czwartek, 22 czerwca 2023

Dobre wieści z Piekarni o Empuzjonie Olgi Tokarczuk, czyli o 5+2+2=9

Jak myślicie, o czym może opowiadać reżyser na konferencji prasowej przed światową premierą?

 • On może narzekać, że przygotowanie spektaklu było dużym wyzwaniem logistycznym, 
 • a spektakl oparty na książce (która ma prawie 400 stron - dopisek WK) ma być atrakcyjny i nie odbiegać od książki, no i jeszcze zachęcać do jej przeczytania. 
Dokładnie to Wirtualna Kultura usłyszała dzisiaj w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia z ust Roberta Talarczyka, reżysera "Empuzjonu", którego wrocławska (światowa) premiera będzie jutro, 23 czerwca 2023.Ona sprytnie przeczekała rozmowy (wywiady) zawodowych dziennikarzy z Robertem Talarczykiem na stojąco i gdy została sama, to on zaproponował, żeby usiedli na widowni! Rewelacja! Na siedząco zupełnie inaczej "Empuzjon" wygląda i można zadawać niezbyt wydumane pytania. Ot, taka sobie pogawędka blogerki z znakomitym reżyserem zajętym przygotowaniem premiery (kliknijcie na pierwsze zdjęcie). Było bardzo miło. 

Dzięki temu Wirtualna Kultura dowiedziała się, że
 • zielona trawa na scenie to pomalowany kwarc (kliknijcie na piąte zdjęcie),
 • w spektaklu gra 5 aktorów ze Śląska, 2 z Warszawy i 2 z Wrocławia, czyli 5+2+2=9 
 • reżyser jest szczęśliwy, że spektakl będzie w Piekarni - on zazdrości  wrocławianom, że mają taki obiekt, w Katowicach czegoś takiego nie ma,
 • na wrocławskiej premierze będzie Olga Tokarczuk, noblistka. 

No i najważniejsza informacja, Robert Talarczyk tylko dlatego nie był studentem Wirtualnej Kultury, bo zamiast matematyki (informatyki) wybrał we Wrocławiu studia aktorskie w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych. Mimo to zainteresował się wirtualnym blogiem "60+ Wirtualna Kultura".


Konferencja prasowa była poprzedzona trzyminutową scenką z "Empuzjona". Dzięki temu Wirtualna Kultura jest w dobrej sytuacji - ona już widziała aktorów, ich stroje, scenografię i słyszała muzykę Wojciecha Kilara w opracowaniu Adama Wesołowskiego. Chyba może zdradzić, że występują tylko mężczyźni, a na scenie nie ma miejsca na parowóz, o którym Wirtualna Kultura kiedyś pisała:
Wirtualna Kultura bardzo żałuje, że nie podeszła do aktora w długim płaszczu. To musiał być Wojnicz. Mogła go zapytać, jak się taki płaszcz nosi w lecie, gdy na zewnątrz Piekarni jest plus 30.
 
Robert Talarczyk był trochę tajemniczy - nie chciał ujawniać pewnych pomysłów reżyserskich, ale jeden ważny szczegół podał. Wirtualna Kultura dzisiaj go nie zdradzi. Niestety nie zapytała go, jakie miał trudności logistyczne. Czyżby fortepian był za ciężki, a kwarcu przywieźli za mało???


Wszystkie bilety są sprzedane. Na szczęście Robert Talarczyk planuje, że jego spektakl "Empuzjon" będzie grany we Wrocławiu co 2-3 miesiące.  Wirtualna Kultura z Anią kupiły bilety na premierę  już w kwietniu:

Dodatek. Robert Talarczyk, urodzony w Katowicach, po śląsku godać potrafi. Namawiał Wirtualną Kulturę, żeby obejrzała monodram "Byk", w którym on gra:  
Tekst: Szczepan Twardoch, Reżyseria: Robert Talarczyk i Szczepan Twardoch, Obsada: Robert Talarczyk
Krystyna - Wirtualna Kultura

5 komentarzy:

 1. Gratulacje. Blog jak zawsze doskonaly ! Milo spedzic noc na czyranie. C R.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brawo, Krysiu.
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta nasza niesamowicie pracowita Wirtualna Kultura zasługuje na owacje na stojąco! Takie upały,a Ona nie odpuszcza.Uczestniczy,działa i pisze kolejne niezwykle ciekawe wpisy na swoim blogu. Dziękujemy. Pozdrawiam. Irena ze Szczepina

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Irenko, faktycznie upały zniechęcają. Na szczęście do Piekarni kursują tramwaje klimatyzowane.
   Krystyna

   Usuń
 4. Dziękujemy, dziękujemy. "" 👏👏👏👏👏♥️

  OdpowiedzUsuń