poniedziałek, 5 kwietnia 2021

Tydzień z narracją

Tydzień z biografią, nad którym czuwała Bogna Bartosz, już za nami. Teraz mamy Tydzień z narracją. Narracja jest na barkach Ilony Zakowicz. Już wkrótce się dowiecie, na czyich barkach będzie Tydzień z dramą. To wszystko można śledzić na portalu społecznościowym Facebook na fanpage, czyli na własnej stronie, projektu DraBiNa:

Lista propozycji do czytania i słuchania oraz ćwiczeń, przygotowanych przez Ilonę Zakowicz na "Tydzień z narracją", jest tak długa, że Wirtualna Kultura myślała, że to jest na cały semestr letni. Była w błędzie - to tylko na jeden tydzień. Twórczynie i realizatorki DraBiNy mają bardzo bogate plany aż na dwa lata!

Poniżej są tylko niektóre z propozycji Ilony do czytania i słuchania (resztę znajdziecie tutaj, kliknijcie: DraBiNa - Fanpage):

Lista książek z kreatywnego pisania, polecanych przez Ilonę, jest tak długa (zobaczcie na fanpejdżu DraBiNy), że Wirtualna Kultura do tej pory nie odzyskała kreatywnej weny. Za to podstępem skłoniła Ilonę do umieszczenia twórczego opisu lata na liście ćwiczeń. Może wreszcie jakiś czytelnik przyśle jej czwarty opis lata. Ona na warsztatach z Justyną Rudnicką, w ramach projektu Partycypacja Dojrzała, przygotowała tylko trzy wersje,


Oto przykłady ćwiczeń (więcej jest na stronie własnej DraBiNy, kliknijcie: DraBiNa - Fanpage):
 1. Włącz ulubioną muzykę i wsłuchaj się w nią. Postaraj się skoncentrować na emocjach i obrazach, które wywołują dźwięki. Postaraj się spisywać myśli, hasła, które pojawiają się w Twojej głowie, zbuduj na ich podstawie krótką opowieść.
 2. Ćwiczenie zaproponowane przez Krystynę, postaraj się opisać lato w taki sposób, by czytelnik "doświadczał go" jak największą liczbą zmysłów (słuch, wzrok, węch, smak, dotyk).
 3. Wybierz jakąś fotografię lub obraz. Wymyśl bohatera. Pomyśl, co w danym otoczeniu (fotografia, obraz) może robić bohater? Wyobraź sobie, że to jest to scena z twojej opowieści. Napisz, w jaki sposób twoja postać tam dotarła, i co się tam wydarzyło?
 4. (Inspiracja: G. Carson Levine, "Magia pisania") Napisz opowiadanie : Inteligentna mrówka obserwuje ludzi podczas pikniku na łące i próbuje dobrać się do ich jedzenia… oraz wymyśl imiona dla tych postaci:
 5. a) Hrabina, która kolekcjonuje stare guziki
  b) Duch grający na skrzypcach, mieszkający na bagnach
  c) Pies, który kocha dzieci
  d) Żółta papuga, która zna kilka języków.
Wirtualna Kultura chętnie na blogu napisze o Waszych dokonaniach. 

Irena ze Szczepina napisała już w październiku 2020 historię o wiewiórce - przewidziała projekt DraBiNa:

Dodatek - przypomnienie. Wpis z 6 stycznia 2021, kliknijcie: Aktywni seniorzy na DraBiNie.

Uwaga. Zdjęcia są od Mirki i Rysi. Pokazują, że ogrodowe kwiatki można hodować też w domu. Kliknijcie na pierwsze zdjęcie.

Krystyna - Wirtualna Kultura

2 komentarze:

 1. Fantastyczny wpis o wiewiórkach.Osobiście widziałem jak na balkonie w kwiatkach wiewiórka zakopała orzeszki.Dzieci podawały na stolik balkonowy orzechy laskowe i włoskie a ona je zabierała i zakopywała w doniczkach .Zrujnowała bratki.przychodziła jak nikogo nie było na balkonie.Natomiast można było stać w pokoju balkonowym i patrzeć przez firankę.Baca

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy projekt,czekam z niecierpliwością na następne ćwiczenia:)

  OdpowiedzUsuń