środa, 7 czerwca 2023

O projekcie o dwóch pokoleniach, które coś o sobie dowiedzą się

Jak wiecie, Wirtualna Kultura, seniorka blogerka, w kwietniu 2023 wzięła udział w spotkaniu ze studentami wydziału dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym odpowiadała na ich pytania 
Ten eksperyment wymyśliła i zorganizowała dr Bogna Bartosz z Instytutu Psychologii UWr. 

Spotkanie ze studentami było ciekawe i pouczające. Wirtualna Kultura chętnie dzieliła się wrażeniami z niego. Opowiedziała o spotkaniu m.in. Henrykowi Mazurkiewiczowi i kilku uczestnikom prowadzonych przez niego warsztatów "Punkt krytyczny": 
po spektaklu teatru na faktach: "Daleko" w reż. Anny Wieczorek, w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego 5 maja 2023:

Pomysł Bogny Bartosz (eksperyment?) spodobał się Henrykowi Mazurkiewiczowi, doktorowi nauk humanistycznych i krytykowi teatralnemu, który wiedział, że Instytut Grotowskiego ogłosił konkurs na dokumentalne czytanie performatywne:
"Propozycje dokumentalnych czytań performatywnych – eksplikacji, fragmentów lub gotowych scenariuszy można zgłaszać do 9 czerwca. Wybrane czytania zostaną przedstawione na scenie podczas II edycji festiwalu Teatru na faktach w lipcu 2023 roku."

Po konsultacjach Henryka z Bogną zrodził się pomysł udziału w tym konkursie. Błyskawicznie powstała dwunastoosobowa międzypokoleniowa grupa projektowa składająca się z: 
 • studentów psychologii,  
 • trzydziestolatków z  warsztatów "Punkt krytyczny", 
 • seniorek
 • i oczywiście Henryka, który pracami kieruje.
Członkowie tej grupy będą przeprowadzać wywiady z seniorami 70+ i młodymi 30- oraz przepisywać je metodą werbatim. W ten sposób powstaną materiały do performatywnego czytania. A jak dobrze pójdzie to może zrodzą się spektakl teatru na faktach i prace dyplomowe studentów psychologii. Plany są dalekosiężne. 


To z tego powodu 21 maja 2023 Wirtualna Kultura zwróciła się z prośbą do niektórych czytelników bloga o proponowanie pytań do pokolenia Z, a dokładnie mówiąc do młodych w wieku 18-30. I tak powstała lista siedemdziesięciu pytań do młodych. 

Do listy pytań dla seniorów 70+ wykorzystano pytania przygotowane w kwietniu przez studentów dziennikarstwa. Każdy z przeprowadzających wywiady będzie mógł zadawać też własne pytania.

Praca wre. Tempo jest rewelacyjne. Powstały już pierwsze wywiady! Dzięki temu dwa pokolenia: dziadkowie i wnukowie zbliżą się do siebie i więcej o sobie dowiedzą się. 

Może dołączycie do tego bardzo ciekawego projektu. Pierwszego czerwca, w Dniu Dziecka, Wirtualna Kultura wysłała mail do niektórych czytelników bloga:

Teraz poszukujemy osób 70+ i 30-, które zgodzą się na udzielanie półgodzinnych wywiadów (odpowiadanie na pytania). Może takie osoby znacie? Piszcie do mnie. Byłyby to spotkania indywidualne w dogodnych dla nich terminach. A może Wy sami udzielicie wywiadów? Anonimowość wypowiedzi jest gwarantowana.

Wirtualna Kultura na spotkaniu w Ratuszu narzekała, że we Wrocławiu nie ma dialogu między pokoleniami, są tylko tańce i zabawy familijne:
Opisany powyżej projekt może poprawić relacje międzypokoleniowe, których często brakuje.

Ona przyznaje, że na co dzień nie ma do czynienia z dwudziestolatkami. O pokoleniu Z czyta tylko w Internecie, a ostatnio jest to modny temat. Może coś więcej o tym kiedyś napisze na blogu. 

Uwaga. Tym razem wpis zdobią zdjęcia przysłane przez Zosię.

Krystyna - Wirtualna Kultura 

4 komentarze:

 1. Brawo Wy.!!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Doskonaly pomysl! Serdecznosci z Paryza

  OdpowiedzUsuń
 3. Krysiu,

  naprawdę jestem pod wrażeniem Twojej aktywności i systematyczności blogerskiej. Niesamowite! Dzieje się tak dużo i we Wrocławiu, i w okolicy. Jak Ty za tym nadążasz?

  Wszystkie wpisy czytam, chociaż z pewnym opóźnieniem. Podsyłam też linki Rodzicom.

  Tak trzymać!

  Paweł W.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł.
  K.

  OdpowiedzUsuń