Majka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maju, najprawdziwsza prawda. Dzień musiał się skończyć zachodem - nie wschodem - słońca, tylko czy można było to zobaczyć.

   Gratuluję wysokiej pozycji w rankingu "Ę". Powinnaś jeszcze raz spróbować.

   Krystyna

   Usuń
  2. Krysiu - dziękuję za dobre słowo...
   Nie wezmę więcej udziału w konkursie TIS "ę", bo temat dawno się zdeaktualizował, a napracowałam się wówczas - bardzo.
   Miłej soboty i niedzieli - ms

   Usuń