czwartek, 1 kwietnia 2021

Projekt "60 dni bez internetu"

Kochani Czytelnicy, od 1 kwietnia nastąpi dwumiesięczna przerwa w funkcjonowaniu bloga. Wirtualna Kultura przeszła pomyślnie wstępne eliminacje i zakwalifikowała się do projektu "60 dni bez internetu", którym będzie kierować Martyna Wilk z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, znana z Wolontariatu IT i bezpiecznego korzystania z sieci.

 Projekt startuje 1 kwietnia i kończy się 1 czerwca. W tym czasie będzie obowiązywał uczestników projektu całkowity zakaz korzystania z internetu. Badacze chcą stwierdzić, jakie to spowoduje skutki psychologiczno-poznawcze.

Uczestnicy projektu będą musieli notować swoje emocje wywołane  brakiem dostępu do internetu. Wnioski z tych materiałów zostaną opracowane przez dr Bognę Bartosz, kierownika Studiów Podyplomowych z Psychogerontologii w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, Zakład Psychologii Osobowości.

W trakcie eliminacji uczestniczki i uczestnicy musieli się wykazać silną wolą, umiejętnością radzenia sobie ze stresem,  znajomością technik relaksacji i metod walki z kryzysem, no i najważniejsza rzecz: musieli być uzależnieni od internetu. Chyba nikt nie wątpi, że Wirtualna Kultura ten ostatni warunek spełniała z nadmiarem. Dzięki prowadzeniu bloga poznała relaks progresywny Jacobsona, a metod walki z kryzysem nauczyła się z pracy dr hab. Tadeusza Kobierzyckiego

Dlatego wiedziała, co odpowiedzieć na jedno z pytań: "Jak postępować z osobą w kryzysie?".  Na stronie 10 swojej pracy Kobierzycki napisał:

"Reakcja kryzysowa nie jest chorobą czy patologicznym doświadczeniem. Ukazuje, że życie nie dostosowuje się do jednostkowych wymagań i trzeba sobie z nim radzić. W interwencji kryzysowej należy unikać: 

 1. pouczania, pocieszania i dawania rad.
 2. tłumienia reakcji emocjonalnych (typu - nie płacz, nic się nie stało itp.)
 3. wymuszania szybkich decyzji, "

Martyna Wilk opracowała pionierski program resocjalizacji osób uzależnionych od internetu. Będzie on polegał m.in. na czytaniu książek i słuchaniu muzyki. Czy da się wykonywać obie czynności jednocześnie? 

Uczestnicy projektu mają zagwarantowane bezpłatne konsultacje psychologiczne, na wypadek, gdyby chcieli wyciągnąć z szafy komputer lub smartfon. 

W roli opiekuna osób, które straciły z pola widzenia uroki i sens życia na rzecz internetu, wystąpi Ilona Zakowicz z Centrum Aktywności Lokalnej Psie Pole-Zawidawie i Fundacji Opieka i Troska:


Na szczęście Wirtualna Kultura ma telefon stacjonarny, więc nie będzie odcięta od świata. Czy będzie tęsknić za internetem, który ma w trzech wersjach: stacjonarny (kablowy), mobilny i w smartfonie? Zobaczymy. Na pewno nie będzie się nudzić - ona ma fantazję:

Brak internetu może przekuć w sukces i napisać własną biografię - prawdziwą lub "naciąganą":

Uwaga. Wielkanocne kompozycje to domowa praca Zosi. Zdjęcie kaliny wonnej przysłała Kazia. Kliknijcie na zdjęcia.

Krystyna = Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Alu i Jurku, bardzo dziękuję za psychiczne wsparcie i trzymanie kciuków za powodzenie projektu.

  Krystyna

  OdpowiedzUsuń
 2. Skończy się to u niektórych przerwaniem eksperymentu po max 3 dniach.A po 60 dniach psychiczną nieuleczalną choroba!!! wiec radzę uważać.Baca

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli to nie prima aprilis (?),
  to życzę wszystkim, a głównie Tobie Krystyno, wytrwałości i ciekawych spostrzeżeń z przebiegu projektu na które będziemy czekać cierpliwie.
  Życzę też zresetowania sił i dobrych emocji.
  Pozdrawiam - Majka

  OdpowiedzUsuń