wtorek, 9 listopada 2021

Wystawy we Wrocławiu


Wirtualna Kultura od czasu do czasu, ale rzadko, wędruje pieszo z rejonu Dworca Głównego PKP przez ulicę Świdnicką, Rynek, Plac Solny do Placu Jana Pawła II. To jakieś pięć tysięcy kroków, z czego jest dumna.


Po drodze ogląda uliczne wystawy fotograficzne. Dzisiaj na ulicy Świdnickiej była wystawa prac Karola Krukowskiego fotografa, autora książek o fotografii, której głównym motywem jest pręgierz w Rynku,

Wystawę przygotował Ośrodek Kultury i Sztuki (można ją oglądać do 12 listopada 2021)
Wirtualna Kultura pozazdrościła Krukowskiemu i teraz zastanawia się, jaki wybrać obiekt na cykl jej zdjęć. Może jej podpowiecie. Może wybrać pomnik Fredry? Kliknijcie na dwa pierwsze zdjęcia - pręgierz i Fredro.

Na Placu Solnym jest trochę fotografii z wystawy LONKA. Wirtualna Kultura kilka z nich sfotografowała. Na pierwszym zdjęciu jest Marian Turski, na drugim Ryszard Horowitz, a na trzeci Claude Lelouch.


O wystawie można przeczytać na internetowych stronach Fundacji Bente Kahan,  
Projekt fotograficzny LONKA poświęcony został ostatnim Ocalonym z Zagłady: 275 fotografów zrobiło 400 portretów w 30 krajach. Wystawa LONKA gościła na początku 2021 r. w siedzibie głównej ONZ. 19 kwietnia b.r., w rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, otworzona została wirtualna wersja wystawy w języku polskim.

Jak już zawędrujecie na Plac Solny, to możecie zajrzeć do OP ENHEIM
Wirtualna Kultura zastanawia się nad obejrzeniem w OP ENHEIM wystawy duetu Slavs and Tatars, pokazującej wspólną historię dwóch miast – Wrocławia i Lwowa,
Wystawa będzie czynna do końca stycznia 2022. Uwzględnia ona historyczny i metaforyczny kontekst dawnej Kamienicy Oppenheimów oraz wielokulturowy charakter Wrocławia/Breslau i jego przesiedleńczą, niełatwą – także wrocławsko-lwowsko-niemiecką – historię czy problematykę współczesnych migracji.

17 listopada (środa) 2021 o godzinie 18tej będzie darmowe oprowadzanie po wystawie Slavs and Tatars.
Dla bezpieczeństwa obowiązują zapisy - trzeba wysłać mail: visit@openheim.org.

Wirtualna Kultura ma podwójny powód, żeby obejrzeć wystawę Slavs and Tatars. Ona bierze udział w akcji "Pocztówka z kolekcji", zorganizowanej dla seniorów przez Muzeum Współczesne Wrocław
Na ostatniej pocztówce, otrzymanej z Muzeum, jest praca Slavs and Tatars. Dopiero po zakończeniu projektu "Pocztówka z kolekcji" Wirtualna Kultura będzie mogła napisać, jaka praca jest na pocztówce i o czym ona pisze w listach do Muzeum.

Krystyna - Wirtualna Kultura

4 komentarze:

 1. Brawo Krysiu, jesteś bardzo aktywna. Zachęciłaś mnie tym wpisem do spaceru twoimi drogami. Pozdrawiam Basia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Basiu, zawsze oglądam uliczne wystawy w rejonie Rynku i ulicy Świdnickiej. Są bardzo pouczające.

   Krystyna

   Usuń
 2. Odkrywam ze istnieje karaimska muzyka. Wirtualna Kultura otwiera nam zawsze nowe okna. Dziekuje!

  OdpowiedzUsuń
 3. IrenazeSzczepina15 listopada 2021 12:38

  Tak,tak - wielkie brawa dla Ciebie Krysiu! Ja również podobnie jak z pewnością wielu czytelników Twojego interesującego bloga zacznę chodzić drogami Wirtualnej Kultury oglądając pouczające wystawy. Do miłego zobaczenia na trasie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń