środa, 7 października 2020

Kogiel mogiel kulturalny

Dla Wirtualnej Kultury rarytasem w dzieciństwie był "kogiel mogiel", a nie jakiś "kogel mogel".  Salmonella wtedy dla niej nie istniała. Oj, mieszało się i mieszało,  ubijało i ubijało, a potem delektowało się każdą łyżeczką:

Nie wiadomo, dlaczego ten dziecięcy przysmak przyszedł jej na myśl dzisiaj w trakcie spotkania autorskiego z Michałem Nogasiem w ramach Festiwalu Bruno Schulza. Spotkanie było transmitowane na Facebooku, a prowadził je zdalnie Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury,
Tematem spotkania była najnowsza i dotychczas jedyna książka Michała Nogasia "Z niejednej półki. Wywiady", który do tej pory był raczej dziennikarzem niż pisarzem. Książka ukaże się 14 października 2020:
Wirtualna Kultura znała Nogasia z prowadzonych przez niego spotkań autorskich, 
ale pierwszy raz zobaczyła go w nowej roli. Wypadł fantastycznie. Mówił dużo o okolicznościach i przygodach związanych z wywiadami, jakie przeprowadził  z pisarzami na całym świecie - niektóre z nich przypominały kryminały. Wirtualna Kultura uwielbia takie opowieści o kulisach pracy. 

Nie dość tego, Nogaś nie lubi podróżować promem. Wirtualna Kultura tylko raz popłynęła promem na wyspę Borholm i do końca życia nie zapomni powrotnej podróży w sztormie.  Z tego powodu zobaczyła w Nogasiu bratnią duszę.

W książce "Z niejednej półki. Wywiady" jest 37 rozmów, z trudem wybranych z ponad 150 wywiadów, jakie Nogaś przeprowadził z pisarzami. Są to wywiady z ostatnich 4-5 lat, niektóre z nich nie były do tej pory publikowane - zostały przeprowadzone specjalnie do tej książki. 

Jednym z marzeń Nogasia było przeprowadzenie wywiadu z noblistką i laureatką nagrody Bookera Elice Munro. 
W żaden sposób nie mógł nawiązać kontaktu z pisarką.  Za zgodą wydawcy książki wsiadł do samolotu i poleciał w ciemno do Kanady. Gdy dotarł do celu, okazało się, że pisarka właśnie wyprowadziła się w nieznanym kierunku. Na jej odnalezienie miał tylko kilka dni, bo bilet powrotny był datowany. Bardzo ciekawa opowieść Nogasia o kanadyjskiej przygodzie została przerwana przez Irka Grina. Reszty trzeba będzie się dowiedzieć z książki. 

Równie ciekawie brzmiał początek opowieści o tym, jak Nogaś wybrał się do Turcji, żeby porozmawiać z innym noblistą Orhanem Pamukiem,
W książce są też rozmowy z polskimi pisarzami, w tym z Jerzym Pilchem, Mariuszem Szczygłem i Małgorzatą Rejmer. Mariusz Szczygieł opowiadał Nogasiowi, co lubi czytać zamiast o swojej twórczości. Książkę zamyka rozmowa z Olgą Tokarczuk. 

Wybór wywiadów i ich kolejności był bardzo trudnym zadaniem. Ostatecznie książka zaczyna się od nestorów, a potem przechodzi do coraz młodszych twórców. To dodatkowo pokazuje, jak zmieniało się spojrzenie na świat.

Festiwal Bruno Schulza trwa do18 października 2020. Wszystkie spotkania są transmitowane online na Facebooku. Tylko niewiele osób może brać w nich udział na miejscu:
Krystyna - Wirtualna Kultura.

1 komentarz: