wtorek, 6 czerwca 2023

Kocham Wrocław poleca festiwal, spacery i Sokołowsko


Wirtualna Kultura stale zapewnia, że kocha Wrocław i wrocławian, a tymczasem na portal "Kocham Wrocław", odkrywaj Wrocław na nowo,  zagląda sporadycznie. Dzisiaj zajrzała:

 i z radością przeczytała, że dniach 23-25 czerwca 2023, Wrocław stanie się najgorętszym miastem w Europie, ale nie z powodu napływu powietrza z Afryki, tylko z powodu 

"czternastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Wysokich Temperatur, który organizowany jest przez wrocławską Akademię Sztuk Pięknych im. E. Gepperta. Jest to jedyna w Polsce otwarta impreza artystyczna, podczas której mistrzowie pracy z ogniem dzielą się wiedzą i doświadczeniem z publicznością, prezentując swoją pracę niejako od kuchni

(...)

Zaproszeni z całego świata profesjonalni twórcy szkła, ceramiki i metalu będą prezentowali we Wrocławiu swoje umiejętności w ostatni weekend czerwca. XIV Festiwal Wysokich Temperatur potrwa trzy dni i będzie wydarzeniem otwartym dla publiczności."

Szczegóły Festiwalu są sukcesywnie podawane na jego stronie internetowej:

W piątek, 23 czerwca, otwarcie wystaw towarzyszących Festiwalowi – m.in. w Galerii Neon, budynku Centrum Sztuk Użytkowych. Centrum Innowacyjności (ASP ul. Traugutta 19/21), Galerii Black Frame przy Concordia Design oraz gablotach ekspozycyjnych przy ul. Świdnickiej.

Sobota, 24 czerwca, to dzień pokazowo-warsztatowy. Wszystkie wydarzenia tego dnia będą miały miejsce w budynkach i ogrodzie Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu przy ul. Traugutta 19/21.

W festiwalową niedzielę, 25 czerwca, odbędzie się m.in. konferencja pt. „Proces z iskrą”.

W oczekiwaniu na Festiwal możecie odkryć pięć ukrytych miejsc, polecanych przez Kocham Wrocław:
 • zaczarowane podwórko przy ulicy Roosvelta 5
 • muzyczne patio przy ulicy Kiełbaśniczej 2, a w nim kawiarnia Czarna Magia oraz lokal Kapka Wina
 • patio Dzielnicy Czterech Świątyń przy ulicy Włodkowica 7
 • Neonowe podwórko przy ulicy Szewskiej 46
 • patio dawnego więzienia przy ulicy Więziennej 6.
Możecie wierzyć albo nie - Wirtualna Kultura te miejsca zna oprócz muzycznego patio przy ulicy Kiełbaśniczej. Musi to szybko nadrobić.


Wirtualną Kulturę zainteresowała jeszcze jedna wiadomość z platformy Kocham Wrocław: Sokołowsko zostało wybrane na najpiękniejszą wieś Dolnego Śląska,
"31 maja 2023 roku ogłoszono wyniki 15. edycji konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska”, zorganizowanego przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś” oraz „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”.
(...)
Wyniki w kategorii „Najpiękniejsza wieś”:
I miejsce – wieś Sokołowsko w gminie Mieroszów
II miejsce – wieś Biały Kościół w gminie Strzelin
III miejsce – wieś Kłonice w gminie Paszowice"

Tak jak w zeszłym roku ostatni dzień Festiwalu Góry Literatury (7-16 lipca 2023), organizowanego przez Fundację Olgi Tokarczuk, będzie właśnie w Sokołowsku:
SOKOŁOWSKO 16 lipca 2023
 • 10.00 spacer z Jerzym Markiem śladami Empuzjonu Olgi Tokarczuk, Park doktora Brehmera w Sokołowsku
 • 12.00 Chcę ci powiedzieć wszystko. Rozmowa dwóch poetek o sobie: Emilia Konwerska i Ilona Witkowska, Kino Zdrowie ul. Główna 36
 • 13.30 Performatywne czytanie znaków. Rozmowa dwóch pisarzy o sobie: Piotr Janicki i Mateusz Górniak, Kino Zdrowie ul. Główna 36 
 • 16.30 Filip Springer, Mein Goh, jak pięknie. Z autorem rozmawia Ilona Witkowska, Kino Zdrowie ul. Główna 36
 • 15.00 z Katarzyną Nosowską rozmawia Karolina Korwin-Piotrowska, Sanatorium Grunwald w Sokołowsku, Czerwona Sala
 • 18.00 koncert: Gdzie koniec tęczy nie dotyka ziemi. Andrzej Sosnowski & Chain Smokers (płatne).
16 lipca będą też wydarzenia festiwalowe poza Sokołowskiem. 

Uwaga. Na pierwszym zdjęciu jest kaczka chińska mandarynka, sfotografowana w Oleśnicy przez Jolę. Kaczka chyba komuś uciekła, bo to rzadki w Polsce gatunek ptaka:
Na drugim zdjęciu są też inne kaczki, nie tak kolorowe jak mandarynka. Kliknijcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. ❤️❤️❤️❤️❤️❤️👏👏

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe propozycje
  Małgosia

  OdpowiedzUsuń