środa, 8 stycznia 2025
Styczniowe koncerty w Przestrzeni Trzeciego Wieku Chórów Con Passione, Apasjonata i Albertinum z Mirkowa
wtorek, 7 stycznia 2025
Marcin Wyrostek we Wrocławiu - muzyczna podróż dookoła świata
Wirtualna Kultura na sylwestrowym koncercie w Narodowym Forum Muzyki:
- kliknijcie: W rytmie argentyńskiego tanga sześć życzeń dla Nowego Roku 2025 od Iwony Włodarskiej - wpis na blogu
myślała o Marcinie Wyrostku, który kiedyś ją oczarował grą na akordeonie w auli Politechniki Wrocławskiej. Kupiła wtedy płytę "Tango corazon".
- kliknijcie: Koncert w Synagodze pod Białym Bocianem.
Koncert "Ethno Coloriage"
Paulina Gołębiowska - wokal
Stanisław Słowiński - skrzypce
Piotr Zaufal- bas
Krzysztof Nowakowski - instrumenty perkusyjne
- kliknijcie: Marcin Wyrostek - Wikipedia
- kliknijcie: Marcin Wyrostek - home page.
- kliknijcie: S. Celińska, Gdzie jesteś dziewczyno - YouTube
poniedziałek, 6 stycznia 2025
Nowy sezon kulturalny warto zacząć od ...
Wirtualna Kultura chadza na ogół tymi samymi ścieżkami, chociaż dobrze wie, że zmiana bardzo dobrze wpływa na umysł. Również jej "ścieżki" w Internecie są takie same, na przykład, Portal Wrocławia:
- kliknijcie: Portal Wrocławia, Wydarzenia
- koncert darmowy, 6 stycznia 2025, godz. 19, kliknijcie: Koncert kolęd w kościele św. Elżbiety
- koncert darmowy, 6 stycznia 2025, godz. 19, kościół na Popowicach, sala św. Eugeniusza, kliknijcie: Otuleni kolędami - koncert kolęd
- koncert darmowy, 19 stycznia 2025, godz. 13, kliknijcie: Wielkie Kolędowanie w Otwartej Przestrzeni Kultury w Parku Szczytnickim
- koncert biletowany, 6 stycznia 2025, godz. 17, Stary Klasztor, kliknijcie: WIECZÓR TRZECH KRÓLI - najpiękniejsze polskie kolędy
- koncert biletowany, 11 stycznia 2025, godz.18, Centrum Kultury Nowy Pafawag, kliknijcie: Chóralna Fiesta - koncert Chóru Cantiamo Tutto
- koncert biletowany, 12 stycznia 2025, godz. 17, NFM, kliknijcie: Kolędy i pastorałki - koncert
- inne koncerty, kliknijcie: Koncerty.
- koncert darmowy, 11 stycznia 2025, godz.19, Kościół pw. Opieki św. Józefa, Karmelici Bosi, ul. Ołbińska 1, RADUJ SIĘ ŚWIECIE" - KOLĘDUJEMY Z ORKIESTRĄ!, kliknijcie: Chór Kameralny Ostinato.
- kliknijcie: Chór Ostinato - koncert kolęd - wpis na blogu.
- kliknijcie: Przestrzeń Trzeciego Wieku.
niedziela, 5 stycznia 2025
Czym Natalia Hatalska zaimponowała Wirtualnej Kulturze?
W roku 2021 Wirtualna Kultura przypadkowo trafiła w Wysokich Obcasach na rozmowę z Natalią Hatalską o jej metodzie uwolnienia się od wszystkich możliwości smartfonu:
Była to w pewnym sensie walka z uzależnieniem od Internetu, którego Hatalska, czterdziestolatka plus, nie była świadoma.
Wirtualna Kultura, "osiemdziesięciolatka plus", miała i ma dokładnie taki sam problem. Kiedy w roku 2016 starą Nokię zamieniła na Iphone'a, spędza z nim cały dzień, mimo że powiadomienia ma zablokowane. Laptop włącza tylko, gdy pisze coś na blogu.
Zgadnijcie, dlaczego Laptop przegrał ze smartfonem u Wirtualnej Kultury?
Pomysł Hatalskiej był prosty. Trzeba "wypasionego" smartfona zastąpić czymś prostszym, z mniejszymi możliwościami, a do niektórych działań stosować tylko komputer. W tym kontekście pojawił się "dumbphone", nieznany Wirtualnej Kulturze:
- sierpień 2024, kliknijcie: Spidersweb, Twój iPhone może być głupi jak stara Nokia. I naprawdę tego chcesz.
- maj 2023, kliknijcie: Antyweb, Kamil Świtalski, Chcemy spokoju, dlatego zaczynamy zamieniać smartfony na dumbphone'y.
