poniedziałek, 26 kwietnia 2021

Absurd, zabawa, horror, parodia, a może krytyczne spojrzenie na społeczne tematy w Holandii?

Czy pamiętacie skąd się wziął skrót SAW? To Senior Art Walk. Wirtualna Kultura już dawno nie miała wiadomości od Ewa Pluty z Fundacja Art Transparent, która te artystyczne spacery organizowała. Wszystko z powodu pandemii:

Na szczęście mamy Facebook i tam odbędzie się wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym artystą: Horacym Muszyńskim. Spotkanie online w środę 28 kwietnia, godz.17, poprowadzi właśnie Ewa Pluta na profilu na Facebooku Fundacji Art Transparent:

Uwaga. Na Facebooku napisano, że spotkanie rozpocznie się o godz. 16, ale w mailu jest podana godzina 17. Bądźcie czujni.

Horacy Muszyński w roku 2019 zaskoczył filmem "Kishonia", w którym opowiada historię dwóch naukowców zajmujących się dziwną chorobą w Hiszpanii, wywoływaną przez kiszone ogórki. Do naukowców dołącza japońska ekspertka do spraw polskiej żywności, która pomaga im rozwikłać problem. Niektórzy myślą, że choroba odogórkowa z polskimi korzeniami to pierwowzór COVIDA-19.
Ewa Pluta tak pisze o artyście i temacie spotkania 28 kwietnia:

"Horacy Muszyński to młody, wielokrotnie nagradzany artysta eksperymentujący ze sztuką wideo. Podczas mobilnej rezydencji w Holandii – jeżdżąc po wyspach fryzyjskich samochodem turystycznym – stworzył makabryczny i zabawny, a przy tym zaskakująco aktualny film pt. „Rixt”. Artysta stał się scenarzystą, reżyserem, aktorem, twórcą efektów i producentem w jednym. Swój eksperymentalny horror stworzył wraz z mieszkańcami i studentami z Fryzji, spotkanymi podczas pobytu w Holandii.

Horror „Rixt” bada granice pomiędzy fikcją a rzeczywistością, kulturą niską a wysoką. Artysta wypracował unikalny język filmowy, korzystając z wielu środków wyrazu – od horroru, przez elementy parodii czy amatorskich nagrań, po dokument. Pod płaszczem absurdu i humoru kryje się jednak krytyczne spojrzenie na aktualne, społeczne tematy. To fikcyjna historia przedstawiona w dokumentalnym, ale satyrycznym wydaniu. 

Ci z Państwa, którzy zwiedzali ze mną wystawę Pzegladu Sztuki Survival w 2019 roku w dawnym Szpitalu Kolejowym być może pamiętają świetny film Horacego Muszyńskiego pt. "Kiszonia". W trakcie naszego środowego spotkania porozmawiamy z Horacym m.in. o horrorach klasy B, strachu, a także granicach między tzw. sztuką wysoką i niską. Gwarantuję, że będzie ciekawie, strasznie i zabawnie."

Uwaga. Pomidor i ogórek wzięły udział w zeszłorocznym  projekcie "Eksperymentalnie", Wirtualna Kultura umieściła ich zdjęcie w pełnej wersji notatnika:

Krystyna - Wirtualna Kultura

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz