poniedziałek, 26 czerwca 2023

"59 pytań" na II Festiwalu Teatru na Faktach "Antybohaterka"


Już wiemy! Finałowe czytanie "59 pytań", przygotowane przez Zespół Projektu "Pokolenia. 59 pytań", będzie w niedzielę 9 lipca 2023 na II Festiwalu Teatru na faktach "Antybohaterka" w pierwszym bloku czytań w godzinach 14:00-16:30 w ramach konkursu na dokumentalne czytanie performatywne. Drugi blok zaczyna się o godzinie 18, poprzedzi go dyskusja. Wyniki konkursu ogłoszą o godzinie 22!

Festiwal odbywa się w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia przy ulicy Księcia Witolda 62-70. Obowiązuje "kupienie" przez Internet darmowego biletu - wejściówki:

Czytanie "59 pytań" ma numer 2. Finałowe czytania będą transmitowane online dzięki wsparciu Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu. 

Realizatorzy czytania "59 pytań"

Reżyseria i scenariusz: Ada Roder, Bartłomiej Kalisz, Elżbieta Krasnosielska, Hania Pawliczek, Hania Wojciechowska, Jan Stępień, Magda Woźniak, Małgorzata Węglarz, Marta Tarasiewicz, Róża Kułak 

Nagrania wideo: Nadia Kościuk

Obsada: Elżbieta Krasnosielska, Ewa Rapacz, Halina Nogaj, Ada Roder, Bartłomiej Kalisz, Henryk Mazurkiewicz

Kierownik projektu: Henryk Mazurkiewicz

Konsultantka naukowa projektu: Bogna Bartosz 

Współautorka projektu: Krystyna Ziętak


Opis projektu "Pokolenia. 59 pytań"

"Inspiracją dla naszej inicjatywy stała się lista 59 pytań skierowanych przez osoby studiujące dziennikarstwo na Uniwersytecie Wrocławskim do 80-letniej Krystyny, blogerki prowadzącej stronę Wirtualna Kultura 60+. Celem projektu jest konfrontacja z wyobrażeniami na temat pokoleń i nakreślenie mapy nieporozumień i punktów zapalnych między boomersami i zetkami – mapy wzajemnej, bo obejmującej nie tylko pytania młodych do starych, ale również na odwrót.

W artykule „Głosy innych ludzi” Katarzyna Niedurny pisała, że jedną z najważniejszych rzeczy w teatrze dokumentalnym jest możliwość „oddania sceny głosom innych ludzi […], ponieważ «inny» to ten, którego zazwyczaj nie ma na scenie, który może nie mieć okazji do mówienia, bycia słyszanym, znaczenia. To ten, którego my – publiczność – w normalnych warunkach nie wysłuchalibyśmy, nawet gdyby mówił patrząc nam głęboko w oczy”. 

W naszym hołdującym kultowi młodości społeczeństwie tymi „innymi” stali się seniorzy. Chcemy zatem pytać młodych choćby o to, jakie uczucia budzi w nich widok starego człowieka i co robią ze światem, by rzeczywiście go zmieniać. "

Zespół projektu "Pokolenia. 59 pytań" - opis


Henryk Mazurkiewicz
– doktor nauk humanistycznych z zakresu filozofii. Krytyk teatralny. Członek redakcji portalu teatralny.pl. Pisze dla „Teatru”, kwartalnika „nietak!t”, internetowego czasopisma „Performer”, „Dialogu” i „Teatru Lalek”. Członek Komisji 25. oraz 27. edycji Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Dwukrotny członek Jury Dziennikarskiego finału Konkursu na Inscenizację Dawnym Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Współautor e-booka “Offologia dla opornych”. Współorganizuje Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej we Wrocławiu.

Bogna Bartosz – psycholożka, doktorka nauk humanistycznych w zakresie psychologii, pedagożka akademicka i pracowniczka naukowo–dydaktyczna Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka i współautorka ponad siedemdziesięciu publikacji naukowych oraz sześciu książek. W ramach prowadzonych badań zajmuje się uwarunkowaniami dobrostanu i wysokiej jakości życia osób w późnej dorosłości i starości. Przewodnicząca Dolnośląskiej Społecznej Rady Senioralnej powołanej w 2019 r. przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, której celem jest podejmowanie działań na rzecz osób starszych.

Krystyna Ziętak – emerytowana profesorka wrocławskich uczelni. Jej specjalnością naukową są metody numeryczne algebry liniowej. Przez 56 lat kształciła studentów informatyki. Po przejściu na emeryturę zaangażowała się w działalność na rzecz środowiska osób starszych. Prowadzi blog 60+ Wirtualna Kultura i publikuje felietony w “Gazecie Senior”. We wrześniu 2020 r. Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia, wręczył jej statuetkę Przyjaciel Seniora podczas inauguracji Dni Seniora.


Zespół Projektu: 
Ada Roder, Bartłomiej Kalisz, Elżbieta Krasnosielska, Hania Pawliczek, Hania Wojciechowska, Jan Stępień, Magda Woźniak, Małgorzata Węglarz, Marta Tarasiewicz, Róża Kułak

Jest to grupa składająca się z 
 • uczestników i uczestniczek warsztatów „Punkt krytyczny” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, 
 • seniorów związanych z blogiem Wirtualna Kultura 60 + 
 • studentek i studentów Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.


Dziękujemy wszystkim, którzy udzieli wywiadów i wypełnili (i wypełniają) ankietę


ZAPRASZAMY MIĘDZYPOKOLENIOWO na Festiwal!!!

Przypomnienie

Uwaga. W ramach Festiwalu można będzie ponownie obejrzeć spektakl "Daleko" w sobotę, 8 lipca 2023, godz. 19:
Krystyna - Wirtualna Kultura

6 komentarzy:

 1. Bravo! Swietny pomysl! Ale nie zapomnij Nowej Rudy!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. "59 pytań". Brawo.!!!!!!!!!! Seniorka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super Pani Krysiu, BRAWO

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetna sprawa i ciekawy bardzo projekt:) Gratulacje!
  Olga

  OdpowiedzUsuń
 5. Bilet zakupiony! Kciuki trzymane od już! Projekt iskrzy od zarania! I tak ma być!

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo jestem ciekawa tego projektu. Pewnie tak jak się spodziewam będzie ciekawie i może zaskakująco???
  Ciekawość pytań już daje info.. że nie jest nam obojętny stosunek międzypokoleniowy i międzyludzki także..
  A więc? do zobaczenia
  Majka

  OdpowiedzUsuń