Wirtualna Kultura doszła do wniosku (ma obawy?), że to seniorzy będą uzależnieni od Internetu bardziej niż inne, młodsze, generacje.
Natalia Hatalska to bardzo ciekawa, ważna osoba sukcesu:
- kliknijcie: Natalia Hatalska - home page.
To można przeczytać na internetowych stronach Hatalskiej:
"Skończyłam trzy fakultety – poczynając od filologii polskiej, przez logopedię, a skończywszy na marketingu i studiach doktoranckich z ekonomii.
Jako stypendystka prestiżowego programu Joseph Conrad Scholarship miałam również ogromną przyjemność studiować w London Business School w Wielkiej Brytanii.
(...)
W 2013 roku zostałam nagrodzona przez Geek Girls Carrots Srebrną Marchewką za bycie wzorem kobiety zajmującej się nowymi technologiami, a także nominowana przez magazyn Brief jako Człowiek Roku Mediów.To robi ogromne wrażenie. Posłuchajcie też rozmowy z Hatalską:
- rok 2024, kliknijcie: Podcast „Moja droga”, Analityczka trendów Natalia Hatalska - YouTube.
- rok 2024, kliknijcie: Co jest ważniejsze: telefon czy jarzębina? - Filip Springer rozmawia z Natalią Hatalską.
sobota, 4 stycznia 2025
Wpisy na blogu kołem się toczą
Wirtualna Kultura ostatnio jasno na blogu napisała, że nie samą kulturą żyje. Interesują ją też sprawy społeczne:
- kliknijcie: Polityka senioralna - wpis na blogu.
- marzec 2020, kliknijcie: Gimnastyka poranna dla seniorów - wpis na blogu
- styczeń 2021, kliknijcie: Piramidy w naszym życiu - wpis na blogu
- listopada 2023, kliknijcie: Jak oddychamy i co mówią nasze oczy - wpis na blogu
- grudzień 2022, kliknijcie: Otago - co to jest? - wpis na blogu
- kwiecień 2022, kliknijcie: "Samotności, jakaś ty przeludniona!" - ciąg dalszy wrażeń z konferencji o samotności - wpis na blogu
- listopada 2024, kliknijcie: Dni Gerontologii - holistyczne spojrzenie na człowieka w wieku senioralnym - wpis na blogu.
- Ad 1. fragment: "W maju 2016 roku przeczytałam w jakiejś gazecie, że ćwiczenia po 60-tce wydłużają życie o 5 lat. Wystarczy chyba pół godziny dziennie. A czy wiecie, kto w Europie jest najbardziej aktywny fizycznie? Otóż, podobno tylko 14 proc. dorosłych Holendrów nie ćwiczy, a dorosłych Polaków aż 55 proc. nie ćwiczy. O wiele lepsi od nas są też dorośli Niemcy - tylko jedna czwarta dorosłych Niemców unika wysiłku fizycznego".
- Ad 2. fragment: "Teraz postanowiła napisać o najpopularniejszej piramidzie, jaką jest piramida zdrowego żywienia. Jest ona graficznym przedstawieniem, co powinniśmy jeść i ile. Podstawą tej piramidy jest aktywność fizyczna, która jedzeniem nie jest, ale wpływa na apetyt i "zjada" spożywane przez nas złe produkty, jak cukier. Na następnym poziomach piramidy są warzywa i owoce, potem produkty zbożowe, nabiał, mięso i ryby, a na samym czubku tłuszcze raczej roślinne niż zwierzęce, w tym orzechy. Nie ma w niej słodyczy. Im wyżej w piramidzie tym mniej pożywienia, zalecanego na danym poziomie, powinniśmy jeść".
- Ad3. fragment: "Wirtualna Kultura uświadomiła sobie, że nie ma pojęcia, jak oddycha. Czy ktoś uczył ją tego w szkole? Ona nie wiedziała, że do oddychania oprócz tlenu jest potrzebny dwutlenek węgla CO2. Okazuje się, że aby nasze tkanki mogły wykorzystać tlen z hemoglobiny, niezbędna jest odpowiednia ilość dwutlenku węgla. Jest to tzw. efekt Bohra — zjawisko występujące w fizjologii".
- Ad 4. fragment: Na spotkaniu Olga Oskierko i Marta Prucnal mówiły: o seniorach młodych duchem, jak DJ Wiki, Sobiesław Zasada i japoński zespół KBG84, o tym, że geny decydują o sposobie starzenia tylko w 30 procentach, o aktywnym zaangażowaniu się w życie, czyli o koncepcji Rowe'a i Kahna pomyślnego starzenia się, o niebieskich strefach z największym odsetkiem stulatków na świecie, o czynnikach decydujących o szczęśliwym, zdrowym i długim życiu: naturalny ruch, cel, rośliny strączkowe, ryby, więzi, przynależność (kolejność przypadkowa) oraz mantra "Hara Hachi Bu", o pracy mózgu - informacja w mózgu wędruje z szybkością 430 km na godzinę".
- Ad 5. fragment: Samotność jest często "wyuczona" na skutek błędów wychowawczych. Dzieci uczą się tego, co robimy - nie tego, co mówimy. Skoro samotności można się nauczyć, to można się jej oduczyć. Brakuje myślenia o innych, a uważność jest towarem deficytowym. Dlaczego nie mówimy: "Dziękuję, że jesteś" i nie okazujemy sympatii, zainteresowania? Trzeba dawać "lajki".
- Ad 6. fragment: "Prof. Sobieszczańska omówiła stan geriatrii w Polsce. Podała różne dane statystyczne - liczby. Nie wygląda to wesoło. Na sześć miejsc w klinice dla rezydentów z geriatrii zgłosił się tylko jeden. Na milion ludzi w Europie przypada 16-50 geriatrów, w Polsce 12,8. Na 10 milionów seniorów powinno być 5000 łóżek geriatrycznych w szpitalach, my mamy tylko 1200".
Jak widzicie, Wirtualna Kultura mogłaby nic nie robić tylko przepisywać stare wpisy, bo ich tematyka "kołem się toczy" tak jak historia.
W roku 2021 opublikowała w Gazecie Senior artykuł: "Piramidy w naszym życiu". Była w nim mowa m.in. o żywieniu i potrzebach człowieka. Wczoraj postanowiła sprawdzić, czy poglądy na ten temat się zmieniły. Zajęła się piramidą Masłowa:
- kliknijcie: CEFARM, Co to jest piramida Maslowa, czyli hierarchia ludzkich potrzeb
- kliknijcie: Doz, Piramida Maslowa – co to jest?
Na teorię Maslowa, jak i na każdą inną teorię powinniśmy zatem spojrzeć krytycznym okiem i nie traktować jej jako wyroczni wskazującej drogę do osiągnięcia absolutnego szczęścia i spełnienia osobistego".
Uwaga. Zdjęcia z Norwegii drugiego stycznia 2025 przysłała Basia ze Swojczyc. My możemy tylko pozazdrościć takiej zimy.
Sprostowanie. Zima w Polsce jest, ale nie we Wrocławiu tylko w Jakuszycach. Kliknijcie na ostatnie zdjęcie, które dzisiaj przysłała Majka ze Szczepina.
Dodatek. Mail od Oli:
Fajna jest ta piramida Masłowa. Na dole - fizjologia, na górze - samorealizacja. Zaraz się samozrealizuję poprzez fizjologię: przygotuję sobie śniadanie-majstersztyk z waniliowym puddingiem na deser.
Dobry wpis. Tylko... komu chce się ćwiczyć?
Krystyna - Wirtualna Kultura
piątek, 3 stycznia 2025
Czy będzie nowy podział Wrocławia?
Wirtualna Kultura usłyszała dzisiaj w Radiu Wrocław, że specjalna komisja przygotowała projekt nowego podziału Wrocławia na osiedla. Ma ich być mniej. Teraz jest 48:
- kliknijcie: WCRS. Osiedla,
a ma być tylko 37. Poszczególne osiedla mają mieć ludności od 10 do 40 tysięcy.
W artykule poniżej jest podany proponowany podział Wrocławia na osiedla wraz z liczbą ich mieszkańców:
- bardziej korzystną realizacją funkcji edukacyjnych,
- lepszym dostępem do kultury, infrastruktury,
- bardziej efektywną organizacją czasu wolnego i wypoczynku.
- kliknijcie: Żilina - zabytki.
czwartek, 2 stycznia 2025
Polityka senioralna
Wirtualna Kultura nie tylko kulturą się interesuje. Interesują ją też sprawy "społeczne". Gdy pierwszy raz zobaczyła słowo: "senioralna", to w Internecie sprawdziła, czy takie słowo naprawdę istnieje w języku polskim. Od tego czasu wiele lat minęło i teraz ono nie zdziwi jej.
W zeszłym roku Rada Miejska Wrocławia powołała Komisję Polityki Senioralnej:
- kliknijcie: Komisja Polityki Senioralnej
- Robert Pieńkowski - Przewodniczący
- Krzysztof Zalewski - Zastępca Przewodniczącego
- Łukasz Kasztelowicz
- Jarosław Krauze
- Ewa Wrońska.
- 28 października 2024, kliknijcie: Wrocławska Rada Seniorów, kadencja 2024-2029 - wpis na blogu.
- marzec 2023, kliknijcie: Wrocławska Rada Seniorów - wpis na blogu.
