wtorek, 4 sierpnia 2020

Jubileusz Algolu 60


Babciu i Dziadku, możecie zaimponować wnuczkom i wnukom historyczną wiedzą z informatyki! W tym Wam pomoże ten wpis. Przez te wszystkie literackie warsztaty Wirtualna Kultura zapomniała, że pracę magisterską napisała kiedyś w Algolu 60, a obliczenia wykonała na angielskiej maszynie Elliott 803. Ze wzruszeniem obejrzała zdjęcia Elliotta, które niedawno przysłał jej kolega Maciej Sysło:
Algol urodził się 60 lat temu. Wirtualna Kultura wspomina go z rozrzewnieniem. Żaden inny język programowania nie uwiódł jej tak jak Algol.

Elliott 803 to pamięć taśmowa, dziurkowane tasiemki z programami i danymi, obliczenia trwające całe noce w Katedrze Metod Numerycznych Uniwersytetu Wrocławskiego przy Grodzkiej - teraz są tam filolodzy i niedaleko Ossolineum. Tasiemki, taśmy i ukochanego Elliotta możecie obejrzeć w National Museum of Computing w Bletchley Park, Wielka Brytania:

Do Bletchley Park trochę daleko, a koronawirus czycha. Na szczęście jest nagranie na YouTube, w którym Maciej M. Sysło prezentuje wystawę przyrządów do wspomagania obliczeń. Wystawę "Machinae Calculatoriae"  przygotowano w Collegium Maius Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego według pomysłu Macieja M. Sysły. Każda babcia i dziadek powinni posłuchać historycznych opowieści Macieja Sysły razem z wnukami:
A potem dowiedzieć się, jak można zainteresować dzieci prawdziwą informatyką:

Uwaga. W związku z komentarzem anonima dodaję ten link:
Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. dla wnuków to prehistoria - nie będą wiedzieć o czym mowa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym bardziej trzeba o tym z nimi rozmawiać.

   Krystyna

   Usuń
  2. Dodałam we wpisie link do Uniwersytetu Dziecięcego.

   Krystyna

   Usuń