czwartek, 8 czerwca 2023

Konkurs Wirtualnej Kultury: "Czy seniorzy zazdroszczą zetkom?"

W poprzednim wpisie (poście) Wirtualna Kultura zapowiedziała, że coś o zetkach, czyli urodzonych w latach 1995-2010 (2012?), na blogu napisze. 

Ona własnej wiedzy na ten temat nie ma, bo nie ma prawnuków. Tak, tak, ona załapała się do pokolenia cichego (milczącego), urodzonego w latach 1928-1945,

Ci "milczący" mają teraz 78-95 lat, a zetki 13-28, czyli między najmłodszym "cichym" o najstarszą zetką jest pół wieku różnicy. Co z tej ogromnej różnicy wynika? Wirtualna Kultura po debacie młodych w grudniu 2022 narzekała na ich braki w wiedzy na temat starych:

Czy miała rację? Chyba nie, bo dla zetek świat zaczął się razem z narodzinami Internetu. Skąd oni mogą wiedzieć o życiu w latach po II Wojnie Światowej, gdy nawet telewizji nie było? Resztą, czy to może im do czegoś być potrzebne?

Wirtualna Kultura musi zajrzeć do historii Ameryki, bo to chyba w USA nazwano jej pokolenie "cichym". Z jakiego powodu ludzie wtedy zamilkli? Jak myślicie? Wirtualnej Kulturze w wieku senioralnym nie da się odebrać głosu, ale może w szkole milczała???

Uwaga. Przed chwilą Ela z Nadodrza znalazła interesujące Wirtualną Kulturę informacje o cichym pokoleniu:

A co o pokoleniu Z mogą wiedzieć seniorzy, którzy wnuków i prawnuków nie mają? Źródłem informacji o pokoleniu Z mogłyby być, na przykład, strony internetowe Gazety Wyborczej, na których ostatnio o dorosłych zetkach pisze się często (o niedorosłych zetkach też, szczególnie o ich depresjach).

Już same tytuły artykułów o dorosłych zetkach dają dużo do myślenia, może rozboleć głowa. Na przykład, 

Wirtualna Kultura najbardziej się przejęła tytułem "Zazdrościmy pokoleniu Z, bo my milczeliśmy, gdy coś nam nie pasowało. Oni tego nie robią." Postanowiła przekonać się, jak wygląda Justyna Masior-Pajęcka, autorka artykułu:
Wygląda młodo, może być zetką. Jednak biorąc pod uwagę, że Justyna Pajęcka, dziennikarka łódzkiej "Gazety Wyborczej", pisze o edukacji i sprawach społecznych, można przypuszczać, że jest raczej "igrekiem".


Nie myślcie, że Wirtualna Kultura już przeczytała cytowane wyżej artykuły. Przecież ona teraz musi (?) chodzić po teatrach i czytać recenzje. Nie ma nawet czasu, żeby się podzielić wrażeniami z ostatniej premiery Pantomimy: 
a przed nią japońskie Rakugo i Teatr Lalek:
oraz Kongres Wrocławskich Organizacji Pozarządowych,

Dlatego wpadła na genialnych pomysł. Zamiast czytać artykuł Justyny Pajęckiej o zazdrości i może jeszcze artykuł Edyty Bryły :
postanowiła ogłosić konkurs dla czytelników bloga 70+

Czy dojrzali seniorzy zazdroszczą czegoś dojrzałym zetkom?

Potraktujcie, Drodzy Czytelnicy, poważnie ten pomysł Wirtualnej Kultury. Nie piszcie, że zazdrościcie dojrzałym zetkom młodości i zdrowia. Raczej zastanówcie się, 
 • co na świecie zmieniłoby się lub czego nie byłoby, gdybyście kiedyś mniej pracowali,
 • czy praca nadaje życiu sens, czy może go pozbawia,
 • co jest ważniejsze życie przyjemne czy pożyteczne (dla innych?), jak to połączyć,
 • czy lubiliście swoją pracę,
 • dla kogo pracowaliście, czyim kosztem (może kosztem zdrowia, rodziny?),
 • czy praca była dla Was źródłem satysfakcji,
 • itd
Prace konkursowe przysyłajcie mailem lub piszcie w komentarzach.

Wirtualna Kultura już dawno doszła do wniosku, że końcowy bilans jej życia może pokazać, że ma więcej satysfakcji z bycia aktywną seniorką, blogerką niż nauczycielem akademickim przez ponad półwieku. Gdyby mniej pracowała, to zwiedziłaby Polskę wcześniej, a nie dopiero na emeryturze w wieku 70+
Nie jest ważne kiedy, grunt że zwiedziła. Pracę lubiła i jest dumna, że jej badaniami naukowymi "świat" nadal interesuje się. Współczuje tym, którzy "nie odnaleźli się w pracy". 

Uwaga. Wpis zdobią zdjęcia Basi z Ołbina (kliknijcie). Tak wygląda seniorka, która wczoraj wygrała z koleżankami na grach logicznych w Żółtym Parasolu i czerpie garściami z senioralnego życia, tryska radością - starość też jest piękna. Inne wpisy o Basi:
  Krystyna - Wirtualna Kultura

3 komentarze:

 1. Krysiu, dziękuję że mnie wyróżniłas .!!!! Tekst, jak zwykle świetny. Cilent Generation ma głos.!!!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Krysiu, gratuluję sukcesów naukowych i dziennikarskich, wspieraniu seniorów, pracy dla innych. Masz charyzmę, nie jesteś "cichą dziewczyną", ale "zetką"! Twe wyniki naukowe robią wrażenie w świecie, postawiłaś wiele hipotez, nad którymi trudzą się ambitni matematycy. Powodzenia, dużo zdrówka!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie sadze, ze bylismy byli milczacy. Ale z pewnoscia nie pedzilismy za dobrami materialnymi a raczej za Kultura ! A poniewaz jestem babcia widze ze pokolenie Z zachowuje sie zaleznie od wychowania.

  OdpowiedzUsuń