- działalność poprzedniej Wrocławskiej Rady Seniorów,
- lipcową nowelizację jej Statutu,
- sposób przeprowadzenia wyborów nowej Wrocławskiej Rady Seniorów.
- jakie działania podjęła w związku z tą sytuacją
- o Komisji Polityki Senioralnej, po przeczytaniu jej protokołów, w których - nie wiadomo, z jakich powodów - nie podaje się nazwisk osób z Urzędu Miasta, zapraszanych na posiedzenia.
- kliknijcie: Uchwała
- kliknijcie: Scenariusze Wrocław 2050 - 4CF
- kliknijcie: Strategia Wrocław 2050.
- listopad 2022, kliknijcie: Strategia 2050 - czy to temat dla Wrocławskiej Rady Seniorów? - wpis na blogu
środa, 1 stycznia 2025
Serwis ir2.info Fundacji Instytut Reportażu
Mariusz Szczygieł stale zaskakuje Wirtualną Kulturę pisaniem na Facebooku o opiniach bliskich temu, co ona myśli. Ostatnio poruszył problem walki o zasięgi, wymyślanie "clickbaitowych" tytułów, itp. Ona nie lubi tego, a szczególnie tytułów, które nie mają nic wspólnego z zawartością artykułu - mają jedynie skłonić czytelnika do kliknięcia.
Portale, serwisy internetowe stosują chwyty zwiększające liczbę kliknięć, bo to od niej zależy ich wartość w oczach reklamodawców, popularność. Trzeba w publikowanych w Internecie tekstach używać słów i fraz, które są akurat modne - to te słowa internauci wypisują najczęściej w wyszukiwarkach.
Teksty publikowane w Internecie powinny być optymalizowane pod kątem SEO, czyli Search Engine Optimization - chodzi o "pozycjonowanie" stron internetowych:
Doradztwem w tych sprawach zajmują się specjalne firmy. Oto przypadkowy przykład takiej firmy:
- kliknijcie: Serwis ir2.info
- kliknijcie: O nas
- kliknijcie: Ten serwis powstał dzięki wsparciu KPO
- kliknijcie: Wojciech Orliński, SEO SREO.
- kliknijcie: Instytut Reportażu z nowym portalem IR2. Razem z nim wróci kultowy format Mariusza Szczygła?
- kliknijcie: Dlaczego to robimy?
Fundacja Instytut Reportażu powstała w odpowiedzi na kryzys, którego oznaki obserwowaliśmy w redakcjach już pod koniec pierwszej dekady nowego milenium. Działy reporterskie likwidowano, miejsca dla reportażu na łamach dzienników i tygodników było coraz mniej. Redakcje rzadziej wysyłały też reporterów i reporterki w Polskę i w świat.
Dla oddanych reportażowi czytelników i czytelniczek ta zmiana oznaczała, że zamiast biegać do kiosków po prasę, zaczęli odwiedzać księgarnie. Bo to do książek w sporej części przeniósł się reportaż. Miało to dla tego gatunku dobre i złe konsekwencje – przez chwilę spowodowało nadprodukcję książek, lecz wydaje się, że z tej fazy pomału reportaż wychodzi".
W rytmie argentyńskiego tanga sześć życzeń dla Nowego Roku 2025 od Iwony Włodarskiej
Ala, Ania, Bogusia, Irenka i Krysia to piątka na medal. Sylwester przed telewizorem to nie ich bajka. W ramach przygotowań do karnawału wybrały się do Narodowego Forum Muzyki na koncert w rytmie argentyńskiego tanga:
- kliknijcie: Sylwestrowy koncert w NFM
Znakomici muzycy wykonają najsłynniejsze i najpiękniejsze zarazem tradycyjne tanga. Nie zabraknie klasycznych kompozycji Anîbala Troilo, Carlosa Gardela czy przebojowej La cumparsita Urugwajczyka Gerarda Matosa Rodrígueza. W drugiej części koncertu wysłuchamy suity samego Astora Piazzolli – fantastycznej Las cuatro estaciones porteñas. Utwór ów znany jest pod polskim tytułem Cztery pory roku w Buenos Aires".
Christian Danowicz – skrzypce solo, prowadzenie
Carmela Delgado – bandoneon
Lysandre Donoso – bandoneon
Fabrizio Colombo – bandoneon
Sandra Rumolino – śpiew
Diego Aubia – fortepian
Leonardo Teruggi – kontrabas
NFM Orkiestra Leopoldinum
- kliknijcie: Juanjo Mosalini - kanał na YouTube
- kliknijcie: Bandoneon - Wikipedia.
SZEŚĆ ŻYCZEŃ dla NOWEGO ROKU 2025
Wrocław, 31 grudnia 2024 r.