czwartek, 22 kwietnia 2021

Trzy pandemie


Pamiętajcie! Nigdy nie wolno tracić nadziei. Wirtualna Kultura zwątpiła już w swoje ogrodnicze umiejętności i chciała wyrzucić doniczkę z bratkiem, który czekał od Wielkanocy na parapecie na lepsze czasy. A tu niespodzianka - dzisiaj zakwitły dwa kwiatki, ale nie wiadomo, dlaczego takie malutkie. Na drugim zdjęciu jest ten sam bratek, ale w czasie Wielkanocny. Wirtualna Kultura zgotowała bratkowi i tak lepsze życie niż zawilcowi. 


A jakie  życie zgotowały nam trzy pandemie: pandemia COVID-19, pandemia postprawdy i pandemia nienawiści? To wszystko jakoś się łączy, bo wolimy być uspokajani, nawet przez fałszywe informacje. 
 
W dniu 23 marca 2021 r. Uniwersytet w Białymstoku zorganizował wykład online prof. dr hab. n. med. Bogdana de Barbaro "Jak przetrwać pandemie?" Liczba mnoga w tytule nie była pomyłką. W wykładzie Bogdan de Barbaro rozważał nie tylko pandemię koronawirusa, ale też epidemię informacyjną, fake newsów, postprawdy i pandemię nienawiści. Bardzo ciekawy zestaw problemów. 
Po wykładzie profesor odpowiadał na pytania.

Bogdan de Barbaro to znakomity lekarz psychiatra i terapeuta, kierownik Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uniwersytet Jagielloński tak przedstawia jego sylwetkę:

Wirtualna Kultura czekała aż zapis z wykładu on-line będzie dostępny na YouTube, żeby się pochwalić, że wykład obejrzała na żywo razem z około 2500 internautami. Wykład był wielowątkowy. Każdy znajdzie w nim coś interesującego dla siebie, może za każdym razem coś innego. Dlatego Wirtualna Kultura nie podejmie ryzyka streszczenia wykładu. To nie może się udać. Wykład z dyskusją trwał prawie 1,5 godziny. Warto znaleźć czas na obejrzenie nagrania:

Oni, inni, obcy powodują  gamę emocji - lęk, agresję, obojętność, życzliwe zaciekawienie, ... Trzeba jednak starać się zrozumieć tych "onych", a pandemia nie sprzyja empatii. Emocje, a nie fakty, decydują o tym, jak myślimy. Większość woli być w swojej bańce informacyjnej. Rewolucja cyfrowa ułatwia rozpowszechnianie postprawdy, która razem z nienawiścią jest bardzo niebezpieczna. To tylko niektóre z wątków wykładu. Wirtualna Kultura szczególną uwagę zwróciła na odróżnianie strachu od lęku - strach nam pomaga, lęk nie.

Na wykładzie profesor sformułował trzy rady, zaznaczając, że jest to tylko jakaś próba radzenia. Te trzy rady kryją się w tych zwrotach:
 • Od reakcji do refleksji - reakcja nie zapanuje nad nami, jeśli uda się nam stanąć "z boku", aby dojść do refleksji.
 • Poczucie sprawczości - zrób coś dobrego, jeśli coś ci się nie podoba. 
 • Sieć społeczna - bądź altruistą, ale szanuj egoizm drugich.
Co kryje się za tymi skrótowymi stwierdzeniami, jak również, czy pandemia i katastrofa klimatyczna sprawią, że zauważymy globalne MY, możecie się dowiedzieć z wykładu Bogdana de Barbaro. 

W końcowej części spotkania profesor odpowiadał na pytania. Oto dwa z nich:
 • Jak radzić sobie z zespołem "wypalenia"? Odp. Warto uprawiać "wielopolówkę" i mieć czas na różne sprawy.
 • Czy pandemia wniosła coś pozytywnego? Odp. Pojawiła się "przestrzeń dobra".

Dodatek. Po opublikowaniu tego wpisu Wirtualna Kultura znalazła następującą relację z wykładu profesora de Barbaro:

Krystyna - Wirtualna Kultura

7 komentarzy:

 1. Bogdan de Barbaro - mądry i wnikliwy obserwator codzienności i niecodzienności...
  Puenty i zachęty Wirtualnej Kultury sprawiają, ze już i teraz chce się wypełnić treścią "przestrzeń dobra".
  Dziękuję - też za bratki!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję w imieniu bratków - poczuły się do wartościowane. Moja "przestrzeń dobra" zaczęła się wypełniać dobrem od innych już rok temu.

   Krystyna

   Usuń
 2. Wspanialy Wpis. Profesor de Barbaro to dla mnie rewelacja. Dziekuje. I jak sie odwdzieczyc za tyle wspanialych informacji? Przyslac Bratki?

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo poruszył mnie wykład prof Bogdana Barbaro, zobrazowanie otaczającej nas pandemicznej rzeczywistości i podanie trzech rad jako próby radzenia sobie w niej/z nią.... Skorzystałam dodatkowo, bo wykład skłonił mnie (z ciekawości ) do znalezienia informacji o prof Antonim Kępińskim - wspaniały życiorys, wspaniały Człowiek; dzięki Krystyno

  OdpowiedzUsuń
 4. Po wysłuchaniu wykładu profesora ,zdecydowanie mogę powiedzieć ,ze zawsze byłam i jestem centrystką, dostrzegającą złożoność.... Dobrze jest uświadomić sobie to kolejny raz :) Pozdrawiam i dziękuje Krysiu za wywiad :) Halinka

  OdpowiedzUsuń